آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87918
تاریخ انتشار : 2 آذر 1394 10:57
تعداد بازدید : 1045

گمرک اجرای طرح رجیستری را کلید زد

ثبت شناسه گوشی های وارداتی در مبادی ورودی از 15 آذر

بر اساس گزارش گمرک ایران، از پانزدهم آذر ماه سال جاری ثبت شماره شناسه گوشی های تلفن همراه وارداتی آغاز می شود.


فناوران- گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد در راستای اجرای سیاست های کنترل هوشمند ورود کالا به کشور و به منظور تسریع و شفاف سازی فرآیند واردات تلفن همراه، افزایش دقت در کنترل های گمرکی، در نظر دارد نسبت به ثبت و دریافت شماره شناسه گوشی های وارداتی اقدام کند.
بر این اساس از تاریخ ۱۵ / ۹ / ۹۴ علاوه بر اظهارنامه و لیست عدل بندی، ارائه شناسه بین المللی تجهیزات موبایل (IMEI) توسط کلیه واردکنندگان از طریق سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی الزامی است.
IMEI مخففInternational Mobile Equipment Identity شناسه بین المللی تجهیزات موبایل بوده و کلیه دستگاه های موبایل با قابلیت اتصال به شبکه مخابراتی GSM، دارای این کد ۱۵ رقمی مختص به خود است.
در این کد، اطلاعات مربوط به مدل گوشی، شرکت سازنده، کشور سازنده و ... وجود داشته و گوشی های تلفن همراه توسط این کد در شبکه های مخابراتی ثبت می شوند.
روش های دریافت کد IMEI :
۱- روی بسته بندی دستگاه تلفن همراه
۲- کد IMEI عموماً در زیر باتری موبایل قابل رویت است.
۳- با شماره گیری #۰۶#* در تلفن همراه کد IMEI نمایش داده می شود.
وارد کنندگان می توانند از طریق مراجعه به سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی به آدرس epl.irica.ir علاوه بر ارایه اظهارنامه الکترونیکی خود به گمرک، مراحل مختلف کاری خود را بدون حضور در گمرکات اجرایی پیگیری و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار گمرک قرار دهند.
گمرک ایران از کلیه نمایندگان رسمی و ارایه کنندگان کالای تجاری تلفن های همراه در ایران دعوت به عمل می آورد با شرکت فعال در اجرای این طرح و ارایه پیشنهادات و انتقادات سازنده، علاوه بر ساده سازی و تسریع در انجام فرآیند های رسمی ورود کالا به کشور، موجبات جلوگیری از جعل، تخلف و قاچاق کالا را فراهم کنند.دستورالعمل نحوه ارسال اطلاعات شناسه بین المللی تجهیزات موبایل (IMEI) به همراه لیست عدل بندی اظهارنامه متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.همچنین به منظور اریه تسهیلات بیشتر، به زودی امکان بررسی وضعیت گوشی های تلفن همراه از طریق سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :