آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88108
تاریخ انتشار : 4 آذر 1394 12:33
تعداد بازدید : 1554

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به نقل از بانک مرکزی:

ایرانی ها پارسال 52 هزار میلیارد تومان خرید اینترنتی کردند

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: در سال گذشته طبق آمار بانک مرکزی 521 هزار میلیارد ریال خرید اینترنتی در کشور انجام شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان- محمد گرکانی نژاد رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت:  امروز ما در زمینه تجارت الکترونیکی مراحل اولیه را رد کرده ایم و زیرساخت های قانونی در این بخش داریم و خوشبختانه اسناد الکترونیکی در کشور به رسمیت شناخته می‎شود و قانون آیین دادرسی الکترونیکی نیز در سال گذشته در مجلس به تصویب رسید.
گرکانی نژاد ادامه داد: ما در شرایط کنونی در مرحله رشد و بلوغ به سر می بریم و قوانین پایه مناسبی برای این حوزه وجود دارد و البته بهبود قوانین با گذشت زمان به توسعه این بخش و همچنین توسعه کسب و کارهای الکترونیکی کمک خواهد کرد.
رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران با بیان این که صاحبان کسب و کار و خریداران امروز متوجه این موضوع شده اند که فضای کسب و کار الکترونیکی می تواند سود و منفعت بالایی داشته باشد، گفت: از این رو تجارت الکترونیکی در سال های گذشته رشد چشمگیری داشته است.
وی ادامه داد: یکی از اقدامات این مرکز طراحی نماد الکترونیکی بود که در حال حاضر اگر کسی بخواهد در فضای اینترنتی کسب و کاری داشته باشد باید این نماد را دریافت کند و خریداران نیز برای حفظ حقوق قانونی خود باید به هنگام خرید از سایت های اینترنتی دقت کنند از سایت هایی که دارای این نماد هستند کالای مورد نظر خود را تهیه نمایند.
 آمار و ارقام خرید الکترونیکی سال 93
گرکانی نژاد به رشد سریع تجارت الکترونیکی در کشور پرداخت و گفت: تجارت الکترونیکی شامل توسعه کسب و کار اینترنتی و تسهیل فرآیند تجاری از طریق مفاهیمی مانند پنجره واحد و متمرکز کردن خرید دولتی و اینترنتی به صورت شفاف و روشن می شود که پروژه هایی که تاکنون در این بخش اجرا شده به مراحل بهره برداری رسیده است که هم شفافیت و هم سهولت استفاده دارد.
وی افزود: اما حوزه کسب و کار اینترنتی به دو بخش خرده فروشی و عمده فروشی تقسیم می شود و در بخش خرده فروشی دو مدل پرداخت وجود دارد که اولین آن شامل پرداخت اینترنتی و مورد دیگر آن شامل پرداخت نقدی می شود.
رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در مورد به آمار خرید اینترنتی در سال 93 که توسط بانک مرکزی اعلام شده است گفت: در سال گذشته 521 هزار میلیارد ریال خرید اینترنتی به صورتی که پرداخت آن نیز به صورت اینترنتی بوده انجام شده است.
وی ادامه داد: منظور از خرید اینترنتی این است که جستجوی کالا از طریق اینترنت بوده و خرید نیز از سایت اینترنتی انجام شده است.
گرکانی نژاد با بیان برنامه های این مرکز ادامه داد: ما هنوز برای خریدهایی که از سایت های اینترنتی انجام شده و پرداخت آن موقع تحویل کالا به صورت نقدی بوده آماری نداریم و یکی از برنامه های این مرکز ساماندهی این آمار است.
وی از نبود آمار پرداخت در هنگام تحویل کالا خبر داد و گفت: از پرداخت اینترنتی 251 هزار میلیارد ریال که در پرداخت ها ثبت شده عدد قابل توجهی است اگر با دلار 3 هزار و 200 تومان محاسبه شود حدود 17 میلیارد دلار خرید اینترنتی در سال گذشته داشتیم.
 خریدهای اینترنتی، داخلی است
 گرکانی نژاد تاکید کرد: به نظر می رسد تجارت الکترونیکی مورد توجه مردم قرار گرفته که در این خرید و فروش حدود 99.9 درصد داخلی بوده است، اگر موضوع تحریم ها برداشته شود فضای بازتری برای این امر قرار می گیرد که تاثیر مثبتی در خرید اینترنتی دارد.
وی گفت: اگر مردم به نماد اعتماد توجه نکنند دردسرهایی را برای آنها به دنبال دارد و در این زمینه بسیاری از شکایات از پلیس فتا و اسنادی که از سایت ها ارایه شده بیشتر به سایت هایی برمی گردد که بدون نماد بوده است.
رییس مرکز تجارت الکترونیکی افزود: طبق قانون و بر اساس رویه های اجرایی ما رابطه بسیار نزدیک با سازمان های متولی در این امر از جمله پلیس فتا، نیروی انتظامی و پلیس اماکن داریم که با سایر دستگاه های انتظامی نیز در ارتباط هستیم و به همین منظور کمیته های نظارتی جهت کنترل و پایش به صورت مستمر برگزار می‎شود.
 از سایت های بدون نماد خرید نکنید
گرکانی نژاد با بیان این که مردم در خرید اینترنتی باید هوشیار بوده و از سایت هایی که نماد اعتماد ندارند خودداری کنند گفت: وظیفه ما به عنوان یک مرکز تجارت الکترونیکی این است که با دستگاه های متولی هماهنگی های لازم را به عمل آورده تا با سایت هایی که نماد ندارند برخورد شود.
وی ادامه داد: در طی دو سال گذشته 500 تا 700 سایت نماد اعتماد داشتند که اکنون این تعداد به رقم 13 هزار رسیده است.
رییس مرکز تجارت الکترونیکی گفت: برای مطمئن بودن از این سایت ها باید سه مرحله را پشت سر گذاشت که نماد اعتماد از نظر ما امن و قابل سوء استفاده نیست به شرطی که خریدار توجهات  لازم را داشته باشد چرا که در سایت enemad.ir فهرست تمام سایت هایی که نماد اعتماد دارند گنجانده شده است.
وی با بیان اینکه تخلفات سامانه های فروش اینترنتی که نماد اعتماد دارند بسیار پایین است، گفت: خرید از فروشگاه های اینترنتی و حضور تجاری در فضاهای مجازی مورد توجه گسترده در کشور ما و جهان قرار گرفته است.
 بالاترین آمار تخلفات مربوط به تهران است
رییس مرکز تجارت الکترونیکی در پاسخ به این پرسش که بیشترین تخلفات مربوط به کسب و کارهای اینترنتی مربوط به کدام استان در کشور است، گفت: از آنجایی که تهران به لحاظ تعداد سامانه های فروش اینترنتی بیشترین تعداد را در کشور دارد از این رو بالاترین آمار تخلفات مربوط به استان تهران است.
گرکانی نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا لوگوی هوشمند جایگزین نماد اعتماد شده است، گفت: لوگوی هوشمند که توسط وزارت ارشاد اعطا می شود قرار نیست جایگزین نماد اعتماد شود چرا که نماد اعتماد برای کسب و کارهای اینترنتی اعطا می شود و به هیچ وجه کارکرد آن موازی کارکرد لوگوی هوشمند نیست.
رئیس مرکز تجارت الکترونیکی در پاسخ به این پرسش که آیا سایت های بازاریابی شبکه ای نیز از مرکز تجارت الکترونیکی برای فعالیت های خود مجوز دریافت کرده اند، گفت: در مورد این سامانه ها طبق آیین نامه اجرایی ماده 8 اصناف، مسئولیت اعطای مجوز به چنین سایت هایی مرکز اصناف ایران است.
 تجارت فرامرزی کاغذ حذف می شود
به گفته گرکانی نژاد در آینده بسیار نزدیک در تجارت فرامرزی کاغذ حذف می شود و تنها ثبت در فضاهای اینترنتی مصداق صحت و سقم یک تجارت قرار می‎ گیرد.
گرکانی نژاد از درخواست سه شرکت خارجی برای راه اندازی و فعالیت کسب و کارهای اینترنتی در فضاهای مجازی خبر داد و گفت: در حال حاضر تقاضای فعالیت این سه شرکت در فضاهای مجازی ایران در حال بررسی است و قرار شده این مورد پس از برداشته شدن تحریم ها و در صورت تایید از سوی مرکز تجارت الکترونیکی عملیاتی و اجرایی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :