آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88905

آغاز رایزنی برای دعوت از شرکت‌های خارجی

« الکامپ » صاحب دبیرخانه دایمی شد

یک هفته مانده به قیچی شدن روبان افتتاح نمایشگاه الکامپ 2015، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در نشستی خبری حاضر شد و خبر دایمی شدن دبیرخانه این مهم ترین نمایشگاه فناوری اطلاعات کشور را اعلام کرد.

فناوران- ناصرعلی سعادت، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و باقر بحری، نایب رییس سازمان و سخنگوی نمایشگاه الکامپ بیست و یکم، دیروز در نشستی خبری که در محل سازمان نصر برپا شد، پاسخگوی سوالات خبرنگاران درباره الکامپ بودند.
سعادت در این نشست با بیان اینکه استقبال از نمایشگاه امسال بسیار زیاد بوده به طوری که تقاضا برای حضور در نمایشگاه الکامپ نزدیک به دو برابر فضای اختصاص یافته بود، گفت: ابتدا 16 تا 18 هزار متر مربع در اختیار الکامپ قرار گرفت. در حالی بود که مقدار متراژ مورد تقاضا از سوی شرکت ها بیش از 20 هزار متر مربع بود. به همین دلیل از یک سو از برخی شرکت ها خواستیم مقدار متراژ مورد تقاضای شان را کاهش دهند و از سوی دیگر با نمایشگاه پژوهش که به طور هم زمان برگزار می شد تعامل کردیم و دو سالن آنها به الکامپ اختصاص یافت.
وی در مورد موضوع ارزی ریالی در نمایشگاه الکامپ نیز توضیح داد: آیین نامه شرکت سهامی نمایشگاه ها برای همه نمایشگاه ها یکسان است به این ترتیب که شرکت ها متراژ ارزی خود را خوداظهاری کرده و سپس تیم نظارتی با هماهنگی برگزار کننده، غرفه ها را بررسی می کند. در این خصوص از مجری ضمانت های سنگینی گرفته شده و ما هم گفته ایم قانون را به صورت شفاف اجرا می کنیم تا حق کسی ضایع نشود.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور همچنین در پاسخ به سوالی در مورد حضور سخت افزاری ها در نمایشگاه گفت: شرکت های فعال این حوزه وضعیت خوبی در چند سال گذشته تحت فشار بوده اند. با این حال بسیاری از شرکت های این حوزه به نمایشگاه آمده اند و پیش بینی می کنیم در سال آینده این میزان بیشتر هم شود. در این رابطه باقر بحری نیز توضیح داد که شکل فعالیت شرکت های سخت افزاری در طول این سال ها تغییر کرده و امسال فعالان اکثر رسته های سخت افزار، مثل شبکه، سرور، کامپیوترهای آماده و از این قبیل، در الکامپ حضور دارند.
سعادت در مورد حضور مستقیم شرکت های خارجی نیز توضیح داد: امسال فرصت چندانی برای بازاریابی و دعوت شرکت های خارجی نداشتیم،  اما از آنجا که الکامپ سال آینده نیز توسط سازمان نصر برگزار می شود، دبیرخانه الکامپ به طور دائم باز خواهد بود و بلافاصله پس از نمایشگاه امسال، تعاملات خارجی خود را برای الکامپ 22 آغاز می کنیم و امیدواریم در سال آینده شاهد حضور پرتعداد شرکت های بین المللی باشیم.
رییس سازمان نصر کشور ادامه داد: همچنین آقای واعظی وزیر ارتباطات و سازمان نصر به صورت جداگانه از رییس جمهور برای حضور در این نمایشگاه دعوت کرده اند و امیدواریم ایشان به بازدید از نمایشگاه بپردازند. 
سعادت همچنین بر ادامه تلاش ها برای دعوت از رییس جمهور به در روز افتتاح الکامپ تاکید کرد و گفت: دکتر واعظی وزیر ارتباطات نیز با تاکید بر اهمیت صنعت فاوا، در نامه ای از رییس جمهوری کشورمان برای افتتاح الکامپ دعوت کرده و با توجه به مشغله های دکتر روحانی، امیدواریم این موضوع محقق شود.
باقر بحری عضو هیات مدیره سازمان نصر کشور و سخنگوی کمیته اجرایی نمایشگاه الکامپ نیز در این نشست گفت: 480 شرکت برای حضور در نمایشگاه درخواست داده بودند که در نهایت درحدود 350 کشور در نمایشگاه حاضرند.
وی افزود: نزدیک به 19 هزار متر مربع فضای مسقف نمایشگاهی و 2600 متر مربع غرفه در فضای باز برگزار می شود که به این ترتیب الکامپ درفضایی بیش از 21 هزار متر مربع برگزار می شود. 
بحری گفت: برای تبلیغات نمایشگاه نیز 42 بیلبورد و استرابورد در سطح شهر نصب شده و تبلیغات در نشریات و رادیو تلویزیون نیز انجام می گیرد. سخنگوی کمیته اجرایی نمایشگاه الکامپ گفت: اسامی شرکت های حاضر در نمایشگاه در 
سایتiran-elecomp.com منتشر شده است. 
بحری گفت: متاسفانه نمایشگاه الکامپ در دوره های گذشته وضعیتی مناسبی نداشته و همواره با جنگ و جدل مواجه بوده است. 
وی ادامه داد: نخستین هدف ما در نمایشگاه این است که واقعا نمایشگاهی بین المللی برگزار کنیم. در همین نمایشگاه امسال در هر غرفه ای که پرداخت ارزی داشته، حتما یک فرد خارجی به نمایندگی از شرکت مادر حضور دارد. برای سال آینده نیز تلاش خواهیم کرد شرکت های خارجی به طور مستقیم به نمایشگاه بیایند.
بحری گفت: موضوع دیگر حضور بازدیدکنندگان خارجی در نمایشگاه است و اطلاع داریم بسیاری از شرکت های خارجی برای بررسی ظرفیت های بازار ایران به بازدید از الکامپ 2015 خواهند پرداخت.
سخنگوی کمیته اجرایی نمایشگاه الکامپ گفت: موضوع بعدی که به دنبال آن هستیم بحث داده کاوی است و برای سال آینده حتما این کار را انجام خواهیم داد. ما اکنون نمی دانیم چه بازدیدکننده ای از کجا و با چه سطح تحصیلات و تخصصی می آید و به کدام بخش مایشگاه علاقه مند است و برای این کار باید بحث رجیستر کردن افراد پیش از الکامپ اتفاق بیفتد.
وی گفت: برای شرکت هایی که هزینه نمایشگاه زیاد بود این امکان فراهم آمده است که از منابع ارزان مالی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک برای حضور در الکامپ بهره مند شوند. همچنین امکان حضور رایگان استارتاپ ها در نمایشگاه فراهم شده و تا امروز 17 استارتاپ برای حضور در نمایشگاه ثبت نام کرده اند.
نمایشگاه الکامپ 2015 از 23 آذرماه به مدت 4 روز در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برپا خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :