آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88723
تاریخ انتشار : 15 آذر 1394 11:37
تعداد بازدید : 519

روبات ها تا 2030 نیمی از مشاغل ژاپنی ها را اشغال خواهند کرد

تحقیقات نشان می دهد که سرعت کامپیوتری شدن و رشد استفاده از روبات ها به حدی است که تا 20 سال دیگر نیمی از مشاغل ژاپن در اختیار روبات ها و کامپیوترها خواهد بود.

Engadget- استفاده از روبات و کامپیوتر برای مشاغل و انجام کارهای مختلف به سرعت در حال پیشرفت است و ژاپن یکی از پیشگامان تکنولوژی روباتیک محسوب می شود. به همین دلیل یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی یومی واکااو، از موسسه تحقیقاتی نومورا، با همکاری و مشاوره پروفسور مایکل آزبورن از دانشگاه آکسفورد، یک طرح تحقیقاتی را تعریف و اجرا کرده است که آینده شغلی روبات ها در ژاپن را نشان می دهد. 
براساس این تحقیق، بیش از 49 درصد از مشاغلی مانند میز اطلاعات، ارسال کالاها و کارگری بخش کشاورزی، که امروز نیز در سطح قابل توجهی کامپیوتری شده است، تا سال 2030 در اختیار روبات ها قرار می گیرد. این تحقیق که بیش از 600 زمینه شغلی مختلف را مورد کنکاش قرار داده است، به این نتیجه رسیده که در مشاغلی مانند آموزگاری، نویسندگی و به طور کلی مشاغل مرتبط با نوشتن، کمترین احتمال جایگزینی انسان با روبات را دارند. 
پروفسور آزبورن که پیش از این تحقیقات مشابهی را درباره انگلستان و آمریکا انجام داده بود نیز به این نتیجه رسید که تا 20 سال آینده، در انگلستان 35 درصد و در آمریکا 47 درصد از مشاغل در اختیار روبات ها قرار می گیرند.
براساس پیمایش های انجام شده، اغلب مردم ژاپن از رویه فعلی روباتیک شدن راضی نیستند و این پدیده کامپیوتری شدن را دلیل بدتر شدن پیری جمعیت و از کار افتادگی می دانند. 
در مقابل طرفداران روبات ها معتقدند که هر چه بیشتر کارها را برعهده کامپیوتر بگذاریم، زمان و فضای بیشتری برای انسان ها برای شرکت در فعالیت ها خلاقانه و ابتکار ایجاد می شود. همچنین دولت ژاپن به دنبال آن است تا با استفاده از نیروی کار رایگان روبات ها، از فشارهای اقتصادی بر بخش صنعت بکاهد و با افزایش حاشیه سود، امکان رقابت بیشتر در بازارهای بین المللی را به دست بیاورد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :