آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88293

ریسک کارمان را مدیریت کنیم

مدیران ریسک سازمان ها، افراد همیشه نگران اند. وقتی اصول مدیریت ریسک را به پروژه ای که پیش رو دارید اعمال کنید، متوجه این نکته باشید که مدیریت ریسک در واقع کاری است که شما هر روز انجام می دهید، چه با بستن کمربند ایمنی خود و چه با دیدن آینه عقب قبل از این که مسیر حرکت خود را تغییر دهید. ریسک، بخشی از زندگی است، و مدیریت ریسک، بخشی از یک زندگی معقول است. همین طور که بیشتر در بحر مدیریت ریسک می روید، گه گاهی مفید است که به این نقطه شروع برگردید: مدیریت ریسک ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما در واقع مولفه ای از روال کاری روزمره شماست.

با این حال، مدیریت کردن ریسک در یک پروژه بزرگ مقوله ای کاملا متفاوت است. هر پروژه ای ریسک هایی دارد اما طبیعت آدمی به شکلی است که تمایل دارد ریسک ها را نادیده بگیرد و بر اهدافی مثل تکمیل پروژه متمرکز شود. شما فقط یک فرصت برای درست انجام دادن پروژه دارید، و روزنامه ها هر روز نمونه های زیادی از هزینه کردن بیشتر از بودجه و منابع موجود، موانع، تاخیر، و حتی پروژه هایی که تا وقتی مشکل شان حل نشود متوقف شده اند، معرفی می کنند. بر اساس این گزارش ها می توان فهمید که برنامه ریزی درست برای مدیریت ریسک همیشه جزئی از مسیر کسب و کار نیست.
مدیریت ریسک باید با یک تحلیل دقیق از ریسک که از جامع ترین نقطه نظر های ممکن تعریف می شود، شروع شود. با این که مدیران تمایل دارند بر روی یک وجه از ریسک، مثل نقص فنی، تمرکز کنند ریسک های بزرگ تری در کمین مولفه های غیر فنی پروژه هستند، که شامل مسائل مربوط به مجوز، سوتفاهم و تشریفات اداری است. برای تعیین این که چطور تحلیل ریسک را گزارش کنید، اول اهدافی را که می خواهید در طی فرآیند به آن برسید، تعیین کنید. برخی از سازمان ها ابتدا از تحلیل ریسک استفاده می کنند تا کنترل پروژه خود را بهبود بخشند. اگر این اولویت شماست، تحلیل را روی عواملی که ممکن است کنترل پروژه را تنزل دهند، متمرکز کنید. بعد معیارهایی را که باعث تخفیف یافتن این ریسک ها می شود شناسایی کنید. 
فراموش نکنید نمودارهایی که فکرهای شما را به تصویر می کشند یک جزء ضروری از تحلیل ریسک هستند. علاوه بر نمودارهای نمایش علت و معلول، این نمودارها ممکن است شامل موارد زیر باشند:
درخت عیب- این نمودار درختی تمام علت هایی را نشان می دهد که می تواند منجر به یک ریسک به خصوص شود که شما قصد مدیریت اش را دارید. ریسک بالای درخت است، و عواملی که ممکن است موجب این ریسک شوند به دنبال آن می آیند.
درخت رویداد- این نمودار عواقب یک ریسک یا یک رویداد را پیش بینی می کند. 
نمودار تاثیرگذاری- این نمودار نشان می دهد که چطور یک سری رویدادها، از وقوع طوفان گرفته تا اشتباهات مربوط به انجام مراحل اداری و کاغذبازی می توانند روی بخش هایی از پروژه شما تاثیر بگذارند یا آن ها را پیچیده تر کنند.
 با این حال تحلیل ریسک کافی نیست. شما باید تصمیم بگیرید که چطور با انتخاب از بین معیارهای کنترل موجود برای تحفیف یا اجتناب از ریسک، آن را مدیریت می کنید. لازمه چنین کاری این است که تعیین کنید کدام معیارهای کنترل کافی و عملی اند. 
وقتی یک معیار کنترل انتخاب کردید، یکی از کارمندان را مسوول پیاده سازی آن کنید. ارزیابی معیارهای کنترل و تحلیل ریسک در طی پروژه را ادامه دهید. آمادگی این را داشته باشید که ریسک های در کمین پروژه شما پیوسته تغییر کنند. 
بهترین طرح ها هم اگر درست پیاده نشوند بی ارزش اند. با این حال، شک داشتن اعضای تیم به تحلیل ریسک ممکن است ایجاد مانع کند. آماده باشید که مقاومت آن ها در برابر این تحلیل را درک کنید. یک اشتباه متداول دیگر این است که فرض کنید پیاده سازی یک امر آنی است. پیاده سازی مدیریت ریسک شامل یک منحنی یادگیری است، بنابراین سازمانی که مسئول انجام پروژه است باید روش هایش را طوری تنظیم کند تا خود را با خواست ها و نحوه گزارش دهی مناسب و دیگر نیازها وفق دهد. ممکن است لازم شود خود مدیریت ریسک را به عنوان یک پروژه جدید تعریف کرد. 
منبع: یاریکده


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :