آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87852
تاریخ انتشار : 1 آذر 1394 11:31
تعداد بازدید : 753

روند کاهش شعب بانک ادامه دارد

یک شعبه بانک به ازای هر ۳۶۵۰ ایرانی

معاونت نظارتی بانک مرکزی «گزارش نحوه پراکندگي شعب بانک ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي در سطح کشور» را منتشر کرد.

ایسنا- بر اساس اين بررسي مي توان نشان داد که هر استان با توجه به ميزان جمعيت و نيز ظرفيت توليد و شرايط اقتصادي و تجاري آن، چه نسبتي از تعداد شعب بانک ها و مؤسسات اعتباري غير بانکي را در اختيار دارد. سؤالي که بعضاً ميان صاحب نظران مطرح بوده، ميزان انطباق تعداد شعب بانک ها با نياز واقعي بخش پولي و مالي اقتصاد است. 
برخي، تعداد زياد شعب بانکي را يکي از معضلات اقتصاد کشور برشمرده و معتقدند لازم است بانک ها و مؤسسات اعتباري غير بانکي براي افزايش تعداد شعب خود، با محدوديت هايي مواجه باشند.
از طرف ديگر، برخي ديگر نيز ايجاد محدوديت براي بانک ها و مؤسسات اعتباري غير بانکي جهت گسترش تعداد شعب خود را غير قابل توجيه و مخالف با محيط مساعد کسب و کار مي دانند و معتقدند اين خود بانک ها و مؤسسات اعتباري غير بانکي هستند که بايد بر اساس ميزان سرمايه، سودآوري، سياست ها و برنامه هاي بازاريابي خود نسبت به تعيين تعداد شعب تصميم گيري  کنند.
بر اساس تازه‎ترین گزارش معاونت نظارتی بانک مرکزی  در حالی بالغ بر ۲۱ هزار شعبه بانکی در کشور فعالیت می کنند که با شروع ساماندهی این شعب و تعطیلی ۲۵۰ مورد در سال گذشته این روند همچنان ادامه خواهد داشت. 
آخرین گزارش بانک مرکزی حاکی از فعالیت بالغ بر ۲۱ هزار شعبه بانکی در کشور است؛ آمار قابل ملاحظه ای که گر چه در مقایسه با برخی کشورها چندان عجیب به نظر نمی رسد، ولی ادامه فعالیت آنها تضمین شده نیست.
در حال حاضر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در کشور حدود ۲۷.۴ شعبه بانکی فعالیت می کنند که در این حالت برای هر ۳۶۵۰ ایرانی یک شعبه فعال وجود دارد. با وجود انتقادی که نسبت به تعداد بالای شعب در کشور مطرح می شود مقایسه با سایر کشورها حاکی از آن است که ایران از وضعیت نسبتا متعادلی برخوردار است. چرا که در برخی کشورهای توسعه یافته به طور نسبی تعداد بیشتری شعب بانکی فعال هستند به طوریکه آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد در فرانسه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر حدود ۳۷.۵ شعبه بانکی وجود دارد. البته در سویی دیگر در برخی کشورهای منطقه این تعداد نسبت به ایران کمتر است. به گونه‎ای که در عربستان برای هر ۱۰۰ هزار نفر ۸.۸ ، سنگاپور ۱۰ و یا ترکیه ۱۹.۸ شعبه وجود دارد.
اما در مجموع با توجه به گسترش و توسعه بانکداری الکترونیکی می توان انتظار داشت که در آینده ای نزدیک حتی در کشورهای توسعه یافته که شعب بالاتری نسبت به ایران دارند این روند معکوس شده و از تعداد آنها کاسته شود.
در حال حاضر در ایران نیز حجم بالای شعب بانکها خیابان های شهرها را احاطه کرده و حتی بدون توجه به آمار و ارقام قابل ملاحظه اند. شعب عمدتا لوکس و گرانی که بانکها با هزینه های گزاف آنها را خریداری و یا اجاره کرده اند و بسیار مشاهده می شود که فعالیت گسترده ای نداشته و خالی از ارباع رجوع هستند و یا اینکه فعالیت باجه های آنها بسیار محدود است.
این در حالی است که با انتقادات مطرح شده نسبت به تعداد زیاد شعب بانکی و حتی درخواست خود بانک ها برای کاهش و ساماندهی شعب مربوطه چندی پیش بود که معاون نظارت بانک مرکزی از توقف و تعطیلی ۲۵۰ شعبه در سال گذشته خبر داد
حمید تهرانفر البته با این توضیح که بستن شعب مازاد بانک‎ها کار راحتی نیست و اغلب با مخالفت نمایندگان و سایر مسوولان استان‎ها مواجه می شود، این را گفت که با توسعه بانکداری الکترونیکی و کاهش نیاز به مراجعه حضوری به شعب بانک ها، دیگر نیازی به فعالیت تعداد فعلی شعب بانک‎ها و داشتن هزینه اضافی برای آنها نیست.
آنطور که معاون نظارت بانک مرکزی اعلام کرده است روند توقف فعالیت شعب مازاد بانک‎ها در سال جاری و آینده نیز ادامه خواهد داشت تا اینکه حد فعلی به تعادل و نیاز واقعی نزدیک شود.
در حال حاضر استانهای تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین و استان های کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی و ایلام کمترین آمار شعب را دارا هستند. در عین حال که بانک ملی با ۳۱۹۲، صادرات با ۲۸۷۶ و کشاورزی با ۱۹۰۶ شعبه در صدر بانکها قرار دارند و از سویی دیگر کمترین شعب مربوط به بانک خاورمیانه، بانک تجاری ایران و اروپا و همچنین ایران و ونزوئلا است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :