آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88809
تاریخ انتشار : 16 آذر 1394 11:25
تعداد بازدید : 1134

اجرای طرح رجیستر گوشی‌های موبایل از 15 آذر آغاز شد؟

ضرب الاجل گمرک به پایان رسید بازار موبایل همچنان در بی اطلاعی

یکم آذرماه بود که گمرک ایران اعلام کرد در راستای اجرای سياست های كنترل هوشمند ورود كالا به كشور و به منظور تسريع و شفاف سازی فرآيند واردات تلفن همراه، افزايش دقت در كنترل های گمركی، در نظر دارد نسبت به ثبت و دريافت شماره شناسه گوشی های وارداتی اقدام کند.

ساحره چمنی
بر اين اساس اعلام شد، از تاريخ 94/9/15 علاوه بر اظهارنامه و ليست عدل بندی، ارایه شناسه بين المللی تجهيزات موبايل (IMEI) توسط كليه واردكنندگان از طريق سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی الزامی 
است.
اما روز گذشته 15 آذرماه، نه در سطح بازار موبایل و نه از سوی واردکنندگان این کالا، خبری از اعمال طرح رجیستری گوشی های موبایل بود و نه کارشناسان و مسوولان گمرک خبری از اجرای آن دارند، حتی برخی از مسوولان به کل در جریان اجرای چنین طرحی هم نیستند.
بر این اساس بازار همانند سابق راکد است و مانند اوایل مهر که خبر رجیستری گوشی های موبایل باعث شده بود که همه بازاریان به تکاپو بیفتند و اقدام به روشن و فعال کردن گوشی های شان برای دور زدن طرح رجیستری کنند، این روزها بازار کاملا در سکوت و رکود به سر می برد و علاوه بر سردی هوا، نوسان قیمت دلار و وضعیت اقتصادی مردم باعث شده تا بازار کاملا خالی از مشتری باشد.
با همه این اوصاف و پس از گذشت حدود چهار ماه از مطرح شدن دوباره اعمال طرح رجیستری گوشی های موبایل و عبور از روز ضرب الاجل گمرک، همچنان چرخ اطلاع رسانی از این طرح لنگیده و اخبار درستی از کم و کیف سرانجام و نحوه اجرای آن در دست 
نیست.
بر اساس اطلاعات موجود، برخلاف گذشته که تعداد بسیاری از گوشی ها را با یک کد IMEI ثبت می کردند، این بار قرار است که هر گوشی با کد شناسه IMEI مختص خود ثبت شود تا امکان تقلب وجود نداشته باشد. بنابراین چنین ایده ای نیازمند همکاری دقیق اپراتورهای موبایل و گمرک است تا بتوانند همه گوشی های وارداتی را به شکلی کاملا دقیقی در سیستم خود وارد کنند تا از ورود گوشی های قاچاق به بازار جلوگیری کنند و در کمترین زمان گوشی هایی که به شکل غیر قانونی وارد بازار کشور شده، شناسایی و غیر فعال 
شوند. 
از سوی دیگر در صورت مفقودی یا سرقت گوشی ها امکان ردیابی آنها وجود داشته باشد. این در حالی است وقتی که برای نخستین بار این طرح اعمال شد درصورتی که یک گوشی دزدیده یا گم می شد، به ازای یک کد IMEI ده ها گوشی یافت می شد که این موضوع باعث بروز مشکلاتی برای مردم می شد و امکان ردیابی گوشی سرقت شده وجود نداشت.
به هر ترتیب همچنان فعالان بازار موبایل، خریداران و اکثر رسانه ها در جریان کم و کیف اجرایی شدن طرح گمرک برای نحوه اجرای طرح رجیستر گوشی های موبایل قرار ندارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :