آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89712
تاریخ انتشار : 30 آذر 1394 11:15
تعداد بازدید : 816

پژوهشگاه ICT به دنبال نیازسنجی فاوا

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از همکاری های دوجانبه پژوهشگاه ارتباطات با معاونت نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به منظور بومی سازی این فناوری ها خبرداد.

فناوران- محمد خوانساری، رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: این پژوهشگاه به عنوان مشاور مادر و بازوی تحقیقاتی وزارتخانه است که در مرحله اول، نیازهای تحقیقاتی آن را از طریق برگزاری جلسات مشترک و درخواست های رسیده، تامین می کند.
وی ادامه داد: همچنین دراین پژوهشگاه، تعاملات و همکاری های گسترده و نزدیکی با دانشگاه ها، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری، نمایندگان صنعت از جمله سندیکای مخابرات ایران و نظام صنفی رایانه ای کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت های فعال و دانش بنیان حوزه فاوا وجود دارد.
خوانساری برشناخت نیازهای بخش فاوای کشور توسط این پژوهشگاه تاکید کرد و افزود: بر اساس اولویت های تحقیقاتی مصوب وزارتخانه، هیات امنا و شورای پژوهشی، برنامه های تحقیقاتی خود را پیش می برد.
وی اظهارکرد: همچنین برای پیشبرد برنامه های تحقیقاتی، پژوهشکده سیاستگذاری و مدیریت راهبردی فاوا  تاسیس شد و با شکل دهی گروه آینده پژوهی در این پژوهشکده، رصد فناوری و روندهای آنها با استناد به روش های علمی، نیازهای پژوهشی آتی را مد نظر قرار می دهد.
خوانساری در پاسخ به سوالی درخصوص  نحوه حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از پژوهش های حوزهICT  گفت: با ایجاد معاونت نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، فعالیت های حمایتی وزارتخانه در خصوص توسعه علم و فناوری بسیار پر رنگ تر شده و برنامه های گسترده ای در جهت توسعه همکاری های وزارتخانه با پارک های علم و فناوری و مراکز رشد تهیه شده است.
وی بر ایجاد ارتباط نزدیکتر با صنعت ICT درکشور تاکید کرد و ادامه داد: این ارتباط چه از طریق نمایندگان آنها در نظام صنفی رایانه ای و سندیکای مخابرات و چه از طریق حمایت و ارایه تسهیلات به شرکت های کوچک و متوسط و همچنین از طریق صندوق وام وجوه اداره شده وزارتخانه انجام شده و در دست اقدام است.
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: همچنین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و کارگزاری ارزیابی شرکت های دانش بنیان به عنوان عضو این کمیته همکاری دارند.
وی بیشتر شدن فضای تعاملات بین المللی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: با هدف تقویت و توسعه همکاری های علمی، پژوهشی و فناورانه در سطح منطقه و جهان نیز تعاملات گستره ای با دعوت وزرای فاوای کشورهای مختلف از جمله سوئد، مجارستان، فنلاند، عراق، افغانستان، روسیه، آذربایجان انجام شده و تفاهم نامه های علمی و فناوری میان طرفین مبادله شده است که پژوهشگاه نیز به سهم خود در این فعالیت ها، با وزارتخانه و معاونت های فناوری و نوآوری و امور بین الملل همکاری دارد.
خوانساری در تبیین چگونگی تاثیرگذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حمایت از پژوهش های حوزه ICTگفت: وزارت ارتباطات، زمینه نزدیک تر شدن ارکان مختلف اکوسیستم علم و فناوری فاوا در کشور را فراهم می کند که از جمله بخش دانشگاه ها، پژوهشگاه، پارک ها و مراکز رشد و صنعت است که  می تواند در جهت بومی سازی فناوری و توسعه محصولات و خدمات دانش بنیان و مورد نیاز کشور تاثیرگذارباشد.
وی تدوین قوانین حمایتی در جهت تقویت صنعت و پژوهش حوزه فاوای کشور را تاثیرگذار دانست وافزود: در این خصوص برگزاری نشست های وزارتخانه با شرکت های خصوصی فعال حوزه فاوا، بسیار ارزشمند و موثر است که این مساله با جدیت از سوی مقام عالی وزارت پیگیری شده و به زودی سومین نشست آن نیز برگزار خواهدشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :