آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89021
تاریخ انتشار : 18 آذر 1394 11:35
تعداد بازدید : 1288

نخستین رکود اقتصادی صنعت موبایل در راه است

صنعت موبایل از سال ها پیش که شکل گرفت همواره با رشد همراه بود و هر فصل از سال معمولا فروش گوشی افزایش یافت، اما امسال برای نخستین بار با رشد تک رقمی همراه بود. اتفاقی که هرگز تاکنون در این بازار اتفاق نیفتاده است.

فناوران - بر اساس جدیدترین آمار موسسه تحقیقاتی IDC از گزارش فصلی بازار موبایل دنیا، رشد فروش گوشی در طول سال جاری میلادی 9/8 درصد اعلام شد که به این ترتیب یک میلیارد و 430 میلیون دستگاه گوشی تا پایان امسال به فروش می رسد. این آمارها نشان داده که بیشترین رشد مربوط به آمریکای لاتین، غرب اروپا و آسیا اقیانوسیه بوده است. با این حال این میزان رشد کمتر از رقم پیش بینی شده بود که به این ترتیب رکود اقتصادی را در صنعت موبایل رقم خواهد زد.
بر اساس پیش بینی موسسه تحقیقاتی IDC، این میزان رشد حتی تا سال 2019 کمتر خواهد شد که این رقم از کاهش میزان فروش گوشی های مبتنی بر ویندوزفون و نیز آندرویید و آی او اس ناشی می شود.
به گزارش ریان ریت، یکی از مدیران برنامه ردیابی فصلی بازار جهانی موبایل در موسسه IDC، بازار گوشی های هوشمند بالاخره با رشد تک رقمی همراه شد که این موضوع به چندین عامل بستگی دارد.
یکی از دلایلی که وی بیان کرده، فروش گوشی های هوشمند ارزان قیمت در بازارهای نوظهور است.
البته این موضوع به ارزش گوشی ها و مدت زمانی که کاربران از آنها استفاده می کنند هم بستگی دارد تا افراد گوشی جایگزینی خریداری کنند. بر این اساس مدت زمانی که گوشی های به ارزش 100 دلار عمر مفید دارند به دو سال نمی رسد.
بر اساس این بررسی ارایه محصولات با قیمتی که برای هر دو گروه مشتریان (High end و Low end) مناسب باشد نکته ای کلیدی برای تداوم رشد و موفقیت فروشنده ها محسوب می شود.
با این حال همه چشم ها روی بازار چین است. زیرا به لحاظ اندازه بازار، کاهش رشد اقتصادی آهسته در آسیا روی رشد جهانی تاثیر خواهد گذاشت.
بر این اساس IDC معتقد است رشد تک رقمی بازار چین روی صنعت موبایل دنیا تاثیر گسترده تری خواهد گذاشت.
با این حال خاورمیانه با رشد سالانه 50 درصدی روبه رو خواهد شد که در این میان بازارهای هند و اندونزی بیشترین رشد را خواهند داشت.
از سوی دیگر آنتونی اسکارسلا، مدیر تحقیقات تیم تلفن همراه IDC، انتظار دارد که مشتریان از گوشی های گران قیمت و پیشرفته به سوی مدل های ارزان قیمت مهاجرت کنند.
بر این اساس وی پیش بینی می کند که تولیدکنندگان گوشی هایی با قیمت مقرون به صرفه تر تولید کنند و به این ترتیب کاربران هم در بازارهای توسعه یافته زودتر اقدام به تعویض گوشی هایشان کنند.
از سوی دیگر گوشی های پیشرفته با برنامه های قابل ارتقا مثل آیفون های اپل از این امکان برخوردارند که سال ها مورد استفاده کاربران قرار گیرند.
این موضوع برای گوشی های پرچمدار هم مقرون به صرفه خواهد بود چرا که با بروزرسانی نرم افزاری مدت زمان بیشتری در دست کاربران خواهد بود. به این ترتیب کاربران گاهی بیش از 2 سال از گوشی هایشان استفاده می کنند و این موضوع روی کند رشد فروش گوشی های هوشمند تاثیر بیشتری می گذارد.
بر اساس گزارش IDC، سهم بازار آندرویید هم اکنون 81 درصد اعلام شده که تا سال 2019 با رشد 82 درصدی همراه می شود. iOS اپل هم 6/7 درصد سهم بازار را دارد و تا چهار سال آینده با رشد 14 تا 15 درصدی همراه خواهد شد.
اما در این میان ویندوز فون هیچ پیشرفتی نخواهد داشت و مایکروسافت شانسی برای به دست آوردن بازار ندارد.
بر اساس گزارش IDC، این سیستم عامل در طول سال 2015 با افت 15 درصدی همراه بود و نسبت به سال آینده تعداد بیشتری از همکاران سخت افزاری خود را از دست خواهد داد.
IDC پیش بینی کرده بود که امسال 129/2 میلیون دستگاه گوشی ویندوز فونی در آمریکا به فروش برسد اما امسال 128/1 میلیون دستگاه فروش رفت، در حالی که سال گذشته این رقم 128/7 میلیون دستگاه بود که به این ترتیب با رشد منفی همراه شده است.
این رشد منفی حداقل در آمریکا ناشی از برنامه های جایگزین تجهیزاتی است. در حال حاضر کاربران طی دو سال می توانند گوشی های خود را به روز رسانی کنند و از این بابت دلیلی برای خرید گوشی جدید ندارند.
از سوی دیگر اکثر مردم از گوشی خود تا دو سال استفاده می کنند و تا زمانی که گوشی آنها شکسته نشود یا مشکل سخت افزاری پیدا نکند، از آن استفاده می کنند و تنها تعداد کمی وجود دارند که هر سال گوشی خود را تعویض می کنند.
با این حال افزایش چرخه ارتقا گوشی های موبایل باعث رشد کند فروش در دنیا می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :