آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87932

حافظه وزیر اسبق و مد این روزها

عـلی اصلان شهلا- این روزها سخنرانی در باب اهمیت بومی سازی و اقتصاد دانش بنیان برای بسیاری از مسوولان و ناطقان کشور مد شده است. مخصوصا اگر موضوع سخنرانی و یا مصاحبه، کوچکترین ربطی به فناوری داشته باشد، حتما این کلید واژه ها، در آن استفاده می گردد. البته ناطقان و سخنوران طبق معمول به صورت کلی به خوب است و شیرین است بسنده می کنند و از راهکارهای عملی و توصیه های کاربردی خبری نیست.

اپیدمی دیگری که در مصاحبه ها و سخنرانی ها و باب شده این است که اگر فرد مورد نظر مسوولیت مستقیمی نداشته باشد، حتما از «مسوولان امر»، که چندان هم معلوم نیست دقیقا این مسوولان منظور چه کسانی است، گلایه می کند که چرا چنین و چنان نشده است.
موضوع وقتی جالب تر می شود که فرد منتقد، قبلا خودش سمتی داشته که می توان آن را در زیرمجموعه همین مسوولان امر طبقه بندی کرد و گویا ایشان به کلی فراموش کرده که این انتقادات، به سان تف سربالاست و هرچه بگوید، بر خودش هم وارد است.
در همین موردع دیروز رضا تقی پور وزیر ارتباطات دولت دهم در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم از بین اقتصاد دانش بنیان و بومی سازی، دومی را انتخاب کرده و البته با کمی پیچ و تاب، بر لزوم درون زا بودن فناوری تاکید کرده است. وی سپس در پاسخ به این سوال که «در حال حاضر علم و فناوری به ویژه دانش فناوری اطلاعات و فضای مجازی را از دیدگاه درون زا بودن چگونه ارزیابی می کنید؟» گفته است: «متاسفانه اصلا شرایط خوبی نداریم، به علت اینکه این نگاه راهبردی در مدیران و مسوولان وجود نداشته است، از منظر قدرت به موضوع نگاه نکرده اند بلکه نگاه، نگاه اقتصادی بوده است.»
آقای تقی پور حتما یادش رفته که خودش تا همین اواخر وزیر ارتباطات بوده و اگر یک نفر قرار باشد این نگاه را نهادینه کند، مسوولش خود وی بوده است.
البته وزیر اسبق اطلاعات راه دررویی را برای خودش و بسیاری دیگر (جز یک نفر) باز کرده و همه تقصیرها را با «شرمندگی» گردن دور اول شورای عالی فضای مجازی انداخته است تا سه سال نخست این شورا، بالاخره کارکردی به صورت عملی داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :