آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87739
تاریخ انتشار : 30 آبان 1394 10:45
تعداد بازدید : 839

رونمایی از نرم افزار بومی سه بعدی اطلاعات مکانی گیتی در روز جهانی GIS

در همایش روز جهانی GIS (سیستم اطلاعات مکانی) که روز چهارشنبه 27 آبان برگزار شد، کنسرسیوم گیتی متشکل از شرکت دانش بنیان نگاه افزار، شرکت فناوران هنر امروز و شرکت مهندسین مشاور نوآوران علوم مکانی، از نرم افزار بومی سه بعدی اطلاعات مکانی رونمایی کرد.

فناوران- سامانه گیتی به عنوان یک بستر نرم افزاری بومی، امکان نمایش و پشتیبانی از فرمت های مکانی رایج در فضای دو بعدی و سه بعدی با تکنیک های پیشرفته پردازش و نمایش (Rendering) را ارایه می دهد. رعایت اصول امنیت فناوری تبادل اطلاعات، امکان توسعه ابزارهای کاربردی- تحلیلی در قالب وب، Desktop GIS، Web Service، Application و Mobile GIS و ارایه محیط جامع و یکپارچه به وسیله ایجاد ارتباز با پایگاه های داده و سامانه های فعلی که به عنوان بزرگترین دغدغه های هر سازمان است، در معماری گیتی به عنوان مهم ترین اولویت ها لحاظ شده است. 
 سامانه ردیابی 
سیستم ردیابی و ناوربری متحرک ها، ترکیبی از سخت افزارها و نرم افزارهای مکانی است که با استفاده از فناوری ماهواره و GPS و با تکیه بر زیرساخت علوم مکانی، امکان ردیابی همزمان و ناهمزمان متحرک ها را با هدف اطلاع یافتن از موقعیت آنها و امکان پذیر کردن مدیریت بهینه آنها فراهم می سازد. با راه اندازی این سیستم، موفقیت ناوگان از طریق یک مرکز عملیاتی قابل تعیین است و مسوولان سیستم می توانند در هر لحظه با برقراری اتصال به مرکز، مکان و الگوی توزیع متحرک ها را بر روی نقشه مشاهده کرده و آخرین اطلاعات حرکتی متحرک ها نظیر جهت حرکت، میزان توقف، سرعت، مسافت طی شده و سوخت مصرفی را در اختیار داشته باشند. 
 نمایش پیشرفته اطلاعات
در گذشته به خاطر محدودیت های سخت افزاری و نرم افزاری نمایش اطلاعات عمدتا به صورت دوبعدی و نقشه های پلات بوده است. اما در آنالیزها و بررسی های پیشرفته، اطلاعاتی که اصالتا ماهیت سه بعدی دارند لازم است سه بعدی نمایش داده شوند تا هم درک درستی از آنها و تاثیرات شان (برای مثال نور خورشید و سایه ساختمان ها) وجود داشته باشد و هم خوانایی و درک نقشه به آسانی و منطبق بر واقعیت ایجاد شود. 
 ورود اطلاعات 
سامانه گیتی، اطلاعات GIS را که به صورت فایل مستقل روی دیسک، فایلی در سرور (از طریق URL) یا سرویس های تحت وب مانند WMS, WMF, WMTS, WTS, GML ارایه می شوند را پشتیبانی می کند. همچنین بازخوانی لایه های رستری شامل عکس های هوایی، تصاویر ماهواره ای و داده های رستری و ورود و خروج لایه های اشکال برداری (Vector) در قالب استفاده از نقاط، خطوط و چند ضلعی ها (به طور مثال فرمت های KML/KMZ ShapeFilem, AutoCAD DWG) به راحتی میسر است. .
 نقش GIS در مدیریت سازمانی  
در این مراسم شاهرخ فرخی، مدیرعامل شرکت دورنگار و عضو سازمان ملل و خواربار جهانی (FAO) در خصوص استانداردسازی نقشه های کاری اراضی و پوشش گیاهی در جهان صحبت کرد و گفت که هر ارگان و سازمانی به جهت نیازهایی که دارد استانداردهای خودش را دارد و براساس همان نیازها و استانداردها می تواند از این نرم افزار بهره ببرد. وی در مورد نقش سنجش از دور (RS) در تولید و بهنگام سازی نقشه کاربری اراضی توضیح داد و نقش سامانه ها و سرویس های ارایه شده توسط سایر سازمان ها و شرکت های جهانی در صحت سنجی نتایج را شرح داد.
همچنین سید ابولفضل میرقاسمی، كارشناس مسوول پردازش اطلاعات در معاونت آبخیزداری و مدیرکل استعدادیابی و بهره برداری از اراضی در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در مورد GIS در ایران و مشکلات و چالش های این حوزه در ایران دارد صحبت کردند. 
در مورد SDI یا spatial data infrastructure یا زیرساخت داده های مکانی صحبت کرد و گفت که تبادل اطلاعات درون سازمانی و برون سازمانی از موازی کاری جلوگیری می کند و کاهش هزینه ها را به همراه دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :