آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89048
تاریخ انتشار : 18 آذر 1394 12:58
تعداد بازدید : 1097

افزایش تبادل اطلاعات با USB 3.1 در مادربرد های Z170 گیگابایت

پورت USB (Universal Serial Bus) را می توان یکی از محبوب و پراستفاده ترین پورت های موجود در دستگاه ها و گجت های مختلف دانست. پس از چند سال پیشرفت و معرفی نسخه های جدید، نسخه USB 3.1 در مادربردهای GIGABYTE نیز مشاهده می شود. با توجه به این موضوع به معرفی نسخه USB 3.1 و تفاوت بین انواع گوناگون این پورت پرداخته ایم.

تفاوت پورت های Type-A،Type-B  و Type-C
شماره ورژن USB، استاندارد آن را مشخص می کند و ارتباطی به شکل ظاهری پورت ندارد.
 شکل پورت را نوع (Type) آن مشخص می کند. به صورت کلی پورت های USB  در سه نوع Type-A، Type-B و Type-C وجود دارند. نوع Type-A همان پورت های مستطیلی شکل معمول است که در بیشتر محصولات دیده می شود. 
نوع Type-B هم شامل پورت های مربعی شکلی است که بیشتر در پرینتر و هارد دیسک های اکسترنال وجود 
دارد.
پورت Type-C  هم نوع جدیدی است که در مادربردهای جدیدGIGABYTE  قرار داده شده است و محصولاتی مثل  MacBook 2015  و OnePlus 2 از آن پشتیبانی می کنند. 
مزیت این پورت جدید در کوچک و ظریف بودن آن و قابلیت استفاده از آن به صورت دو رو است، یعنی هنگام اتصال کانکتور پشت و رو بودن آن تفاوتی ندارد.
همچنین برای راحتی کاربران، در مادربرد های گیگابایت جدید ترین استاندارد پورت USB  یعنی نسخه USB 3.1 با نوع های Type-C و Type-A ارایه شده است.
 کنترلر Intel USB 3.1
مادربردهای جدید گیگابایت به صورت انحصاری از کنترلر Intel USB 3.1 که اولین کنترلر دارای تاییدیه USB-IF برای نسخه USB 3.1 است بهره می برند. 
این کنترلر از 4 مسیر PCI-e  نسل سوم استفاده می کند که در نتیجه مجموع پهنای باند به 32Gb/s و پهنای باند برای هر پورت USB 3.1  به10Gb/s می رسد. 
پهنای باند دو برابر نسبت به نسل پیشین و سازگاری با نسل های قبلUSB  نیز از ویژگی های  USB 3.1 است که این ورژن USB با پورت های Type-A و Type-C  در مادربرد های GIGABYTE ارایه می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :