آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89036

واکنش بانک مرکزی به منتقدان رشد دو برابری نقدینگی در کشور

پوشش آمار موسسات غیر مجاز دلیل افزایش نقدینگی است

در حالی که در ماه‎های اخیر بسیاری از منتقدان از رشد دو برابری آمار نقدینگی در دولت یازدهم با وجود اتخاذ سیاست‎های انقباضی انتقادهای زیادی را مطرح کردند بانک مرکزی در این رابطه واکنش نشان داد.

فناوران - مدیر اداره بررسی‎ها وسیاست‎های اقتصادی بانک مرکزی با شفاف سازی وضعیت نقدینگی کشور، گفت: میزان نقدینگی در شهریورماه سال92 معادل 506 هزار میلیارد تومان بود که این رقم در شهریورماه امسال به 873 هزار میلیارد تومان رسید 96 هزار میلیارد تومان از رشد نقدینگی در این مدت مربوط به افزایش پوشش آمار بوده است.
جعفر مهدیزاده در جمع خبرنگاران درباره دستکاری آمار نقدینگی، گفت: با توجه به این آمار، رشد نقدینگی در دو سال گذشته حدود 270 هزار میلیارد تومان است و این رقم استاندارد با ساختار اقتصادی همخوانی دارد. 
یکی از انتقادات وارده در خصوص آمار نقدینگی این است که بانک مرکزی درحالی زیر پوشش قرار دادن آمار نقدینگی چهار موسسه و 6 بانک را یکی از دلایل رشد نقدینگی می‎داند که بانک‎ها و موسسه‎ها در سایر بانک‎ها سپرده‎گذاری می‎کنند و بر همین اساس این سپرده‎ها در آمار بانک‎های دیگر وجود داشته است.
 مهدیزاده در پاسخ به این انتقاد گفت: هر چند بانک‎ها و موسسات بخشی از سپرده‎های خود را در بانک‎های دیگر سپرده‎گذاری می‎کنند اما این مبلغ بسیار اندک است زیرا این امر فرصت سودآوری را برای بانک‏ها کاهش می‏دهد بنابراین بخش اعظم سپرده‎ها صرف تسهیلات دهی با نرخ سود بالاتر می‎شود.
به گفته مهدیزاده، بانک مرکزی برای جلوگیری از مشکلات آماری، در زمان ساماندهی میزان سپرده‎ای که در سایر موسسه‏ها و بانک‏ها سپرده‎گذاری شده بود را از رقم پوشش آماری چهار موسسه و 6 بانک کم کرده، بنابراین آمار شفاف است.
وی در توضیح فرآیند پوشش آمار نقدینگی در سال‎های 92 و 93 توسط بانک مرکزی، گفت: آمار بانک‏ها و موسسات اعتباری جدید در سال 1392 در دو مرحله در محاسبات نقدینگی توسط بانک مرکزی وارد شد.در مرحله اول و در آبان ماه اطلاعات مربوط به دو موسسه اعتباری صالحین و پیشگامان آتی که با بانک آینده ادغام شده بودند به پوشش آماری اضافه شد.
در همین حال در آذرماه 1392، اطلاعات پنج بانک جدید شامل بانک های ایران زمین، خاورمیانه، ایران و ونزوئلا، رسالت و بین‎المللی کیش به همراه اطلاعات در آمارهای پولی کشور لحاظ شد بنابراین حدود 13 هزار میلیاردتومان به پوشش آمار نقدینگی اضافه شد و هر ماه که بانک مرکزی اطلاعات را منتشر می‎کرد مرتبا اعلام می شد که اطلاعات با احتساب آمار این پنج بانک اعلام می‎شود.
مدیر اداره بررسی‎ها و سیاست‎های اقتصادی بانک مرکزی افزود: همچنین در مرحله دوم، اطلاعات بانک قوامین و موسسات اعتباری کوثر و عسکریه در اسفند سال گذشته به آمارهای پولی و بانکی کشور اضافه شد بنابراین افزایش حجم نقدینگی در اسفندماه به دلیل اضافه شدن آمار این دو موسسه بود که حجم نقدینگی بالایی داشتند.
مهدیزاده با بیان اینکه، با افزوده شدن آمار این موسسه به آمارهای پولی و بانکی و افزایش حجم نقدینگی از این بابت، نتایج گمراه کننده‎ای از رشد نقدینگی محاسباتی به دست می آمد، گفت: بر همین اساس تحلیل آمارها با مشکل مواجه شده بود بنابراین برای همگن و قابل مقایسه کردن آمارهای نقدینگی سال 1393 با 1392، تغییرات انجام شده در اسفند 1393 افزوده شدن بانک قوامین و دو موسسه اعتباری کوثر و عسگریه به اسفند 1392 نیز تعمیم داده شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :