آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88354
تاریخ انتشار : 8 آذر 1394 12:36
تعداد بازدید : 1636

کسپرسکی امنیت پیام‌رسان‌ها را سنجید

تلگرام ناپلئونی قبول شد؛ اسکایپ و وایبر و واتس اپ افتادند

لابراتوار کسپرسکی و کمپانی B2Bبین المللی تحقیقاتی در مورد برنامه های پیام رسان انجام دادند و نتیجه گرفتند که عمده این نرم افزارها به قدر کافی ایمن نیستند.

فناوران- این تحقیقات نشان داد که ۶۲ درصد از کاربران به امنیت برنامه های پیام رسان فکر نمی کنند؛ ۶۱ درصد به خدمات سرویس VoIP اعتماد ندارند؛ ۶۰ درصد هنگام چت تصویری احساس امنیت نمی کنند؛ ۳۷ درصد ترجیح می دهند که فقط از این برنامه ها استفاده کنند؛ ۲۵ درصد از کاربران از برنامه های پیام رسان شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و۱۵ درصد هم VoIP را ایمن می دانند.
علاوه بر این ۱۷ درصد از این کاربران استفاده از ابزارهای الکترونیکی ارتباطی را به نرم افزارهای ارتباطی ترجیح می دادند و این بسیار مهم است که آنان نمی دانند تا چد حد اطلاعات خود را در معرض خطر قرار می دهند.
از سوی دیگر تحقیقات بنیاد مرکزی الکترونیک (EFF) نشان داده است که اکثر برنامه های محبوب پیام رسان در بین کاربران از سطوح امنیتی بالایی برخوردار نیستند. بالاترین نمره ای که یک برنامه پیام رسان در این تحقیق دریافت کرد ۷ از ۱۰ بود و متاسفانه برنامه های اسکایپ، AIM  و بلک بری یک از ۱۰ گرفتند. برنامه های وایبر، گوگل Hangouts، پیام رسان فیسبوک و اسنپ چت نیز ۲ نمره از ۱۰ دریافت کردند.
در میان این برنامه ها WhatsUp هم ۲ نمره دریافت کرد. اما این برنامه همچنان در مرحله توسعه قرار دارد و می تواند بروز رسانی داشته باشد تا قابلیت رمزگذاری روی اطلاعات صورت بگیرد و این به دلیل راه اندازی یک پروتکل امنیتی است که توسط WhatsUp پشتیبانی می شود.
همه این برنامه ها در ارتباطات خود از رمزگذاری استفاده می کنند. اما هنوز هیچ یک از آنها در کلیدهای رمزگذاری شان هویت مخاطب را نمی توانند تایید کنند. علاوه بر این تمامی تولیدکنندگان اینگونه برنامه ها می توانند مکاتبات خصوصی کاربران شان را بخوانند. تمامی عوامل این نقایص توسط EFF ارزیابی شد و با توجه به ماهیت آسیب پذیری این جریان مشخص شد که حتی کارکنان این کمپانی ها هم می توانند به مکاتبات کاربران دسترسی داشته باشند.
در بین برنامه های محبوب پیام رسان iMessage اپل، نمره ۴ و پیام رسان تلگرام ۵ نمره دریافت کردند. اما مشخص شد که توسعه دهندگان تلگرام شروع به خواندن مکاتبات و بلاک کردن کانال های نامربوط برخی کاربران کرده اند. این کاربران کسانی بوده اند که به داشتن رابطه با سازمان های تروریستی متهم هستند. در بین برنامه های ارتباط تصویری امن برنامه Facetime اپل هم نمره ۴ را به دست آورد.
این تحقیقات نشان داد که برنامه های پیام رسان انگشت شماری وجود دارند که امنیت کاربر را تضمین می کنند. آیا اسامی CryptoCat، Chatsecure، Signal  یا SilentText به گوش تان خورده است؟ احتمالا نه. اما باید بدانید که این برنامه ها در نظر سنجی EFF بالاترین امتیازها را بدست آوردند. برخی دیگر از برنامه ها هم بودند که دارای محبوبیت کمی بودند اما امنیت بالاتری نسبت به بقیه داشتند؛ مانند پیام های OTR که توسط Adium و Pidgin ارسال می شد و همچنین دو برنامه Retroshare و Subrosa که هر کدام ۶ نمره در نظرسنجی دریافت کردند.
در خصوص امنیت ارتباط VoIP هم باید به سه برنامه RedPhone و Silent Phone و Jitsi اشاره کرد که هر کدام ۶ نمره کسب کردند.
این بررسی هشدار می دهد که یک برنامه امن پیام رسان به هیچ عنوان به تنهایی به رمزگذاری اطلاعات نمی پردازد. این برنامه ها با استفاده از کلیدهای رمزگذاری پویا به شکلی که مهاجمان سایبری قادر به نفوذ نباشند، کار می کند و اساسا این یک مزیت است که برنامه های پیام رسان متکی به کدهای با منبع قابل دسترس هستند تا اجازه دهند کاربران اشکالات و نقاط آسیب پذیر را ببینند و آنها را رفع کنند. علاوه بر این، توسعه دهندگان این خدمات نمی خواهند به اطلاعات خصوصی که در مکاتبات رد و بدل شده دست پیدا کنند بلکه می خواهند طراحی درستی برای این حریم خصوصی داشته باشند. بنابراین اگر تصمیم دارید که در پیام های تان امنیت را برقرار کنید به شما توصیه می کنیم که از برنامه های پیام رسانی استفاده کنید که کمترین محبوبیت را در کنار بالاترین امنیت دارند. به طور کلی استفاده از برنامه های پیام رسان ثابت می کند که مردم در حفظ حریم خصوصی شان بسیار سهل انگاری می کنند. اکثر مردم علاقه مند هستند که از نرم افزارهایی استفاده کنند که آشنایی بیشتری با آن دارند و بدون در نظر گرفتن سطح امنیت و حفظ حریم خصوصی و بدون داشتن هیچ تضمینی این انتخاب را انجام می دهند.
کسپرسکی تاکید کرده است که اگر می خواهید بدانید اقداماتی که در محیط های آنلاین انجام می دهید تا چه حد در معرض تهدید و یا برعکس در جهت حفاظت از زندگی سایبری تان تاثیرگذار است می توانید در امتحان cybersavvy شرکت کنید. قطعا از نتیجه امتحان شگفت زده خواهید شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :