آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88902
تاریخ انتشار : 17 آذر 1394 10:59
تعداد بازدید : 1377

برنامه‌های روشن و دستان پر وزیر مخابرات افغان در سفر به تهران

افغانستان آماده برقراری ارتباط فیبر ایران با آسیای میانه است

وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان گفت که این کشور حاضر است امکانات خود را برای اتصال ایران به کشورهای آسیای میانه، چین و هند در اختیار تهران قرار دهد و در مقابل جمهوری اسلامی ایران، کابل را با فیبر نوری از راه آبی در چابهار به دریا وصل کند.

ایرنا - عبدالرزاق وحیدی افزود: افغانستان برای اتصال ایران به کشورهای آسیای میانه و چین و هند دارای ظرفیت بالایی است و ازسوی دیگراین کشورها نیز ابراز تمایل کرده اند تا از طریق فیبر نوری به ایران وصل شوند و تهران و کابل می توانند در این زمینه همکاری کنند.
وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان که در صدر یک هیات 14 نفره از این وزارتخانه عازم تهران شده گفت: روابط ایران و افغانستان در زمینه مخابرات در 13سال گذشته سرد بوده و امیدوار است که این سفر به گرمی روابط و همکاری های دوجانبه در این زمینه منجر شود.
وی گفت: با توجه به قرار گرفتن ایران در یک موقعیت جغرافیایی خاص و برخورداری از فناوری های بالا، در این سفر تفاهم نامه ای را با ایران درباره انتقال تجربیات و مبادلات ارتباطی منطقه ای با همتای ایرانی خود به امضا خواهد رساند.
وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان، درباره اهداف سفر خود به ایران افزود: مباحث اصلی این سفر، تبادل تجربیات علمی و تحقیقاتی در زمینه مخابرات، ایجاد تسهیلات برای سرمایه گذاری شرکت های مخابراتی ایران در افغانستان و همکاری های پستی دوجانبه است.
وحیدی گفت: بنا داریم دراین سفر از طریق امضای یک یادداشت تفاهم، زمینه های مشترک همکاری های مخابراتی وپستی دو جانبه را پیدا کنیم و با توجه به پیشقدم بودن ایران در زمینه فناوری های الکترونیکی، می خواهیم بدانیم چه امکاناتی را می توانیم کسب کنیم تا از طریق آن، برای جوانان افغانستان، اشتغال ایجاد کنیم.
وی درپاسخ به این پرسش که گفته می شود قرار است در سفر به تهران در باره تداخل فرکانس های دو کشور در مناطق مرزی، با همتای ایرانی گفت و گو کنید، افزود: این یکی از مباحث فرعی سفر و تنها یکی از مواد تفاهم نامه است و با توجه به اینکه تداخل فرکانس ها در این مناطق، مشکلات امنیتی ایجاد می کند و هر دو کشور از آن آسیب خواهند دید، تیم های فنی طرفین، در این سفر در این باره بحث و تبادل نظر خواهند کرد.
وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات گفت که تداخل فرکانس ها در مناطق مرزی ما با ایران بسیار زیاد است و آسیب های این مساله، برای طرف ایرانی هم مشخص شده و آنها نیز نگران این مساله هستند و این موضوع تنها محدود به مناطق مرزی ایران و افغانستان نیست و ما با کشورهای پاکستان و تاجیکستان نیز مساله تداخل فرکانس ها را در مناطق مرزی داریم.
وحیدی درباره همکاری های پستی بین ایران و افغانستان افزود: در این سفر از تجربه های ایران در صنعت پست استفاده خواهیم کرد. زیرا در آینده نزدیک تحویل تمامی اسناد و مدارک در افغانستان از طریق پست صورت خواهد گرفت و دیگر نیازی به حضور افراد و نهادها برای دریافت و یا تحویل اسناد نخواهد بود.
وی گفت که در این زمینه کار را از تحویل پستی گذرنامه های صادره اغاز کرده و به سایر حوزه ها تعمیم خواهد یافت.
وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان در پاسخ به این پرسش که با توجه به نداشتن مرز مشترک با کشور قرقیزستان، چه انگیزه ای موجب خرید اینترنت از این کشور شده است؟ پاسخ داد: قرقیزستان قصد داشت از طریق افغانستان، اینترنت خود را به کشور ثالثی انتقال دهد و ما هم تقریبا به میزان دریافت همان هزینه، اینترنت را از آن کشور خریداری کردیم.
وی درعین حال توضیح داد: البته در دنیای امروز مفهوم مرزها تغییر کرده و ما قصد داریم از کشورهای روسیه و هندوستان نیز اینترنت خریداری کنیم، مشروط بر آن که ایران از طریق بندر چابهار ما را به دریا وصل کند.
وحیدی درباره دلایل انحصاری بودن اینترنت در افغانستان گفت: وی به عنوان وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات از وضعیت اینترنت کشور راضی نیست و اقدام هایی را برای تحول و دگرگونی اینترنت در کشور انجام داده و قصد دارد به سه یا چهار شرکت در کابل که بتوانند توانایی های لازم را کسب کنند، مجوز ارایه خدمات اینترنت «ای دی اس ال»، واگذار کند.
وی گفت که افغانستان در حال حاضر 50 گیکابایت اینترنت وارد می کند، اما نیاز این کشور 120 مگابایت است و 60 مگابایت دیگر نیز برای فعالیت های بازرگانی و اقتصادی نیاز خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :