آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89022
تاریخ انتشار : 18 آذر 1394 11:35
تعداد بازدید : 1042

برای رفع مشکلات و ارایه اینترنت ارزان

مخابرات: انحصار دولتی پهنای باند باید رفع شود

ثبت نام و دریافت اشتراک اینترنت پرسرعت ADSL مدتی است در شهرهای مختلف دشواری هایی به دنبال دارد، دشواری هایی که به گفته معاون مخابرات ایران بحث استقبال مردم از شبکه های موبایلی در آن بی تاثیر نیست.

ایسنا- علی ملک جعفریان معاون راهبرد و توسعه کسب و کار شرکت مخابرات ایران در پاسخ به این سوال که چرا مشترکان در دریافت ADSL تا این اندازه با مشکل مواجه شده اند، می گوید: بحث اینترنت و واگذاری آن تنها به شرکت مخابرات مربوط نمی شود. اکنون علاوه بر مخابرات 10 شرکت ندا یا PAP هم در حال واگذاری سرویس هستند و این مشکلات برای آنها نیز وجود دارد، چرا که در کشور ما مشکل اینترنت معضلی ساختاری است.
وی ادامه داد: در حال حاضر در بیش از نیمی از مناطق استان تهران و در بالغ بر 70 درصد کشور، واگذاری ADSL از سوی مخابرات و شرکت های PAP به صورت به روز انجام می شود.
وی در ادامه با بیان این که شرکت مخابرات طبق برنامه ریزی های خود، عملکرد مناسبی در زمینه توسعه اینترنت داشته، افزود: برهمین اساس اکنون حدود 50 درصد مشترکان اینترنت کشور از مخابرات سرویس می گیرند.
معاون شرکت مخابرات ایران ادامه داد: البته باید توجه داشت که در زمینه واگذاری اینترنت و توسعه دسترسی مشکلاتی نیز وجود دارد که اولین آنها به بحث انحصار پهنای باند از سوی دولت باز می گردد، چرا که این مساله هزینه های ما را افزایش می دهد و اگر واردات پهنای باند از انحصار دولت آزاد شود، قطعا روند واگذاری با سرعت بیشتری دنبال خواهد شد.
وی ادامه داد: به نظر می رسد که طی دو سال گذشته با وجود افزایش استقبال مردم از ADSL شرکت های PAP و ارایه کنندگان اینترنت کار خود را به درستی انجام داده اند، اما برای این موضوع نیاز به یک برنامه ریزی صحیح دولتی است تا دسترسی به پهنای باند ارزان میسر شود.
معاون شرکت مخابرات ایران همچنین متذکر شد: اگر بخواهیم مشکل پهنای باند را در کشور حل کنیم، باید انحصار پهنای باند برداشته شود. ما نمی توانیم بگویم در تمام بخش ها رقابت وجود داشته باشد، اما واردات پهنای باند در انحصار باشد، چرا که این موضوع در حال حاضر تعرفه ها را به شکل قابل توجهی افزایش داده است.
ملک جعفریان در عین حال عنوان کرد: از سوی دیگر هزینه های سرمایه گذاری در این حوزه ارقام بالایی را دربرمی گیرد که بازگشت این سرمایه گذاری با کندی صورت می گیرد.
مدیرعامل پیشین مخابرات خراسان ادامه داد: در سال های گذشته هزینه های شرکت های مختلف تا چندین برابر حتی حدود 10 برابر افزایش پیدا کرده است و اکنون شرکتی مانند مخابرات با تعرفه های قدیمی خود قادر به پاسخگویی مناسب به نیازها نخواهد بود.
ملک جعفریان گفت: بخشی از مشکل هم به دلیل آن است که تقاضاهایی که در زمینه واگذاری اینترنت وجود دارد، در موارد متعدد بسیار پراکنده است و درنهایت ارایه ADSL در 1200 شهر کشور دشواری های خاص خود را به دنبال دارد. در این میان برخی از شرکت های PAP هم تنها به ارایه اینترنت در استان های بزرگ پرداخته اند و اینگونه نیست که در استان های کوچک خدمات خود را ارایه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :