آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87849
تاریخ انتشار : 1 آذر 1394 11:26
تعداد بازدید : 750

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

ارایه تسهیلات دوهزار میلیارد ریالی به صادرکنندگان بخش خصوصی

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران با اعلام اعطای تسهیلات بانکی دوهزار میلیارد ریالی به صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی گفت: در راستای اجرای قانون بودجه سال 1394 و آیین نامه اجرایی هیات وزیران و در راستای حمایت از تولیدات صادراتی، بودجه ای معادل دوهزار میلیارد ریال برای ارایه یارانه تسهیلات بانکی اعطایی به اشخاص حقیقی و حقوقی صادرکننده کالاهای غیرنفتی با فناوری و ارزش افزوده بالا و نیز صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی اختصاص یافت.

سازمان توسعه تجارت- محمدرضا مودودی افزود: این یارانه فقط به صادرکنندگانی تعلق می گیرد که محصولات و خدمات صادراتی شان ایجاد ارزش افزوده می کند و به کمک این یارانه می توانند قدرت رقابت پذیری خود را در بازارهای بین المللی افزایش دهند.
مودودی در ادامه افزود: بانک توسعه صادرات، بانک عامل تخصصی معرفی شده است، اما صادرکنندگان می توانند با مراجعه به تمامی بانک ها و اخذ تسهیلات و ارایه مستندات صادراتی خود از این یارانه بهره مند شوند.
وی با تاکید بر اینکه ضمانت نامه های صادراتی ارزی در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز که از کمیته ماده 19 مجوز دریافت کرده اند، مشمول تخصیص این یارانه می شوند، گفت: شرط محدودکننده برای تخصیص یارانه فقط خصوصی بودن بنگاه های صادراتی و گروه های کالایی با ارزش افزوده بالا است.
مودودی ادامه داد: شرکت ها، موسسات و بنگاه هایی که موضوع مواد 4 و 5 قانون محاسبات عمومی کشور محسوب می شوند، مشمول مزایای این طرح حمایتی نمی شوند.
معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت همچنین افزود: تمامی تسهیلات دریافتی از بانک ها که در سال 94 سررسید نشده اند و مبالغ آنها صرف صادرات کالای غیرنفتی شده باشد، می توانند از این یارانه بهره مند شوند و مبلغ یارانه فقط برای دوره قرارداد تسهیلاتی قابل محاسبه است.
مشاور وزیر صنعت سقف دریافت تسهیلات مذکور را تا 3 میلیارد ریال برای شرکت های صادرکننده کالاهای غیرنفتی و تا پنج میلیارد ریال برای صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی و صادرکنندگان نمونه و ممتاز سه دوره قبل عنوان کرد و گفت: فهرست گروه های کالایی مورد تایید سازمان و نیز اسامی صادرکنندگان نمونه و ممتاز ملی به بانک عامل اعلام خواهد شد.
مودودی اظهار امیدواری کرد: با اعطای این تسهیلات، صادرات غیرنفتی رونق گرفته و انگیزه بخش خصوصی برای توسعه بازارهای ارزش آفرین افزایش یابد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :