آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 88928
تاریخ انتشار : 17 آذر 1394 12:9
تعداد بازدید : 1055

آیا گوشی موبایل مغز را تنبل می کند؟

شماره تلفن ها، آدرس ها، جهت یابی، این ها اطلاعاتی است که افراد به کمک تلفن های همراهشان به دست می آورند. اما آیا این کار ما را تنبل تر می کند؟

فناوران - پژوهش جدیدی در دانشگاه واترلو کانادا نشان می دهد که بین وابستگی به گوشی های تلفن همراه و عمیق فکر نکردن درباره حل مشکلات ارتباط وجود دارد.
گوردون پنیکوک، همکار پژوهشگر در این پروژه و دانشجوی دکتری روانشناسی در دانشگاه واترلو می گوید مشکلاتی وجود دارد که نمی توان با جستجو در گوگل راه حلی برای آن ها یافت. مشکل وابستگی زیاد به اینترنت این است که تا وقتی درباره مشکلی به صورت تحلیلی و منطقی فکر نکنید، نمی توانید بفهمید که آیا به جواب درست رسیده اید یا نه.
در واقع یافته های مطالعه نمی گوید که گوشی های هوشمند باعث می شوند افراد در فکر کردن تنبل شوند. نتایج نشان می دهد افرادی که به صورت حسی و شهودی فکر می کنند (بیشتر بر اساس غریزه عمل می کنند تا اینکه به تحلیل مسائل بپردازند) بیشتر به گوشی های خود وابسته هستند.
بر اساس گفته پنیکوک، افرادی که هوش بالایی دارند مشکلات خود را به صورت منطقی تحلیل می کنند و بلافاصله بعد از اجرایی کردن فکر نیز خود به بررسی آن می پردازند. او و همکارش ناتانیل بار تستی را از ۶۶۰ نفر گرفتند. افرادی که هوش کمتری داشتند ابراز کردند که تعداد دفعات بیشتری برای یافتن اطلاعات به گوشی های خود مراجعه می کنند.
این دو تأکید کردند که پژوهش آن ها تنها یک گام اولیه است. در واقع آن ها در پی آن بودند که ابتدا این همبستگی را نشان دهند تا بعد بتوانند برمبنای آن تحقیقات بیشتری در مورد چگونگی تأثیرگذاری تلفن های هوشمند بر مغز انجام دهند.
اریک کاندل، برنده جایزه نوبل و عصب-روانشناس در دانشگاه کلمبیا، فکر می کند هنوز خیلی زود است که بفهمیم وابستگی به گوشی های هوشمند بر مهارت های تفکر انتقادی و تحلیلی تأثیر دارد یا نه.
او می گوید این گوشی ها احتمالاً انجام دادن همزمان چند فعالیت را آسان تر می کند و دانشی را که در دسترس ماست وسعت می بخشد اما در عین حال می تواند «ذخیره حافظه بلندمدت و توانایی حفظ اطلاعات در طولانی مدت را تحت تأثیر قرار دهد».او معتقد است برای رد یا پذیرش چنین برداشت هایی نیازمند شواهد آزمایشی و تجربی هستیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :