آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88914
تاریخ انتشار : 17 آذر 1394 11:46
تعداد بازدید : 1217

به علت ساخت همزمان چند گوشی پیشتاز از سوی تولیدکنندگان

واژه «پرچمدار» از صنعت موبایل حذف می شود

تا چند سال پیش فقط گوشی N8 نوکیا، Palm Pre، اکسپریا X10 و آيفون در بازار گوشی های هوشمند وجود داشتند و هر برندی یک گوشی پیشتاز و به قولی پرچمدار داشت. البته نه تنها تعداد تولیدکنندگان گوشی کم بودند، بلکه تنوع گوشی های هوشمند هم زیاد نبود، بنابراین انتخاب بین گوشی های هوشمند خیلی سخت نبود، اما سال ۲۰۱۱ سیستم عامل آندرویید با رشد شدیدی همراه شد و حالا به نظر می رسد مفهومی به نام گوشی پیشرفته وجود ندارد.

فناوران- این روزها هر کمپانی چند مدل گوشی پیشرفته و پرچمدار دارد، مثلا سامسونگ هم گلکسی S6 و هم گلکسی Note 5 را به عنوان پیشرفته ترین گوشی هایش معرفی کرده، اما مشخص نیست که کدام یک از آنها پیشرفته تر است. آیفون، هوواوی، سونی، ال جی، اچ تی سی و سایر سازندگان گوشی نیز رفتار مشابهی داشته اند. بنابراین فقط می توان گوشی ها را بر اساس ویژگی هایی که دارند انتخاب کرد نه صرفا بر اساس عبارتی به نام پرچمدار.

 سایز نمایشگر
از سوی دیگر مثلا مشخص نیست که در گوشی های پرچمدار چه استانداردی برای نمایشگر در نظر گرفته شده، مثلا برخی گوشی ها با سایز4/7 برخی با سایز 5، برخی 5/5 یا 5/7 اینچی به عنوان گوشی های پرچمدار معرفی شده اند. 
مثلا سامسونگ یکی از پرچمدارانش 5 اینچی است و دیگری 5/7 اینچی است و از سوی دیگر اپل یکی از گوشی هایش 4/7 اینچی است و دیگری را با نمایشگر 5/5 اینچی راهی بازار کرده، بنابراین نمی توان نمایشگر را معیاری برای گوشی های پرچمدار دانست.

 سیستم عامل
این روزها دو سیستم عامل آندرویید و آی او اس با یکدیگر بیش از 90 درصد سهم بازار موبایل دنیا را در اختیار دارند و کمتر از 10 درصد در اختیار بلک بری، ویندوز، تایزن و سایر پلات فورم هاست. با وجود اینکه کمتر از 10 درصد سهم در اختیار ویندوز فون و بلک بری است اما گوشی های پرچمداری با این پلات فورم ها در بازار موجود است که قابلیت رقابت را با بهترین گوشی های آندروییدی یا آيفون اپل دارند.
بر این اساس نمی توان مفهوم پرچمدار را بر اساس سیستم عامل هم تعیین کرد.

آیفون
تا یکی دو سال پیش شاید بسیاری از شرکت ها برای رقابت با آیفون اپل گوشی می ساختند و بسیاری از آنها قابلیت برابر با این غول اپل را نداشتند اما در طول چند سال گذشته گوشی هایی تولید می شود که حتی از آیفون اپل چه به لحاظ سخت افزار و چه نرم افزاری پیشرفته تر هستند. بر این اساس نمی توان آیفون اپل را هم معیاری برای گوشی های پرچمدار در نظر گرفت.
لذا انتخاب گوشی در سال جاری سخت تر از انتخاب گوشی در سال ۲۰۱۱ است. انتخاب سیستم عامل تنها شروع راه است و بعد از آن باید ابعاد، طراحی، رنگ، پردازنده، دوربین، حافظه و در نهایت قیمت را نیز در نظر گرفت. 
از سوی دیگر از گوشی هایی هم که از موفقیت زیادی در بازار برخودار نمی شوند، خبری نیست، چرا که شرکت ها از تجربیات بد خود درس گرفته اند و به جای تولید گوشی هایی که هیچ بازخوردی در بازار ندارد، اقدام به ساخت گوشی هایی بنابر سلیقه و انتخاب کاربران می کنند.
به دلیل این که معرفی گوشی شاخص در یک زمینه کار بسیار دشواری است، شرکت های سازنده رو به معرفی گوشی های متعدد آورده اند تا بتوانند نظر افراد بیشتری را به خود جلب کنند. در این میان جنگ قیمتی بیش از سایر موارد بالا گرفته، اما با این حال این رقابت سنگین باعث شده تا گوشی های هوشمند در بازار رشد بسیار سریعی داشته باشند.
بر این اساس به نظر می رسد مفهوم گوشی پرچمدار کم کم در حال نابودی است و گوشی های هوشمند در رنج قیمتی مختلف چه به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری از تنوع بسیاری برخوردارند که انتخاب را برای کاربران سخت کرده است. 
بنابراین در بازار کنونی هیچ گوشی با برتری خیلی زیاد نسبت به سایر گوشی ها وجود ندارد و انتخاب گوشی برتر در غالب موارد سلیقه ای است و با توجه به نیازهای افراد برگزیده می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :