آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88811
تاریخ انتشار : 16 آذر 1394 11:28
تعداد بازدید : 1617

توییتر مقصر نیست، رفتار کاربران مثل اسپمرها بود

واکاوی ادعای سانسور نامه مقام معظم رهبری

انتشار دومین نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی در هفته گذشته بازخوردهای مختلفی در شبکه های اجتماعی داشت که رفتار رسانه های رسمی و غیررسمی در واکنش به یکی از آنها قابل تعمق و بررسی است.

شبنم کهن چی
چند ساعت بعد از انتشار این نامه در توییتر و بازنشر آن از سوی کاربران به زبان های مختلف، چند خبرنگار ایرانی مدعی شدند که توییتر «به دلیل بازنشر نامه رهبری»، حساب کاربری آنها را به حالت تعلیق درآورده است. یکی از آنها به توییت خود عکسی از پیام توییتر در خصوص تعلیق اکانتش، پیوست کرده بود که این عکس در برخی از شبکه های اجتماعی و تلگرام نیز از سوی کاربران داخلی و خارجی بازنشر شد. اما در پیام توییتر که در عکس این کاربر به صورت واضح قابل خواندن است، آمده: «به نظر می رسد اکانت شما توسط اسپمرها هک شده باشد. ما از معلق کردن اکانت شما عذرخواهی می کنیم اما به نظر می رسد اکانت شما اسپم منتشر می کند. بنابراین خواهش می کنیم دقت کنید چه چیزی توییت یا ری توییت می کنید. شاید مراجعه به صفحه اطلاعات مربوط به هک ما بتواند به شما کمک کند». در این پیام هیچ اشاره مستقیمی به محتوای توییت منتشر شده از سوی کاربر نشده و کاربر صرفا به خاطر دریافت این پیام پس از انتشار چند توییت درباره نامه رهبری، توییتر را به دلیل مقارن شدن این دو رفتار مسوول می داند. اما آیا توییتر سیاست خاصی در مقابل نامه مقام معظم رهبری در پیش گرفته یا معلق شدن اکانت چند خبرنگار و البته چندین اکانت دیگر، اتفاقی صورت گرفته است؟
این سوالی است که انتظار می رفت همان خبرنگارها پیش از انتشار خبر در فضای مجازی به دنبال جوابش باشند. اما نه تنها آنها بلکه رسانه رسمی کشور (ایرنا) نیز بدون تحقیق و درنظر گرفتن جوانب مختلف این قضیه، به صورت یک طرفه گزارشی از معلق شدن اکانت ها در زمان انتشار نامه رهبری منتشر کرد که به خوانندگان اینگونه القا می کرد که توییتر با قصد و غرض و صرفا به خاطر پخش نامه رهبر انقلاب در این شبکه اجتماعی، اکانت ها را معلق کرده است. برخی از خبرگزاری ها و روزنامه ها نیز این گزارش را کپی کرده و در رسانه خود منتشر کردند. این رفتار رسانه ای که البته این روزها کم هم دیده نمی شود، باعث ایجاد جو مسمومی می شود که جامعه را به اشتباه خواهد انداخت. 
شکی نیست که رسانه ها وظیفه بازتاب اخبار و رویدادهای مهم را دارند. اما روزنامه نگاری حرفه ای، هر فعالی در این حوزه را ملزم می کند که پیش از انتشار هر خبر و گزارشی از صحت و سقم آن مطمئن شوند. چون رسانه ها در قبال آنچه به جامعه تزریق می کنند، مسوول هستند. در کنار این واقعیت، این روزها با وجود رسانه های اجتماعی و توجه مردم به آنها، روزنامه نگاران، خبرنگاران و رسانه ها رسالت سنگین تر و سخت تری در روشنگری دارند. اما متاسفانه برخی رسانه ها بیش از آنکه نقش یک رسانه صادق، پویا و کنجکاو را بازی کنند، نقش دستگاه فتوکپی را بازی می کنند که هر آنچه را که می بینند، در صفحات سفیدی که در اختیار دارند کپی می کنند؛ بدون آن که کنجکاو باشند که ماجرا چطور شکل گرفته و صحت دارد یا نه. در کنار شیطنت سیاسی برخی رسانه ها، برخی رسانه های دیگر نیز هویت و رسالت خود را فراموش کرده و تنها به پر کردن صفحات خود اکتفا می کنند.دومین نامه رهبری و حواشی انتشار آن در شبکه اجتماعی توییتر مثال بسیار روشن و واضحی از رفتار نادرست برخی رسانه ها و فعالان حوزه اطلاع رسانی است که اصل بی طرفی و روشنگری ابعاد مختلف یک رویداد را نادیده گرفته اند.
ماجرا از این قرار است که چند ساعت بعد از انتشار نامه رهبری به جوانان غربی، چندین حساب کاربری از جمله حساب کاربری چند خبرنگار سیاسی ایرانی معلق شد. این نامه که در پاسخ به حملات 13 نوامبر در پاریس خطاب به جوانان اروپایی و شمال آمریکا نوشته شده بود با هشتگ #letter4u در توییتر پخش شد.اما چرا برخی اکانت ها معلق شد؟ به غیر از احتمال شیطنت سیاسی توییتر، احتمالات دیگری نیز وجود دارد که واقعی تر و قابل قبول تر به نظر می رسد. 
توییتر دارای سیستم اتوماتیکی است که هنگام تشخیص دادن اسپم یا هک شدن اکانت کاربران، آنها را قفل (لاک) یا معلق (ساسپند) می کند. در صورتی که یک نام کاربری در فاصله زمانی کوتاهی از چند آی پی از کشورهای مختلف وارد توییتر شود و توییت کند، این سیستم اتوماتیک با پیش فرض اینکه یک کاربر در آن واحد یا در فاصله زمانی کوتاه نمی تواند هم در آسیا باشد هم در آمریکا، حساب کاربری مورد نظر را قفل می کند و به کاربر ایمیل می زند که شاید کسی به حساب وی دسترسی پیدا کرده باشد. کاربر بعد از تغییر رمز و کلیک روی لینک ارسالی می تواند توییتر را مطمئن کند که حساب کاربری اش دست خودش است و همه چیز در امن و امان است. همچنین در صورتی که از یک حساب کاربری طی مدت زمان کوتاهی حجم زیادی توییت با لینک ها، محتوا و هشتگ مشابه ارسال شود، این سیستم به صورت پیش فرض حدس می زند که حساب کاربر به دست اسپمرها افتاده و آن را معلق می کند تا به شما هشدار دهد که هک شده اید یا ناآگاهانه از لینک ها و هشتگ های اسپمرها استفاده می کنید. این مورد دوم، اتفاقی بود که روز انتشار نامه مقام رهبری در توییتر رخ داد.به عبارت دیگر ظاهرا بکارگیری روبات از سوی برخی کاربران در انتشار گسترده متن نامه رهبر انقلاب در توییتر باعث شد که بعضی از اکانت ها که از لینک ها، هشتگ ها و محتوای مشابه روبات ها استفاده می کنند نیز به عنوان اسپمر شناخته شده و معلق شوند. در این رابطه مرور و بررسی تعداد توییت ها در آن روز، طی مدت زمان کوتاه و رصد کاربرانی که این توییت ها را منتشر می کردند، احتمالا توییتر را به سمتی هدایت کرده که آنها را روبات بداند. احتمال دیگری که در واکاوی ابعاد این ماجرا مطرح است این است که بعد از انتشار نامه رهبری، حساب های کاربری زیادی به زبان های فارسی، انگلیسی، عربی و فرانسوی اقدام به ارسال توییت هایی یک شکل کردند که اکثر آنها نه هویت مشخصی داشتند، نه از عکس واقعی برای حساب کاربری شان استفاده کرده بودند و نه اسم حساب کاربری شان درچارچوب عرف توییتر بود. بسیاری از این حساب های کاربری، با نام های بدون معنای مشخص ثبت شده بودند و همین سه مورد در کنار رفتار آنها برای برانگیختن شک نسبت به روبات و غیرواقعی بودن اکانت کافی بود تا سیستم اتوماتیک توییتر بر اساس پیش فرض هایش آنها را به عنوان اسپمر معلق کند. بر این اساس توییت های ارسالی درباره نامه رهبری با هشتگ های #letter4u و #CommonWorry منتشر می شد. بررسی این دو هشتگ در آن بازه زمانی نشان می دهد که طی زمان بسیار کوتاهی، تعداد توییت ها با این دو هشتگ توسط حساب های کاربری (با شرایطی که ذکر شد) دو برابر دیگر هشتگ ها در توییتر بوده است.
البته این نخستین بار نیست که سرویس اتوماتیک توییتر تعداد زیادی اکانت را که در مورد موضوع خاصی توییت می کنند به عنوان روبات و اسپمر معلق می کند. کمااینکه در جریان مبارزات انتخاباتی آمریکا نیز مشابه این اتفاق افتاده است.
در متن مقررات توییتر که هنگام عضویت کاربران باید آن را مطالعه کنند – و من مطمئنم بسیاری از کاربران آن را مطالعه نمی کنند– درباره نحوه تشخیص سرویس اتومات توییتر در مورد اسپمر بودن یا نبودن کاربران به صورت کامل توضیح داده شده است. در قوانین توییتر به روشنی توضیح داده شده است که اگر با استفاده از سرویس های مختلف در زمانی کوتاه فالو و آنفالو زیادی کنید، اگر به جای اطلاعات شخصی در پروفایل تان دایم لینک آپدیت کنید، اگر تعداد زیادی از افراد شما را بلاک کنند، اگر توییت های تکراری داشته باشید، اگر روی چند اکانت یک محتوا را به صورت تکراری منتشر کنید، اگر توسط کاربران به عنوان اسپمر گزارش شده باشید، اگر موضوعات غیرمرتبط با یک هشتگ را استفاده کنید و...توییتر شما را به عنوان اسپمر معلق می کند. بعد از اینکه هشدار را دریافت کنید و به توییتر بگویید متوجه موضوع شده اید دوباره اکانت شما فعال می شود (رجوع کنید به قوانین توییتر). با این توضیحات به نظر می رسد که توییتر بر اساس پیش فرض های از پیش اعلام شده تنها حساب های کاربری مشکوک، روبات ها و کاربرانی که از لینک و محتوای مشابه آنها استفاده می کرده را معلق کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :