آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88018

تلاش محققان برای برقراری ارتباط بین خودروهای هوشمند آینده

خودروها زبان هم را نمی فهمند

زبان خودرو ها با هم فرق می کنند مثلا زبان تویوتا را شورولت نمی فهمد و زبان فولکس واگن را فیات، شاید این کلمات امروز بی معنی به نظر برسد، ولی مهندسان در حال یافتن راهی هستند که خودرو ها با هم حرف بزنند و احتمالا بزرگ ترین مشکل فعلا ترجمه زبان های مختلف برای خودرو هایی با برند های مختلف است.

فناوران- اما این زبان به چه دردی می خورد؟ فرض بگیرید که شما بدون آنکه به آینه خود نگاه کنید در حال خارج شدن از جای پارک هستید بی خبر از خطری که شما را تهدید می کند. همزمان با خروج شما از جای پارک، خودرویی هم با سرعت در حال عبور از لاین کناری خیابان است حال فرض بگیرید که خودرو شما پیام هایی را از آن خودرو دریافت کند و به شما خطر را اطلاع دهد یا حتی مهم تر خودرو را نگه دارد. چنین زبانی اگر بین خودرو ها رواج یابد احتمالا سالانه از هزاران تصادف جلوگیری خواهد شد.روی طرح ارتباط بین خودرو ها دانشگاه های مختلفی در جهان مشغول کار هستند که از مهم ترین آنها دانشگاه میشیگان و بخش حمل ونقل در این دانشگاه است. در این دانشگاه فعلا سه موضوع سرعت، موقعیت و جهت حرکت خودرو ها و انتقال اطلاعات هر خودرو به خودرو های نزدیک از طریق امواج رادیویی در حال مطالعه است.
 البته به غیر از این دانشگاه ها نه شرکت خودروسازی مانند جنرال موتورز در حال همکاری با یکدیگر برای طرحی جهت ارتباط بین خودرو هایی با برند های مختلف هستند. جان کپ مسئول تکنولوژی ارتباطی بین خودرو ها در جنرال موتورز به الجزیره انگلیسی می گوید ما به دنبال راهی برای ارتباط بین خودرو هایی مانند فورد تویوتا و هیوندایی با محصولات خود با پیام ها و کد های مشخص هستیم. برای چنین اتفاقی خودرو ها در حال مجهز شدن به سنسور ها و رادار های مختلفی هستند تا محیط اطراف خود را به درستی اسکن کنند و اطلاعات اسکن شده را به نزدیک ترین خودرو ها انتقال دهند. با وجود چنین پیشرفت هایی، چندین شرکت در جهان کار بروی خودرو هایی با قابلیت رانندگی اتوماتیک را شروع کرده اند.
در یک خودروی مفهومی شرکت جنرال موتورز در حال اجرا ایده خودرو بدون راننده است. البته جنرال موتورز در این کار تنها نیست. نیسان نیز خودرو جدیدی را که می تواند بدون راننده حرکت کند ساخته است. این خودرو با راداری در جلوی خودرو تا فاصله ۲۰۰ متری را اسکن می کند و سنسورهای مختلف لیزری هم به بررسی اطراف می پردازند. در پشت خودرو هم راداری تعبیه شده که تا فاصله ۷۰ متری جاده را اسکن می کند. این خودرو می تواند خطوط خیابان و علامت های راهنمایی را اسکن کند و به فرامین چراغ های راهنمایی و رانندگی عمل کند.
در یک آزمایش در سرعت ۶۰ کیلومتر به طور ناگهانی عروسکی در نقش عابر پیاده به جلوی خودرو انداخته می شود و خودرو با یک حرکت ناگهانی فرمان، مانع از تصادف با عابر پیاده می شود. این خودرو به راحتی می تواند در سخت ترین مکان های پارک خودرو هم پارک کند.
این تکنولوژی ها هنوز همه گیر نشده، ولی از هم اکنون از برخی از این تکنولوژی ها در خودرو های گران قیمت استفاده شده است به عنوان نمونه بی ام و از سیستم پارک خودکار در مدل جدید سری ۷ خود استفاده کرده است. گام بعدی در استفاده از چنین خودرو هایی استفاده از هوش مصنوعی در خودروهای بدون راننده است.ایده ای که عملا خودرو را می تواند به اتومبیلی با شوفری باهوش و حرفه ای در رانندگی تبدیل کند. البته این ایده جذاب ممکن است خطراتی هم داشته باشد و آن طغیان ماشین های هوشمند علیه انسان هاست. خطر دیگر این است که اگر خودرو ها آنقدر قابلیت پیدا کنند هک شدن آنها هم دردسرساز خواهدشد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :