آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8862
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1391 3:21
تعداد بازدید : 1024

رییس پلیس فتا اعلام کرد

کمیسیون ساماندهی VPN تشکیل می شود

رییس پلیس فتا با بیان اینکه تعداد کاربران استفاده کننده از VPN بین 20 تا30 درصد کل کاربران است، گفت: در آخرین جلسه ای که در کمیسیون مصادیق برگزار شد، قرار بر این شد که کمیسیون ساماندهی VPNها تشکیل شود.

فناوران- سردار سید کمال هادیانفر در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه برخی از سایت‌های اینترنتی مستهجن و برخی دیگر عناد رسمی با نظام جمهوری اسلامی دارند، گفت: به دلیل مصلحت مردم و ممانعت از فروپاشی خانواده، کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ به ریاست دادستان کل کشور به عنوان مدعی‌العموم، فیلترینگ را در کشور انجام می‌دهد.

وی با اشاره به تلاش‌های دشمن برای ارایه بسترهای عبور دهنده از فیلترینگ، افزود: از طرف دیگر دشمن بسترهای VPN را در پروتکل‌هایی به صورت رمزنگاری از پشت فیلترینگ عبور داده و این VPNها را به صورت رایگان و یا با نازل‌ترین قیمت در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

 عواقب استفاده از VPN

رییس پلیس فتا به مردم توصیه کرد که مطلقا از VPN استفاده نکنند چرا که وقتی از VPN استفاده شود، اطلاعات کاربر رمزنگاری ‌شده و بر روی سرور ارایه دهنده VPN قرار می‌گیرد و صاحب سرور به راحتی می‌تواند از تمام اطلاعات کاربر استفاده ‌کند.

آمار استفاده کنندگان از VPN

هادیانفر تعداد کل کاربران استفاده کننده از VPN را بین 20 تا30 درصد دانست و افزود: در آخرین جلسه‌ای که در کمیسیون مصادیق برگزار شد، قرار شد که کمیسیون ساماندهی VPNها تشکیل ‌شود.

وی با بیان اینکه VPN به 2 دسته قانونی و غیرقانونی تقسیم می‌شوند، گفت: به عنوان مثال هواپیماهایی، وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و بانک‌ها از VPN استفاده می‌کند؛ وظیفه کمیسیون هم این است که بر VPN هایی که مجوز دارند، نظارت کند و VPNهای غیرمجاز را مسدود کند.

رییس پلیس کشور افزود: آیین‌نامه اجرایی این کمیسیون در حال آماده‌سازی است تا کسانی که خواهان VPN مجاز هستند بتوانند با مراجعه به وزارت فناوری اطلاعات از VPN مجاز استفاده کنند.

 جزییات مهم‌ترین حملات سایبری به کشور

هادیانفر درخصوص ویروس‌های رایانه‌ای که برای سازمان‌ها و نهادهای مهم کشور طراحی شده‌اند، گفت: پس از ویروس استاکس نت به شدت حملات سایبری نسبت به ایران زیاد شده است که با توجه به تمهیداتی که در کشور صورت گرفته، تاکنون هیچ آسیبی به ساختار سازمان‌ها و زیرساخت‌های کشور وارد نشده است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ویروسی به نام «وایپ» یا «وایپر» که هدفش حذف کامل اطلاعات رایانه‌ای بود، شناسایی شد، گفت: پس از شناسایی آنتی ویروس وایپ را مرکز ماوا (مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای) تولید کرد و این ضد ویروس در اختیار تمامی دستگاه‌های کشور قرار گرفت.

 جدیدترین اقدامات درباره حمله سایبری به وزارت نفت

رییس پلیس فتا حمله به وزارت نفت را یکی دیگر از حملات سایبری دانست که با آن مقابله شد و در این راستا دو IP مظنون در آمریکا کشف و از طریق وزارت خارجه و پلیس بین‌الملل این مساله پیگیری شده که آمریکا باید هویت این IPها را به ایران معرفی کند تا معلوم شود توسط چه کسانی حمله علیه کشورمان صورت گرفته است.

وی ویروس‌های شعله، کی‌دو و دوکو را بخشی از ویروس‌های وارداتی که با فلش مموری جابه‌جا می‌شوند، دانست و با بیان اینکه ویروس‌ها چند دسته‌اند، افزود: دسته‌ای از ویروس‌ها ایجاد اختلال و دسته‌ای دیگر مانند جاسوس خاموش در کامپیوتر می‌نشینند و به محض وصل شدن به اینترنت اطلاعات را به مکانی که از قبل برایش تعریف شده، ارسال می‌کنند.

هادیانفر با بیان اینکه دسته دیگری از ویروس‌ها مانند وایپر ریشه را می‌زند و تمام سرورهای‌تان را می‌سوزاند، گفت: این ویروس با لوگوی ارایه دهنده خدمات دسترسی به کاربر پیشنهاد می‌دهد که برای افزایش سرعت و پهنای باند بیشتری فایل فشرده شده پیوست را روی سیستم دانلود کنید.

رییس پلیس فتا ادامه داد: پس از وارد کردن رمز مربوطه و باز شدن فایل ویروس روی سامانه‌ نصب شده و شروع به دزدی اطلاعات می‌کند.

وی ادامه داد: عوامل ترویج کننده این ویروس در داخل کشور شناسایی شده‌اند و اینکه به چه واسطه‌ای این افراد این اطلاعات را گرفته‌اند و در داخل منتشر کرده‌اند، بعد از دستگیری‌ها مشخص می‌شود.

هادیانفر در خصوص ویروس شعله که جدیدا به کشور وارد شده است، نیز گفت: ویروس شعله پیغام می‌دهد که از شما عکس خصوصی دارم. اگر می‌خواهید عکس را مشاهده کنید، کلیک کنید.

رییس پلیس فتا افزود: پس از کلیک کردن کاربر هیچ کسی را مشاهده نمی‌کند ولی عملا برنامه با این کلیک سرقت اطلاعات و پاک کردن سیستم را آغاز می‌کند.

 دستگيري عامل ارسال ايميل‌هاي مستهجن

سارق اینترنتی که با همکاری راننده مرد پولدار حساب بانکی او را سرقت کرده و یکهزارو 900 کارت شارژ اعتباری خریداری کرده بود، شناسایی و دستگیر شد.

سرهنگ جعفریان رییس پلیس فتا استان چهار محال و بختیاری در خصوص کشف دو فقره برداشت غیر مجاز وجه از طریق اینترنت گفت: با شکایت فردی مبنی بر برداشت مبلغ 50 میلیون ریال به صورت غیر مجاز از حسابش، ماموران اقدامات خود را آغاز کردند. معاونت اجتماعی پلیس فتا در این خصوص به کاربران هشدار داد: نسبت به حفظ و نگهداری اطلاعات بانکی و رمز‌های عبوری آنها دقت بیشتری داشته و هیچ گاه این اطلاعات را در اختیار دیگران قرار ندهید. به هنگام استفاده از دستگاه‌های خود پرداز به صورتی عمل کنید که دیگران امکان سرقت اطلاعات شما را نداشته باشند و به طور مرتب رمز عبوری خود را تغییر دهید.

 کارمند اخراجی ایمیل مستهجن ارسال می‌کرد

سرهنگ جهانشیری رییس پلیس فتا استان بوشهر در این باره گفت: با شکایت فردی مبنی بر دریافت ایمیل‌های توهین‌آمیز، ماموران اقدامات خود را آغاز کردند. به گزارش مهر طی بررسی‌های اولیه مشخص شد که ایمیل ارسالی از طریق سیستم‌های یکی از ادارات دولتی استان است ولی به لحاظ استفاده بیش از 100 نفر از پرسنل از این اشتراک، امکان شناسایی فرد خاطی میسر نبود.

وی ادامه داد: در این راستا طی تحقیقات فنی و کارشناسی بیشتر بر روی ایمیل‌های ارسال شده، متهم یکی از کارمندان اخراجی اداره بوده و دارای مشکلات اداری با شاکی است، شناسایی و دستگیر شد.

معاونت اجتماعی پلیس فتا ناجا در این خصوص عنوان داشت: ایجاد مزاحمت از طریق انتشار مطالب کذب و دروغین در فضای مجازی و یا ارسال پیام‌های توهین‌آمیز و مطالب غیراخلاقی به دیگران جرم تلقی شده و پلیس فتا با عاملان آن برخوردی قانونی و قاطع خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :