آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88344
تاریخ انتشار : 8 آذر 1394 11:54
تعداد بازدید : 1195

هشدار بانک مرکزی در مورد استفاده از ussdهای غیرمجاز

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی نسبت به استفاده از خدمات شرکت های ussd غیرمجاز هشدار داد.

مهر- داوود محمد بیگی  مدیر اداره نظام‎های پرداخت بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر در کشور 
شرکت های ussd یا همان Unstructured Supplementary Service Data (ارسال پیام از طریق کد دستوری) غیرمجاز هم مانند موسسات اعتباری غیرمجاز به فعالیت مشغول هستند، گفت: چنین شرکت‎هایی در کشور فعال هستند و چندان کوچک هم نیستند.
وی ضمن اینکه به مردم توصیه کرد از خدمات شرکت‎های فعال دارای مجوز در این حوزه استفاد کنند، افزود: دریافت خدمات از موسسات غیرمجاز فعال در این حوزه مانند دریافت خدمات از موسسات اعتباری غیرمجاز است. مردم نمی توانند در موسسات غیرمجاز پول خود را سرمایه گذاری کنند و پس از اینکه به مشکل برخورد کردند از بانک مرکزی بخواهند که به آن ورود کند، در این حوزه نیز به همین شکل است.
این مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: اطلاعات شرکت‎های مجاز در این زمینه در سایت شاپرک وجود دارد و تمام اطلاعات مربوط به بانک ها، سرویس ها، سایت‎ها، تلفن بانک‎ها و درگاه ussd مجاز در این زمینه در سایت بانک مرکزی وجود دارد و استفاده کنندگان با یک بررسی می‎توانند بدون کم‎ترین ریسک و چالش از خدمات آنها استفاده نمایند.
محمدبیگی با اعلام اینکه بانک مرکزی با شرکت‎های فعال غیرمجاز در این بخش برخورد می‎کند، افزود: این در حالی است که برخی از این شرکت‎های ارایه کننده خدمات غیرمجاز ussd خدمات خود را تحت نظارت و کنترل بانک مرکزی انجام نمی‏دهند. متاسفانه این در حالی است که برای دریافت سرویس‎ها در این بخش هر فردی می‎تواند به راحتی از اینگونه خدمات استفاده کند بدون اینکه این سرویس به شبکه پرداخت کشور متصل باشد.
وی گفت: یکسری از خدمات ارائه شده در این بخش ممکن است که از کانال‎های بانک مرکزی صورت نگیرد و اگر مردم از زیرساخت‏های آنها استفاده کنند، بانک مرکزی در قبال آن مسئولیتی ندارد. 
مدیراداره نظام های پرداخت بانک مرکزی گفت: بسترهای استفاده از ussd باید از امنیت لازم و کافی برخوردار باشند، اصول بانک مرکزی می‎گوید که اطلاعات مربوط به شبکه پرداخت باید صرفا در حوزه شبکه پرداخت باشد و نباید به خارج از این حوزه منتقل شود.
محمد بیگی همچنید تعداد کارت‏های بانکی صادره در کشور را بر اساس آخرین آمارهای دریافت شده از بانکهای کشور حدود ۳۴۰ میلیون کارت اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۶۷ درصد کارت پرداخت، حدود ۳۲ درصد کارت هدیه و بن کارت و کمتر از یک درصد کارت‎های اعتباری صادر شده است، این در حالی است که پیش بینی می‎شود با برنامه جدید بانک مرکزی در طرح فروش اقساطی، تعداد کارت‎های اعتباری افزایش یابد.
کدهای ussd یکی از امکانات بانکداری الکترونیکی توسط تلفن همراه است که از این طریق بدون نصب هیچگونه نرم افزاری تنها با گرفتن چند عدد قابل استفاده است.
کدهای  USSD یک روش ارسال پیام در شبکه تلفن همراه یا همان شبکه GSM می باشد و به معنای شماره هایی مثل *…# است. با کدهای ussd می توان کارهایی مثل انتقال وجه، اعلام موجودی، خرید شارژ، پرداخت قبوض و حتی پرداخت کمک های خیرخواهانه را انجام داد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :