آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88916
تاریخ انتشار : 17 آذر 1394 11:50
تعداد بازدید : 1143

استیو بالمر: گزارش درآمد مایکروسافت از خدمات ابری مزخرف است!

مایکروسافت سال گذشته کلی هزینه کرده و استراتژی بسیاری از محصولات خود را مبتنی بر خدمات ابری کرده تعیین کرده است. حتی برخی ویژگی های ویندوز 10 دسکتاپ این شرکت بر مبنای خدمات ابری استوار است و به طور مثال، این سیستم عامل به روزرسانی های متعددی را دریافت می کند که در واقع این به روزرسانی ها از این پس جزو ملزومات آن به شمار می روند. کلا مایکروسافت با این رویکردها سعی در توسعه خدمات ابری در محصولات خود دارد و در این زمینه خود را مدعی می داند و در این راستا نیز گزارشی را چند وقت پیش منتشر کرد که نشان می داد این شرکت از خدمات ابری درآمد عالی داشته است. اما استیو بالمر، مدیر اجرایی سابق مایکروسافت اعلام کرده که گزارش مایکروسافت در مورد درآمدش از خدمات ابری مزخرفی بیش نیست.

فناوران- در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ مایکروسافت با ارایه گزارش مالی اش نشان داد که نتوانسته رکوردهای سال گذشته اش را تکرار کند. این شرکت با درآمدی 20/4 میلیارد دلاری روبه رو شد که از درآمد حاصل شده در دوره مالی برای مقطع زمانی مشابه در سال 2014 حدود 12 درصد پایین تر است. از درآمد یاد شده، مبلغ 5/8 میلیارد دلار، سود عملیاتی این شرکت بوده که باز هم در قیاس با دوره مشابه در سال پیش، یک درصد کمتر بوده است. در این میان سود خالص شرکت 4/6 میلیارد دلار برای سه ماهه سوم سال 2015 گزارش شده است که البته این مقدار، دو درصد افزایش را نسبت به سه ماهه سوم 2014 نشانگر است. اما نکته جالب توجه در این گزارش آن بود که مایکروسافت در بخش فضای ابری، توانسته درآمدهایش را هشت درصد افزایش دهد و رقمی برابر با 5/9 میلیارد دلار کسب کند. در این میان درآمد فضای ابری هوشمند این کمپانی موسوم به «آزور» هم دو برابر شده است.
اما استیو بالمر در سخنرانی اخیرش اعلام به صورت مستقیم ساتیا نادلا، مدیر اجرایی کنونی شرکت را مورد خطاب قرار داده و از او پرسید که چرا ویندوزفون از نظر بازار نرم افزاری نسبت به سایر رقبا تا این حد ضعیف عمل کرده و از نرم افزارهای مهمی مانند Starbucks به اندازه کافی حمایت نمی کند.
پاسخ نادلا به سوال بالمر نیز به این ترتیب بود که مایکروسافت در حال تلاش برای ساخت نرم افزارهای متحد و یکپارچه برای ویندوزفون، ویندوز ۱۰ دسکتاپ و ایکس باکس است. ولی این پاسخ هم نتوانست بالمر را راضی کند و او در ادامه گفت: این پروژه موفق نخواهد شد! به جای این کار نرم افزارهای آندرویدی را روی ویندوزفون اجرا کنید.
وی همچنین گفت که این شرکت در گزارش های خود آمار و ارقام غلط می دهد و نرخ درآمدی خود را به صورت میانگین سالانه اعلام می کند. به این معنا که فروش در یک بازه زمانی را به نرخ سالانه تعمیم می دهد و به جای اعلام درآمد خالص هر بخش که تصویری شفاف از نحوه عملکرد شرکت می دهد، یک گزارش کلی از کسب وکار خود ارایه می دهد. 
وی افزود که مشخص است مایکروسافت این کار را به یک دلیل انجام می دهد: بخش سخت افزار هیچ گاه به اندازه نرم افزار مثل آفیس و ویندوز برای این شرکت درآمدزا نبوده و خدمات ابری هم که همیشه به عنوان کم درآمدترین بخش شناخته شده است. 
مایکروسافت در ابرها سیر می کند
مایکروسافت در زمینه خدمات ابری فقط آمازون را در حد خود می داند و ساتیا نادلا چند وقت پیش اعلام کرد که هدف شرکتش این است که در سال ۲۰۱۸ میلادی درآمد بخش خدمات پردازش ابری خود را به ۲۰ میلیارد دلار برساند. 
این در حالی است که بر اساس گزارش مالی سه ماهه اول امسال آمازون نشان می دهد که این شرکت در بخش سرویس های تحت وب موفق شده به درآمدی 1/57 میلیارد دلاری دست پیدا کند و سودی 265 میلیون دلاری را برای آمازون رقم زند. این آمار و ارقام نشان می دهند که وسعت خدمات ابری آمازون با سرویس های دیگر شرکت ها همچون IBM، مایکروسافت و گوگل برابری می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :