آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88636
تاریخ انتشار : 14 آذر 1394 12:4
تعداد بازدید : 677

پارسیان در آتش

آتش سوزی در مجتمع تجاری پارسیان که یکی از مراکز خرید و فروش مهم کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال است یکی از مهم ترین اخبار هفته گذشته در حوزه آی تی بود.


مریم عسگری
در این اتفاق که ساعت 23 روز دوشنبه رخ داد، خسارت زیادی به فعالان این بازار به ویژه فروشگاه های طبقات منفی 2 و منفی 3 وارد شده است.
هنوز علت اصلی بروز این اتفاق مشخص نیست، اما آنچه که مسلم است حضور دیرهنگام ماموران آتش نشانی موجب شد که خسارت وارده به فعالان این بازار بیشتر شود.
در این زمینه سید مهدی میرمهدی، رییس اتحادیه فناوران رایانه می گوید: نمی توان منکر خسارتی که دیر رسیدن ماموران آتش نشانی به بازار زده است شد، اما باید بدانیم که مجتمع کامپیوتر پارسیان در منطقه ای قرار گرفته است که دسترسی خودروهای معمولی به آن سخت است، چه برسد به خودروهای نجات! به گفته وی، تعطیلی مجتمع هم از سوی دیگر موجب شد که دسترسی به نقاطی که دچار حریق شده بودند سخت تر شود. چرا که تمام درها قفل شده بود و راه ورود به مجتمع وجود نداشت، با این حال ماموران آتش نشانی مانند همیشه تمام تلاش خود را کرده و آتش را تا حد امکان مهار کردند.
میر مهدی در مورد میزان خسارت وارد شده به کسبه این مرکز خرید اظهار بی اطلاعی کرده و می گوید:با این حال بر اساس آنچه گزارش شده است به نظر می رسد که خسارت بسیار سنگینی به کسبه وارد شده است. وی در مورد علت وقوع این حادثه هم می گوید: شنیده می شود نوسان برق و جرقه در یکی از طبقات منفی 3 عامل آتش سوزی بوده که متاسفانه آتش به طبقات دیگر نیز سرایت کرده است.
میرمهدی با اشاره به این موضوع که وقوع این آتش سوزی در شرایط فعلی ضربه بزرگی به کسبه بازار زده است  می گوید: رکود حاکم بر بازار و این حادثه دست در دست هم گذاشته و موجب شده اند وضعیت بازار کامپیوتر بدتر از قبل شود.
کارشناسان نیز در این زمینه می گویند: شاید بتوان گفت وقوع چنین اتفاق هایی در بازارهای خرید و فروش کامپیوتر و موبایل یک امر تکراری است که بارها و بارها با آن مواجه بوده ایم. به گفته آنها علت اصلی بروز این اتفاق ها طراحی و ساخت غیراستاندارد این مجتمع ها در مناطقی است که دسترسی خوردوهای نجات سخت است. از سویی ساخت و سازهای غیر مجاز اطراف این مراکز مزید بر علت شده و امدادرسانی را با مشکل مواجه می کند. عدم بهره مندی مراکز خرید و فروش کامپیوتر و موبایل به تجهیزات ایمنی هم از دلایل دیگری است که از نظر کارشناسان ریسک بروز اتفاق هایی این چنینی را افزایش می دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :