آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88253
تاریخ انتشار : 7 آذر 1394 12:4
تعداد بازدید : 1046

از 15 آذر ماه سال‎جاری

نصب کد شناسایی imei برای واردات کالا الزامی شد

رییس کل گمرگ جمهوری اسلامی ایران ضمن عنوان توقف صدور پروانه به صورت کاغذی فیزیکی، اعلام کرد: از پانزدهم آذر ماه واردکنندگان کالا موظف هستند همراه با سایر اسناد مربوط به واردات ؛ شناسه و کد معروف به imei اعلام کنند.

فناوران- مسعود کرباسیان در حاشیه جلسه معاون اول رییس جمهور با وزیر و معاونان وزیر اقتصاد افزود: با تعیین شناسه‏ای برای کالاها، مصرف‎کننده‎ها مطلع می‎شوند که این کالا از طرق قانونی وارد شده است، از نوع و کیفیت آن کالا مطمئن می‎شوند و کالا هم قابل رهگیری است. 
وی افزود: طبق قانون مقابله با قاچاق کالا و ارز با هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت ارتباطات و وزارت صنعت معدن و تجارت مقرر شد گوشی‎های تلفن‎همراه وارداتی با این کد، شناسایی و قیمت‎گذاری شود. 
کرباسیان گفت : این طرح، این امکان را برای خریداران فراهم می‎کند که با وارد کردن این شناسه بفهمند آیا کالای مورد نظر آنها به صورت رسمی امده یا قاچاق وارد شده است.
 اعلام جزییات لایحه اصلاح قانون امور گمرکی
سید محمود بهشتیان مشاور عالی رییس کل گمرک ایران نیز در خصوص جزییات لایحه اصلاحی قانون امور گمرکی گفت: قانون قبلی امور گمرکی مربوط به سال 1351 بود که بعد از انقلاب بارها برای اصلاح این قانون اقداماتی صورت گرفت و سرانجام در 22 آبان سال 1390 با تلاش همکارانمان در گمرک به تصویب مجلس رسید و به گمرک ابلاغ شد.
وی افزود: در این چهار سال که قانون جدید امور گمرکی ابلاغ شده است، مشکلات و کمبودهایی احساس می‎شد و علاوه بر آن موضوع پیوستن کشورمان به کنوانسیون تجدیدنظر شده کیوتو نیز مطرح بود که عضویت ما در این کنوانسیون بعد از تصویب قانون امور گمرکی صورت گرفت.
 ارایه تسهیلات به فعالان مجاز اقتصادیAEO
بهشتیان گفت: فعالان مجاز اقتصادی(AEO) اصطلاح بین‎المللی است؛ همه کشورها تسهیلاتی را برای این گروه فراهم کرده‎اند و دلیل آن این است که تسریع در زمان ترخیص کالا سبب صرفه‎جویی در هزینه‎ها و قیمت تمام شده کالا می‎شود؛ بدین ترتیب دولت تولید را رقابت پذیر می‎کند. 
بهشتیان افزود: با پیاده شدن درست این برنامه (AEO) اقدامات مثبتی برای کمک به صنعت صورت می‎گیرد؛ گمرک و فعالان اقتصادی اگر همکاری مجدانه داشته باشند می‎توانند شاهد تاثیرات مثبتی در واردات و صادرات برای فعالان اقتصادی باشد.
 توقف صدور پروانه به صورت کاغذی در گمرک
در همین حال رییس کل گمرک توقف صدور پروانه به صورت کاغذی فیزیکی را به گمرکات کشور ابلاغ کرد. در این بخشنامه آمده است، از آنجایی که براساس گزارشات واصله برخی از گمرکات هنوز اقدام به صدور پروانه کاغذی می‎کنند لذا مجددا تاکید می‏شود از صدور پروانه صادراتی به صورت فیزیکی اجتناب و کلیه مراحل پیش‎بینی شده را در سامانه جامع امورگمرکی اجرا کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :