آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88818
تاریخ انتشار : 16 آذر 1394 11:39
تعداد بازدید : 881

صدور کارت خرید کالا متوقف شد

احتمال افزایش نرخ سود کارت اعتباری 10 میلیونی

آخرین خبرها و گزارش‎ها در مورد طرح خرید کالای ایرانی با ارایه کارت‎های اعتباری نشان می‏دهد بانک مرکزی در اجرای این طرح دچار مشکل شده و احتمالا به جای خرید دین روش دیگری را برای اجرایی کردن آن برخواهد گزید.

فناوران - طرح اعطای کارت اعتباری تا سقف 10 میلیون تومان به عنوان یکی از سه طرح بسته خروج از رکود مطرح شد. در ابتدا مقرر شد طرح در قالب عقد خرید دین انجام شود. در قالب این طرح قراردادی بین بانک مرکزی، بانک عامل و فروشندگان کالا منعقد می شد و افراد از فروشگاه های طرف قرارداد می توانند کالاهای مشخصی را خریداری کنند. اما حالا خبرها حاکی از احتمال تغییر روش پرداخت این وام است. بنابراین روش تامین مالی طرح که قرار بود همانند خرید خودرو از طریق تامین مالی توسط بانک مرکزی با عاملیت چند بانک باشد، منتفی شده است. اینکه آیا همچنان بانک مرکزی تامین کننده منابع مالی طرح کارت اعتباری خواهد بود یا خیر سوالی است که بانک مرکزی هنوز پاسخی به آن نداده است.
از سوی دیگر در حالی ارایه کارت‎های اعتباری 10 میلیونی برای خرید کالای داخلی به تعویق افتاده که در کنار چالش تورم زایی، اکنون بحث افزایش نرخ سود بازپرداخت این تسهیلات نیز مطرح است. این گونه به نظر می رسد که سیاست بانک مرکزی در  ارایه کارت‎های اعتباری با بازپرداخت تسهیلات با سود 12 درصد تغییر خواهد کرد و سودی بالاتر برای آن تعیین می شود.
آنطور که ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی پیشتر اعلام کرد و در ادامه هم از سوی سایر مقامات بانک مرکزی مورد تاکید قرار گرفت بانک ها مجازند تا با درخواست اعلامی از سوی دستگاه‎ها و سازمان‎های ذیربط کارت اعتباری را برای مشتریان خود از جمله کارمندان دولت و بخش خصوصی و یا افراد با درآمد مشخص صادر کنند تا حداکثر 10 میلیون تومان شارژ شده و دریافت کننده بتواند با مراجعه به فروشندگان کالاهای با دوام داخلی نسبت به خرید اقدام کند.
قرار شد تا با اعطای خط اعتباری از سوی بانک مرکزی نرخ سود منابع موجود در کارت های اعتباری برای صاحبان کارت 12 درصد تعیین شود و بانک مرکزی هم منابع خرج شده در این بخش را با سود  10  درصد در اختیار بانک ها قرار دهد.
اما بعد از اینکه نوع کالاها و اقلام آن همچنین محل های فروش از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص و حتی دستورالعمل اجرای این سیاست هم از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی به دستگاها ابلاغ شده است، هنوز اقدامی در رابطه با ثبت نام و توزیع این کارتها انجام نشده و در این مدت زمان ارایه آنها از هفته ای به هفته دیگر وعده داده می شود.
گرچه بانک مرکزی تاکنون درباره این تاخیر توضیحی ارایه نکرده، اما بحث تورم زا بودن توزیع کارت های اعتباری که می تواند موجبات ورود حجم بالایی از نقدینگی به چرخه اقتصادی را فراهم آورد در این مدت همواره به عنوان عاملی برای این دیرکرد عنوان شده است. 
از سوی دیگر تولیدکنندگان لوازم خانگی هم از دست دست کردن بانک مرکزی خسته شده‎اند و اعلام می‏کنند که این نوع عملکرد بانک مرکزی موجب شده اندک تقاضای موجود هم از بازار خارج شود. 
محمدرضا درافشار، نایب رئیس کانون انجمن های صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در این باره به ایرنا گفت: «بانک مرکزی اگر نمی‎خواهد طرح را اجرایی کند اعلام عمومی کند تا اندک خریداران لوازم خانگی به بازار بازگردند.»
حالا باید دید بانک مرکزی بالاخره در این رابطه چه تصمیمی می‏گیرد؟ 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :