آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87848
تاریخ انتشار : 1 آذر 1394 11:22
تعداد بازدید : 917

عمر مفید رایانه های شخصی همراه چقدر است؟

با وجودی که نوت بوک محبوب و پرکاربردترین رایانه شخصی بین کاربران است، اما همچنان بر سر این موضوع که عمر مفید یک نوت بوک چقدر است بین کارشناسان بحث و اختلاف نظر وجود دارد.

فناوران- برخی از کارشناسان عمر مفدیدی در حدود 4 سال را برای نوت بوک ها متصور می شوند و گروهی می گویند که عمر مفید و استفاده بدون دردسر این کالا در حدود 2 تا3 سال است. در این بین گروه سومی هم وجود دارند که به کاربری تا پایان عمر دستگاه معتقدند که البته شرایط اقتصادی و گرانی این کالا موجب شده است که بیشتر کاربران نوت بوک خواه ناخواه از این کالا تا زمانی که توان و بازدهی دارد استفاده کنند.
 برخی حتی در صورت بروز ایراد دست به دامن تعمیرکاران شده و از نوت بوک نیمه جان خود بیش از آنچه در توان دارد کار می کشند. اما کارشناسان می گویند: صرف چنین هزینه ای (هزینه تعمیر یا ارتقای نوت بوک قدیمی و از کار افتاده) پول دور ریختن است و خرید یک نوت بوک جدید صرفه اقتصادی بیشتری 
دارد.
در رابطه با عمر مفید دستگاه هم بیشتر کارشناسان و فعالان بازار معتقدند که طول عمر یک دستگاه تحت تاثیر عوامل مختلفی چون، نحوه استفاده، ورود تکنولوژی های نوین و مدل های مبتنی بر تکنولوژی های جدید و عوامل دیگری از این دست متفاوت است. ولی به صورت میانگین عمر مفید یک لپ تاپ دو تا سه سال تخمین زده شده است. البته لپ تاپ های برخی از برندها مانند اپل طول عمر بیشتری نسبت به برندهای دیگر دارند.
در این زمینه برخی از کارشناسان با اشاره به مدت گارانتی در نظر گرفته شده برای نوت بوک ها از سوی شرکت های گارانتی می گویند: نوت بوک هایی که دارای عمر کوتاه تری هستند خدکات پس از فروش محدود و کوتاه تری دارند. در این رابطه شرکت های عرضه کننده نوت بوک و قطعات کامپیوتری می گویند: این ملاک دقیقی برای سنجش عمر مفید دستگاه نیست و مدت گارانتی و ارایه خدمات پس از فروش بستگی به سیاست های شرکتی و مواردی از این دست دارد.
در این زمینه شرکت اینتل با انتشار گزارش جدیدی اعلام کرده است که  در حال حاضر یک میلیارد دستگاه رایانه شخصی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند که عمر آنها بیش از سه سال است و این به معنی افزایش عمر مفید رایانه های شخصی همراه است.
بر اساس گزارش رایورز بررسی های جدید شرکت اینتل نشان داده است که  نیمی از رایانه های شخصی یاد شده عمر مفیدی بیش از چهار یا پنج سال دارند. 
می توان گفت که این یک خبر خوشحال کننده برای تولیدکنندگان رایانه های شخصی محسوب می شود که بتوانند برای نوسازی رایانه های جهان برنامه ریزی های جدید انجام 
دهند.
البته در این زمینه یک مشکل اساسی وجود دارد. اگر یک دستگاه رایانه شخصی جدید را کنار رایانه ای با عمر سه سال قرار دهیم، از نظر ظاهری و حتی امکانات داخلی تفاوت قابل ملاحظه بین آنها دیده نمی شود. این مساله توانسته است روی تصمیم کاربران برای خرید رایانه جدید تاثیر بگذارد.
در تبلیغات گفته می شود که رایانه های جدید سریع تر از مدل های قبلی عمل می کنند، عمر باتری آنها طولانی تر است و اصلاحات اساسی برای کاربری بیشتر آنها در نظر گرفته شده 
است. 
ولی در عمل می توان گفت بین یک دستگاه رایانه جدید و رایانه دیگر با عمر ۳ سال تفاوت خاصی دیده نمی شود.
تولیدکنندگان رایانه های شخصی این روزها می کوشند انواع امکانات و تجهیزات مورد نیاز را در محصولات جدید خود ارائه دهند تا رضایت کاربران را جلب کنند. ولی این اتفاق باعث می شود چرخه استفاده از یک دستگاه رایانه طولانی تر شود و در نهایت این بازار از رونق بیفتد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :