آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87843
تاریخ انتشار : 1 آذر 1394 11:13
تعداد بازدید : 1260

ساماندهی گوشی‌های قاچاق برای چندمین بار به تعویق افتاد

رجیستر گوشی های موبایل وعده یا طرح اجرایی؟

اجرای طرح رجیستر گوشی های موبایل داستانی است که از سال 87 در پی حمایت از تولید داخل و افزایش گوشی قاچاق در بازار با اجرایی ناموفق همراه بود اما بازار موبایل ایران تا آنجا در دام قاچاق فرو رفته که نه بالا و پایین شدن تعرفه دردی از آن دوا کرده و نه اعمال سختگیری ها از نظارت بر بازار و پلمب فروشگاه ها باعث کاهش آن شده است. بر این اساس ظاهرا برخی از مسوولان بر آن شده اند تا اجرای طرح رجیستر گوشی های موبایل را از سر بگیرند.

ساحره چمنی
بر این اساس معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه باقاچاق کالا و ارز دوم شهریور ماه اعلام کرد که با هدف مبارزه با قاچاق تلفن همراه طرح رجیستری (کدینگ) موبایل از مهرماه در کشور اجرایی می شود.
به این ترتیب قرار شد شماره سریال ها علاوه بر گمرک، در سازمان تنظیم مقررات نیز ثبت شوند و اگر موبایل غیر قانونی وارد شد، اجازه فعال کردن سیم کارت روی آن داده نمی شود.
به گفته وی با اجرای این طرح اپراتورهای تلفن همراه به دستگاه های تلفن همراهی که به صورت غیر قانونی وارد کشور شده باشند خدمات ارایه نخواهند داد.
اما چند روز بعد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه اخیراً اعلام شده که از مهرماه رجیستر گوشی موبایل دوباره برقرار می شود و گمرک و اپراتورهای تلفن همراه ملزم به ثبت گوشی های وارد شده از مبادی قانونی هستند، اعلام کرد که همواره این موضوع مطرح بوده که برای کاهش حجم قاچاق و ردیابی گوشی پس از سرقت امکان رجیستر بتواند کمک کننده باشد اما از اینکه قرار است این طرح از مهرماه اجرایی شود تردید داریم و باید اطلاعات تکمیلی بیشتری برای پاسخ به این سؤال را از همکاران بگیرم.
با این حال شایعات حاکی از آن بود که از اول مهرماه اجرای این طرح آغاز می شود و احتمالات زیادی در این خصوص مطرح شد، به طوری که گفته می شد با اجرای این طرح گوشی های موبایل آنقدر گران می شوند که امکان خرید گوشی های پرچمدار برای اکثر مردم با توجه به شرایط اقتصادی امسال وجود نخواهد داشت. 
موضوع مبهم دیگر به شرایط دقیق اعمال این طرح مربوط بود و مشخص نبود که دقیقا این طرح شامل چه گوشی هایی می شود؛ گوشی هایی که در آینده وارد می شوند، گوشی هایی که از قبل وارد شده و در انبارها موجود است یا کلا گوشی هایی که در دست مردم وجود دارد. بر این اساس بود که همه وارد کنندگان، فروشندگان و مغازه داران یک هفته قبل از مهر ماه اقدام به فعال کردن همه گوشی های موجود خود کردند. به طوری که تک تک گوشی ها را از حالت پلمب درآورده و روشن می کردند و سیم کارت روی آنها گذاشته و چند ثانیه مکالمه می کردند تا اگر قانون رجیستری اعمال شد، مشمول گوشی های آنها نشود و این موضوع قضیه وجود بیش از 90 درصد غیرقانونی بودن گوشی های موبایل کشور را توجیه می کند.
اما مهر و آبان 94 سپری شد و هنوز خبری از اعمال طرح رجیستر گوشی های موبایل نیست.
با این حال برخی اخبار و اظهار نظرهایی در این زمینه مطرح می شود که اجرای این را طرح را تا حدودی زیر سوال می برد.
بر این اساس اواسط آبان ماه معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که ثبت IMEI گوشی های در دست مردم و وارداتی از 15 مهر آغاز شده و در مرحله بعد گوشی هایی است که به صورت رسمی وارد نشده اند دیگر فعال نخواهند شد.
سیدعلی رضا گلستانی، معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه اجرای دوباره طرح رجیستری دارای فازبندی است، اعلام کرده بود که فاز نخست تهیه بانک اطلاعاتی از IMEI گوشی های موجود است که بر این اساس از 15 مهرماه جاری گوشی هایی که از مبادی قانونی گمرکی وارد می شوند IMEI این گوشی ها در گمرک ثبت می شود و IMEI گوشی هایی که در دست مردم است نیز از طریق سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات در حال ثبت شدن است و مرحله بعدی فعال نشدن گوشی هایی است که به صورت رسمی وارد نشده اند که درباره زمان اجرای این مرحله هنوز تصمیم نهایی اعلام نشده است.
با این حال دیروز اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه گوشی های موبایل از سه ماه دیگر رجیستر می شوند.
بر اساس گزارش رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ریاست جمهوری اعلام کرد تا سه ماه آینده طرح رجیستری گوشی های موبایل اجرایی می شود و قرار است گوشی های قاچاق از شبکه اپراتورهای موبایل خارج شوند.حبیب الله حقیقی، اعلام کرد گوشی های موبایل قاچاق که IMEI آنها در گمرک ثبت نشده، نمی توانند از خدمات اپراتورهای ایرانی استفاده کنند. این طرح شامل گوشی هایی که هم اکنون در کشور فعال است، نمی شود.
به گفته وی، مبارزه با موبایل های قاچاق در کشور یک پکیج کامل است که رجیسترشدن موبایل تنها یک طرح از این بسته را شامل می شود. لازمه اجرای رجیسترشدن موبایل، تکمیل بانک های اطلاعاتی اولیه است؛ زیرا با استفاده از داده ها باید بتوانیم گوشی های قاچاق را شناسایی کرده و آنها را از دریافت خدمات ممنوع کنیم.
با همه این تفاسیر هنوز مشخص نیست که آیا این طرح مشمول گوشی های در دست مردم می شود یا نه. چنانچه معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده بود از اواسط مهر ماه این قضیه اجرایی شده و گوشی های در دست مردم ثبت می شوند اما رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده که از سه ماه آینده این طرح اجرایی می شود و گوشی های در دست مردم مشمول چنین طرحی نمی شود.
بر این اساس باید منتظر ماند و دید آیا تا سه ماه آینده طرح رجیستر گوشی های موبایل در کشور اعمال می شود و اگر این اتفاق رخ دهد شکل و شیوه اجرای آن چگونه است.
به هر حال خلا اطلاعات، اظهارات غیر هماهنگ و عدم اطلاع رسانی کافی سرانجام طرح مذکور را مبهم کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :