آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88114
تاریخ انتشار : 4 آذر 1394 12:58
تعداد بازدید : 1228

فرصت‌های صنعت بانکداری در پسابرجام

امکان استفاده از ابزارهای بانکداری الکترونیکی بین‎المللی فراهم می‎شود

قطع سوییفت و محدود شدن نقل و انتقالات پولی، بالارفتن هزینه های نظام بانکی و به تبع آن بخش اقتصاد، ازجمله مشکلاتی است که سیستم بانکی در دوران تحریم با آن روبرو بوده است. حالا با اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‎های بانکی کارشناسان منتظر رفع این محدودیت‎ها و مشکلات هستند.

فناوران – علی دیوانداری، رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، کورش پرویزیان رییس شورای هماهنگی بانک‎های خصوصی و ناصر هماپور نماینده پیشین بانک hsbc خاورمیانه در ایران در پنلی تخصصی در دانشگاه تهران به بررسی فرصت‎های نظام بانکی بعد از تحریم‎ها پرداختند. 
دیواندری در این پنل تخصصی گفت: برجام باعث شد فضای تهدید بین المللی به یک فضای تعامل و گفت وگو تبدیل شود. این شرایط درحالی بود که در گذشته در کنار تحریم های کلی، بانک های کشور نیز با تحریم مواجه می شدند و هر روز شاهد محدودیت های جدیدی در یکی از بانک های کشور بودیم. 
وی با بیان اینکه حال باتوجه به فرصتی که در دوره پسابرجام برای کشور ایجاد خواهد شد باید بدانیم که چه اقداماتی لازم است انجام دهیم و چه باید کرد، در این زمینه یادآور شد: فضای گسترش تحریم ها درحال حاضر تبدیل به یک فضای تعامل بین المللی شده است. در گذشته شرایط به گونه ای بود که امکان گردش پول و سرمایه بسیار با محدودیت مواجه بود و هزینه ها در این رابطه بسیار افزایش یافته بود که به طور حتم با اجرای برجام و به صورت تدریجی می توان آثار منفی این شرایط را خنثی کرد.  دیوانداری با اینکه با اجرای برجام در همان ابتدای امر، نمی توان انتظار ورود بانک های خارجی طراز اول دنیا به کشور را داشته باشیم، گفت: در این سال ها فضای تخریبی بسیاری از سوی غربی ها علیه بانک های ایران رخ داده که به طور حتم این فضا یک شبه قابل ترمیم نیست.
دیواندری معتقد است در شرایط کنونی هم درصورتی که بانک های خارجی درجه دوم وارد کشور شوند به طور حتم این امر می تواند به نفع اقتصاد کشور باشد. 

 امکان استفاده از ابزارهای الکترونیکی بین‎ المللی 
پرویزیان نیز در ادامه این نشست گفت: نخستین ظرفیتی که در پسابرجام برای نظام بانکی کشور ایجاد خواهد شد را در حوزه استانداردها و مقررات  است. نظام بانکداری کشور، باید در این دوره که شرایط عادتری را خواهیم داشت، آمادگی تطبیق با استانداردها و مقررات بین المللی را داشته باشند. 
وی ادامه داد: حاکمیت شرکتی، نرخ گذاری ها، مدیریت ریسک، مدیریت اداری، مقرارت مربوط به پولشویی و تغییرات در رگلاتوری نظام مالی بین الملل ازجمله استانداردها و مقرراتی هستند که بانک های کشور باید خودشان را با آن تطبیق دهند تا بتوانند در دوره پسابرجام، در عرصه بین المللی فعالیت مناسبی داشته باشند.
وی گفت: به طور حتم با اجرای برجام، نظام بانکی کشور می تواند با بکارگیری ابزارهای مختلف تامین مالی، استفاده از اعتبارهای نهادهای بین المللی، انتشار اوراق در عرصه بین المللی، شرایطی مناسبی را در این بخش به وجود آورد و این موضوع از نتایج مثبت برجام به شمار می رود. وی توسعه روابط بین المللی و امکان استفاده از ابزارهای الکترونیکی بین المللی ازجمله سوییفت، اعتبارات اسنادی وارداتی و صادراتی، قراردادهای اعتبار خریدار و فروشنده را از دیگر آثار مثبت پسابرجام در بخش نظام بانکی و پولی کشور دانست و گفت: در حوزه فناوری و اطلاعات بانکی نیز بانک های کشور می توانند با ابزارها، مدل ها و شیوه های مختلف، که مربوط به بانکداری جامع است ارتباط بهتری با سایر شرکت های بین المللی برقرار کنند که البته دستیابی به این اهداف نیازمند این است که خودمان را به استانداردهای بین المللی نزدیک کنیم. 
وی گفت: یکی از مزیت های اجرای برجام کاهش نرخ مبادلات است. به طور حتم این کاهش نرخ به نفع تولید، صادرات و واردات کشور خواهد بود و امکان بازگشت فعالیت نقل و انتقال پول به شبکه بانکی که در دوره تحریم ها خارج از سیستم بانکی انجام می شد، فراهم می شود. 

 بانک ها برای توسعه اقتصاد آماده شوند
هماپور نیز در این پنل گفت: هرچند که بانک ها می توانند در اقتصاد کشور موثر واقع شوند اما به نظر می رسد که برای این کار هنوز تجهیز نشده اند. در شرایطی که سطح پس انداز داخلی بسیار پایین است و استفاده از سرمایه های خارجی در سطح بسیار ناچیزی اتفاق می افتد، از این رو این پرسش به وجود می آید که بانک ها چگونه می توانند در راستای توسعه اقتصادی گام بردارند. به گفته او در سال های اخیر بانک ها در روابط بین المللی شان با محدودیت های زیادی مواجه بوده اند و برای این که بتوانیم این بخش را تقویت کنیم باید ابتدا شرایط برای این امر فراهم شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :