آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8927
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1391 3:20
تعداد بازدید : 1030

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور

تجهیزات وارداتی هزینه هوشمندسازی مدارس را سنگین می کند

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از بالا بودن هزینه ها برای هوشمندسازی مدارس با توجه به وارداتی بودن برخی از تجهیزات خبر داد.

فناوران- مرتضی رییسی در نخستین همایش تخصصی هوشمند سازی مدارس در اردوگاه شهید باهنر تهران گفت: تقاضا برای هوشمندسازی مدارس بسیار بالاست که با توجه به هزینه بر بودن تجهیزات وارداتی باید در زمینه ترغیب شرکت‌های داخلی به تامین تجهیزات فناوری تلاش کنیم.
 وی افزود: آموزش و پرورش از سال گذشته گام‌های موثری را در زمینه تجهیز مدارس به فناوری‌های نوین برداشته است.
 به گفته رییسی، آموزش و پرورش در سال 91 این امکان را دارد که منابع لازم برای تجهیزات فناوری را در اختیار استان‌ها، مناطق و مدارس کشور قرار دهد.
 معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش، بهره‌گیری از فناوری‌های نوین را موجب تسهیل در فرآیند تعلیم و تربیت کشور دانست.
 وی با اشاره به اینکه در زمینه فناوری هنوز در ابتدای مسیر هستیم ، افزود: تشخیص استفاده از فناوری‌های متناسب با هر دوره تحصیلی یک ضرورت است که باید با کمک صاحب‌نظران امر به آن پرداخته شود.
 معاون عمرانی وزیر به تغییر روز به روز ولحظه به لحظه فناوری در دنیا اشاره و افزود: منابع فناوری در آموزش وپرورش پیش‌بینی شده است اما مهم‌تر از سخت‌افزار بحث محتواست که باید مورد توجه قرار گیرد.
 به گفته رییسی، آموزش معلمان در استفاده از فناوری ضروری است و ارتباط تعاملی و دوسویه معلم و دانش آموز موجب صرفه جویی درهزینه و زمان خواهد شد.
 وی با توجه به مدل‌های متنوع هوشمندسازی افزود: با هنرمندی معلمان ودانش آموزان می‌توان با ابزارهایی که از نظر قیمت در سطح نازل‌تر ولی از نظر تکنولوژی در سطح بالاتری هستند بهره کافی را برد.
 معاون عمرانی وزیر گفت: استانداردها و نیازهای واقعی ازجمله موضوعاتی هستند که باید در زمینه هوشمندسازی مورد توجه قرار گیرند.
 وی با اعلام آمادگی سازمان نوسازی برای هوشمندسازی مدارس افزود: باید اعتبار 40 میلیارد تومانی تخصیص یافته به موضوع هوشمندسازی مدارس به درستی و با دقت هزینه شود تا بتوانیم به نتایج لازم در این زمینه دست یابیم.
راه‌اندازی «شبکه یادگیری» در مدارس کشور از مهر ماه
رییس مرکز فناوری و اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از توسعه شبکه ملی رشد با عنوان راه اندازی «شبکه یادگیری» در سال تحصیلی 92-91 خبر داد.
یوسف نوری افزود: در نخستین همایش هوشمندسازی مدارس، سامانه مدیریت مجتمع‌های آموزشی و پرورشی، کتاب الکترونیکی، ابزار محتواساز و سامانه بانک فیلم رونمایی شد که ابزار محتواساز کتاب‌ها و همچنین کتاب‌های الکترونیکی تا پایان تیرماه در اختیار معلمان و دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. ضمن آنکه ابزار محتوا ساز به گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان محتوای جدید را به مطالب قبلی اضافه کرد.
 وی درباره رونمایی از سامانه بانک فیلم نیز توضیح داد: در این سامانه قرار است چهار هزار فیلم آموزش دانش‌آموزی در راستای هوشمند سازی مدارس روی سایت قرار می‌گیرد که تا پایان تیرماه نشانی الکترونیکی آن اعلام خواهد شد.
 نوری درباره روند هوشمندسازی مدارس در سال تحصیلی جدید توضیح داد: تاکنون 19 هزار و 900 کلاس درس در سراسر کشور هوشمندسازی شده است که از این تعداد، هشت هزار مدرسه ابتدایی هوشمند شده‌اند و این روند در سال تحصیلی جدید نیز ادامه خواهد داشت.
 وی درباره نحوه استفاده مدیران و دانش‌آموزان از این فناوری‌ها در مدارس توضیح داد: شیوه‌نامه چگونگی استفاده از تجهیزات نوین به مدارس ابلاغ شده و در ساعات آموزشی که برای این هدف برنامه‌ریزی شده، مدرسان آموزش‌های لازم را در اختیار معلمان قرار می‌دهند. ضمن آنکه در تابستان امسال در یکهزار و 500 مدرس آموزش‌های لازم ارایه خواهد شد و برای هر منطقه دو نفر برای آموزش اعزام خواهد شد.
 تشکیل معاونت فناوری در مدارس کشور
رییس مرکز فناوری و اطلاعات وزارت آموزش و پرورش همچنین از تشکیل معاونت فناوری در مدارس کشور خبر داد و گفت: با توجه به ضرورت هوشمندسازی مدارس از سال تحصیلی جدید معاونت فناوری باید در مدارس ایجاد شود و در چارت تشکیلاتی نیز این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.
 نوری درباره اعتبار هوشمندسازی مدارس تصریح کرد: در سال تحصیلی جدید 40 میلیارد تومان اعتبار برای این موضوع در نظر گرفته شده است. ضمن آنکه قرار است این اعتبار براساس پیشرفت و تجهیزات آینده هزینه شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :