آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88048
تاریخ انتشار : 3 آذر 1394 12:31
تعداد بازدید : 769

چالش نرخ سود بانکی ادامه دارد

مخالفت مرکز پژوهش‎های مجلس با کاهش دستوری نرخ سود

مخالفت مرکز پژوهش‎های مجلس با کاهش نرخ سود بانکی در شرایطی مطرح می‎شود که پیش از تصمیم شورای هماهنگی بانک‎ها برای کاهش 2 درصدی نرخ سود بانکی، بسیاری از کارشناسان هشدار دادند که تصمیم به کاهش نرخ سود بانکی موجب خروج سپرده‎ها از بانک‎ها و سرازیر شدن به بازار سفته بازی خواهد شد. اما بانک‎ها بدون توجه به توصیه‎های کارشناسی در اواسط آبان ماه نشست برگزار کردند و برای کاهش 2 درصدی نرخ سود به توافق رسیدند

خبرآنلاین-  در همین راستا مرکز پژوهش‎های مجلس هشدار داده که با کاهش نرخ سود سپرده‎های بانکی نقدینگی به موسسات غیر مجاز سرازیر می‎شود. در این گزارش تاکید شده: «اين تصور برخي سياستگذاران که صرفاً با افزايش يا کاهش نرخ تورم، نرخ سود بانكي نيز بايد به سرعت واکنش نشان دهد ناصحيح است. زيرا غير از مسئله انتظارات آتي، در تعيين نرخ سود اسمي، صرف هم دخالت دارد. به نظر مي‎رسد علت بالا بودن نرخ سود بانكي بانک‎هاي کشور در شرايط کنوني، بالا بودن نرخ سود بين بانكي در معاملات کوتاه مدت است. علت بالا بودن نرخ سود بين بانكي در معاملات کوتاه مدت نيز اين است که ميزان کسري‏هاي کوتاه مدت بانک‎ها بسيار بالاست.
مرکز پژوهش‎های مجلس استدلال کرده که هرگونه کاهش نرخ سود سپرده اگر با نرخ تسهیلات بانکی هماهنگ نباشد، به منزله این است که بانک‎ها برای رسیدن به سود بیشتر با هم تبانی می‎کنند و باید جلوی این اقدام کارتل گونه گرفته شود. اما واقعیت چیست؟
مرکز پژوهش‎های مجلس در این رابطه گفته است: اقتصاد ايران در سطح کلان با کمبود تقاضاي مؤثر مواجه است.
مرکز پژوهش‏های مجلس استدلال کرده که چاره کار، کاهش دستوری نرخ سود بانکی نیست و بانک مرکزی باید همچون کشورهای پیشرفته عمل کند. اما سئوال این است که آیا با قوانین بانکداری کنونی که از عمر آن 60 سال گذشته می‎توان انتظار بانکداری مترقی داشت؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :