آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88734
تاریخ انتشار : 15 آذر 1394 12:8
تعداد بازدید : 881

همکاری مایکروسافت با FBI برای انهدام شبکه دورک

یک گروه بین المللی متشکل از FBI و مایکروسافت و چندین آژانس مجری قانون توانستند یک بات نت که 100 هزار کامپیوتر را در جهان آلوده کرده، متوقف کنند.

Engadget – دورک بات (Dorkbot) بات نتی است که با آلوده کردن کامپیوترها از طریق میان افزار به هکرها امکان می دهد به فعالیت هایی چون ارسال اسپم یا دزدی اطلاعات شخصی کاربران دست بزنند. این اطلاعات شخصی با لاگ این شدن کاربران در فیس بوک، نت فلیکس، جی میل، پی پال و توئیتر به سرقت می روند. دارک بات تاکنون توانسته 100 هزار کامپیوتر را در 190 کشور جهان آلوده کند. 
این بات نت با حملات DDoS یا رد سرویس و نصب بدافزارهای خاص فعالیت می کند. در ابتدا سایت هایی مثل مایکروسافت هدف قرار گرفتند و کلمات عبور کاربران AOL، eBay، توییتر، یاهو و یوتیوب به سرقت رفت. 
دورک بات حتی به کش اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس نیز دسترسی پیدا می کند و جزییات آن را می دزدد. پس اگر نام کاربری و پسوردتان را در بخش «به خاطر بسپار» (remember) مرورگرتان سپرده اید، احتمالا تاکنون به دست سارقان رسیده است. 
نقشه ای که از محل فعالیت های شبکه دورک بات منتشر شده نشان می دهد که این شبکه در بسیاری از نقاط جهان و به خصوص در اروپا، شرق آمریکا، آمریکای جنوبی و شرق آسیا فعال بوده است. این فعالیت در برخی کشورهای خاورمیانه و ایران هم قابل مشاهده است.
هنوز اطلاعات فنی خاصی در مورد نحوه مقابله با این شبکه ارایه نشده، ولی طبق گزارش منتشر شده، این شبکه هر ماه بیش از 100 هزار کامپیوتر را در نقاط مختلف دنیا آلوده کرده است. 
بسیاری از برنامه ها و سایت های ضدبدافزار هم توسط دورک بات بلوکه می شدند که از جمله آنها می توان به F-Secure، بیت دیفندر، کسپرسکی، مک آفی، سوفوس، نورتون، ترند میکرو و ویروس توتال اشاره کرد. 
دورک بات در طول حیات چهار ساله اش کامپیوترهای کشورهای مختلفی را آلوده کرده است. کشورهای هند و اندونزی، به ترتیب با ۲۱ و ۱۷ درصد، بیشترین سهم از آلودگی ها را داشته اند. سهم ایران هم از این آلودگی ها سه درصد بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :