آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87917
تاریخ انتشار : 2 آذر 1394 10:55
تعداد بازدید : 950

عضو حقیقی شورا:

در مورد دور اول شورای عالی فضای مجازی، جز شرمندگی حرفی نداریم!

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی و وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اصلا در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی از دیدگاه درون زا بودن شرایط خوبی نداریم، چرا که نگاه راهبردی در مدیران و مسوولان در این زمینه وجود نداشته است.

تسنیم- رضا تقی پور افزود: دلیل این موضوع این است که مسوولان از منظر قدرت به موضوع نگاه نکرده اند بلکه نگاه، نگاه اقتصادی بوده است. در این حالت می بایست در حوزه فناوری های پیشرفته، قسمت های تحقیق و توسعه را تقویت و اقتصاد دانش بنیان را دنبال کنیم؛ ولی این امر هم محقق نشده است و بیشتر مصرف گرایی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: به عنوان مثال ما حتی در پهنای باند مصرف کننده صرف هستیم، هیچ ارسالی نداریم بلکه تماما دریافت است. خیلی از کشورها مثل کره جنوبی در حال حاضر یک سوم اقتصادشان اقتصاد مبتنی بر دانش سایبر و ICT است. به طورکلی باید گفت از این قافله بسیار عقب افتاده ایم. مقام معظم رهبری تعبیری دارند با این مضمون: خواب بوده اید حالا که بیدار شده اید خواب آلود حرکت می کنید.
عضو شورای عالی فضای مجازی همچنین گفت: امروزه بحث سرقت و جمع آوری اطلاعات از تهدیدات مطرح حوزه فضای مجازی است که قدرت های مسلط سایبری انجام می دهند و بسیار خطرناک است. این خطر تنها از منظر امنیتی مطرح نیست بلکه به لحاظ اجتماعی و اقتصادی نیز خطرات زیادی دارد. این بی توجهی ها می تواند وابستگی هایی را به دنبال داشته باشد. 
وی با بیان این که اکنون خیلی از شرکت ها را داریم که محصولات بومی باکیفیت و رایگان را تولید کرده و در اختیار مردم قرار داده اند گفت: از جمله آنها سرویس های پست الکترونیکی داخلی مانند چاپار، iran.ir و post.ir است که من علت استقبال نکردن مردم از این محصولات را عدم آموزش و فرهنگ سازی می دانم. 
تقی پور در مورد شورای عالی فضای مجازی نیز گفت: دکتر فیروزآبادی تلاش کرده اند که ضمن آشنایی با مباحث و سوابق موضوعات به سازمان دهی مجدد امور بپردازند. گزارشی از کارهای زمین مانده تهیه و تلاش شده است که این کارها لیست و اولویت بندی شوند و سپس با هماهنگی دولت واقعا به این مباحث رسیدگی شود. مسلما بدون حمایت دولت این فعالیت ها ابتر خواهند بود. 
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری با تاکید ویژه از اعضای شورا خواسته اند که مسوولیت ملی خود را به جا بیاورند. امیدوار هستیم با توجه به مطالبه جدی که مقام معظم رهبری دارند همه اعضای شورای عالی فضای مجازی حداکثر تلاش خودشان را به کار بندند تا این دوره به خلاف دوره قبل دوره ای تأثیرگذار باشد. خوب، دوره اول قطعا دوره موفقی نبود. ما گله های مقام معظم رهبری را شنیدیم و غیر از شرمندگی واقعا حرف دیگری نداشتیم.
عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان این که یکی از بندهای فرمان ده گانه اخیر در دوره جدید، «ارتقای قدرت سایبری جمهوری اسلامی ایران در تراز قدرت های جهانی» است گفت: این مطالبه بسیار مهم و بزرگ است و با خواب آلودگی و راه رفتن ساده نمی توان به آن رسید و عقب ماندگی ها را جبران کرد. مقام معظم رهبری از شورای عالی فضای مجازی توقع دویدن و جبران مافات و کم کردن فاصله را دارند.
وی در مورد طرح انحلال شوراهای IT نیز گفت: مجلس در این خصوص می بایست بیشتر توجه کند. متاسفانه در این راستا نه تنها تسریع نشد بلکه روال عادی آن هم طی نشد. وقتی کلیات موضوعی در صحن علنی مجلس تصویب شده است علی القاعده کمیسیون ها نمی توانند آن کلیات را عوض کنند، شاهد هستیم که موضوع به کمیسیون ها رفته و برنگشته است، مجلس در این خصوص کوتاهی کرده است، امیدواریم نمایندگان حداقل این یک کار را انجام دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :