آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87771
تاریخ انتشار : 30 آبان 1394 13:29
تعداد بازدید : 885

خلاقیت بهترین تاکتیک مذاکره برای شماست

تد لئونهارت (مشاور و مدیرعامل شرکت طراحی Leonhardt Group) همیشه قبل از ملاقات با یک مشتری بزرگ با احساس ترس مواجه می شد. مهم نبود که حتی صاحب یک شرکت طراحی بزرگ با مشتریان بزرگی مثل بوئینگ و چارلز شواب با 10 میلیون دلار درآمد سالانه باشد، مذاکره با یک مشتری جدید همیشه همین احساس ناامنی را برای وی به وجود آورده است.لئونهارت همیشه قبل از چنین جلساتی خود را در دستشویی پنهان کرده و در را روی خودش قفل می کرد و لیستی از پروژه های موفقی که به ثمر رسانده بود، جوایزی که گرفته بود و سایر موفقیت هایش را روی تکه کاغذ چرک نویسی می نوشت. او می گوید: «من هر هفته دو تا سه لیست را می نوشتم و آنها هیچ وقت تغییر نمی کردند. من هیچ گاه نیاز نداشتم که آنها را بخوانم ولی ساختن لیست و قرار دادن آنها در جیب کتم به من در مورد هر چیز استرس زایی آرامش می داد.»و این به لئونهارت اعتماد به نفس انجام کاری را می داد که بسیاری از بزرگترین و خلاق ترین افراد نیز از انجام آن ترس داشتند: مذاکره.امروز او به افراد خلاق آموزش می دهد که چگونه مذاکره کنندگان بهتری باشند و این تمرکز اصلی اوست و در این زمینه کتاب نوشته، مشاوره می دهد و یک درس آنلاین جدید ارایه می دهد که بر این موضوع تمرکز دارد: همان خصوصیاتی که به افراد خلاق در رسیدن به ایده های جدید کمک می کند آنها را به مذاکره کنندگانی بد تبدیل می کند.


او می گوید: «برای حدود 10 سال من به شرکت های خلاق مشاوره داده ام ولی هر روز بیشتر با افراد پیچیده ای مواجه می شوم که صاحب شرکت هایی با 50 تا 100 پرسنل با قدرت مذاکره بسیار پایین هستند.»
کار خلاقانه نیازمند میزان مناسبی حساسیت است. شما می خواهید کارتان افراد را تکان دهد که این به این معنیست که باید با احساسات آنها تنظیم باشد. ولی سر میز مذاکره همین حساسیت می تواند پاشنه آشیل افراد خلاق باشد. لئونهارت می گوید: «آنها بیش از حد حساس هستند. آنها نمی خواهند سر قیمت چانه بزنند بلکه فقط می خواهند کار را تمام کنند. یاد گرفتن اینکه آنچه نیاز دارید را مطالبه کنید بسیار مهم بوده و کار سختی است.»
لئونهارت به تاکتیک های بسیار مهمی در مورد مواجهه با ترس از مذاکره و چه متخصص شدن در آن رسیده است که در زیر می خوانیم: 
به خودتان یادآوری کنید که شما ارزشمندید: با اعتماد به نفس بر سر میز مذاکره آمدن کلید موفقیت است ولی ابتدا باید به خودتان اعتقاد داشته باشید.صحبت هایتان را با خودتان تمرین کنید: البته که شما نمی خواهید وقتی صحبت می کنید خسته کننده و تکراری به نظر برسید. تمرین آن چه که می خواهید بگویید با صدای بلند و در مقابل دیگران می تواند به شما کمک کند تا بیشتر احساس اعتماد به نفس کنید.اطلاعات مربوط به کارتان را بدانید: وقتی بدانید که محدوده کجاست، همیشه باید فرض کنید که طرف مقابل نیز می داند. پس کمی بیشتر از حد بالای محدوده را درخواست و خیال خود را راحت کنید.چانه نزنید، تحت تأثیر قرار دهید: در حقیقت مهم ترین تاکتیکی که شما می توانید در مذاکره از آن استفاده کنید استفاده از خلاقیتتان برای تحت تأثیر قرار دادن مشتریان احتمالی است. این یعنی در حالی به سر میز مذاکره بروید که آماده نشان دادن این نکته به مشتری تان هستید که ایده های شما دقیقاً همان چیزی است که او نیاز دارد. 
 نویسنده: ویدا نافلی شهرستانی  
  منبع: سایت فکر نو


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :