آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88626
تاریخ انتشار : 14 آذر 1394 11:12
تعداد بازدید : 661

گوگل اطلاعات شخصی کودکان را ضبط می کند

یک گروه مدافع آزادی های مدنی ادعا می کند که گوگل اطلاعات شخصی دانش آموزان، از جمله جست وجو ها اینترنتی آنها را ضبط می کند. البته گوگل این اتهام را رد کرده است.


BBC- بنیاد مرزهای الکترونیکی (ای اف اف)، در شکایتی که به کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده ارایه کرده، گوگل را به سرپیچی از وعده های خود و قوانین تجاری متهم کرده است. به گفته این گروه، محصولات گوگل اطلاعات جمع آوری شده در مدارس را بدون اجازه اولیای دانش آموزان در اختیار این شرکت قرار می دهند. ولی گوگل می گوید فعالیت محصولاتش قانونی است.محصولاتی که گوگل در اختیار مدرسه ها می گذارد شامل کروم بوک و یک مجموعه نرم افزاری به نام برنامه های آموزش گوگل می شود که بر اساس مدل ابری کار می کند.گوگل قول داده که تبلیغات عادی خود را روی این برنامه ها عرضه نکند و می گوید که اطلاعات شخصی متعلق به خود کاربران است و نه گوگل.
این محصولات قرار است محیط امنی برای تعلیم دانش آموزان باشند. در برنامه های اصلی این مجموعه که شامل جی میل، درایو، تقویم و سایتس می شود هیچ تبلیغی نشان داده نمی شود.
بنابر ادعای بنیاد مرزهای الکترونیکی، کروم بوک هایی که در مدرسه ها استفاده می شوند به گونه ای تنظیم شده اند که مرورگرهای کروم خود را همساز کنند. این گروه گوگل را متهم می کند که صراحتا برای این کار اجازه نگرفته است.
در اطلاعیه این گروه آمده: این کار به گوگل اجازه می دهد تا همه فعالیت های اینترنتی دانش آموزان، همه جست وجوهای آنها در اینترنت، نتایجی که انتخاب می کنند، ویدیوهایی که در یوتیوب تماشا می کنند و رمزهای عبور آنها را ردگیری و ضبط کند و برای مصارف غیرتبلیغی استفاده کند.
در شکایت نامه این سازمان آمده که گوگل از این اطلاعات برای مصارف داخلی خود مثل بهبود محصولاتش استفاده می کند. به گفته این گروه، استفاده دیگر گوگل از این اطلاعات در جهت هدفمند کردن تبلیغاتی است که در برنامه های جانبی این مجموعه نشان داده می شود.
نیت کاردوزو، وکیل بنیاد مرزهای الکترونیکی می گوید این فعالیت ها باتعهدنامه حریم خصوصی دانش آموزان که گوگل هم آن را امضا کرده، در تضاد است و برای همین ناقض قواعد اف تی سی در ممنوعیت اعمال تجاری فریبنده و غیرمنصفانه است.
او می گوید: نباید فعالیت های افرادی را که هنوز به سنی قانونی نرسیده اند ردگیری کرد یا از آن ها به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده کرد و به اطلاعات شخصی آن ها به چشم محلی برای کسب درآمد نگاه کرد. اگر گوگل می خواهد از اطلاعات شخصی بچه ها برای بهتر کردن محصولاتش استفاده کند باید صراحتا از اولیای آن ها اجازه بگیرد.
 شخصی و امن
بنیاد مرزهای الکترونیکی اضافه می کند که گوگل قرار است در آینده نزدیک تنظیمات مربوط به همسازی مرورگر کروم را در کروم بوک هایش غیرفعال کند و از اطلاعاتی چون پیشینه فعالیت های اینترنتی در بقیه محصولاتش استفاده نکند.
به گفته این گروه با اینکه این قدمی کوچک در مسیر درست است، ولی کروم بوک هایی که در اختیار مدرسه ها قرار داده می شود فاصله زیادی با التزام به تعهدنامه حریم خصوصی دانش آموزان دارند.
در پرونده ای که بنیاد مرزهای الکترونیکی در کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده گشوده آمده که تنظیمات محصولاتی که گوگل در اختیار مدرسه ها می گذارد به وبسایت های ثالث اجازه می دهد تا از اطلاعات شخصی دانش آموزان استفاده کنند و این ناقض تعهدنامه حریم خصوصی دانش آموزان است.
امکان جمع آوری و به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی دانش آموزان در هر جایی که بچه ها از مرورگر کروم برای استفاده از خدمات گوگل استفاده کنند وجود دارد، می خواهد آی پد پدر و مادر باشد، یا تلفن هوشمند یک دوست یا کامپیوتر منزل.
به گفته سخنگوی گوگل خدمات این شرکت در همه جا برای دانش آموزان فرصت آموزشی ایجاد می کند و به آنها اجازه می دهد تا اطلاعات خود را شخصی و امن نگه دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :