آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89715
تاریخ انتشار : 30 آذر 1394 11:21
تعداد بازدید : 882

چرا آیفون اپل باید تغییرات اساسی بکند

اپل در طول سال های گذشته سعی کرد گوشی های خاصی طراحی و تولید کند تا نه تنها مشتریان قدیمی را حفظ کند، بلکه به تعداد کاربرانش هر سال بیفزاید. با این حال بسیاری معتقدند که شاید لازم است اپل در سری بعدی گوشی هایش تغییرات اساسی ایجاد کند چرا که درخواست مشتریان در آینده تغییر می کند و به نظر می رسد زمان آن فرا رسیده تا اپل هم روند طراح و تولید گوشی هایش را تغییر دهد.

ساحره چمنی
در این گزارش به دلایلی می پردازیم که اپل را ملزم به تغییراتی در طراحی و ویژگی های گوشی آیفون 7 می کند.
فروش
فروش آیفون 6s اگرچه ناامیدکننده به نظر نمی رسید، اما خیلی دلگرم کننده هم نبود. اپل نتوانست آنطور که باید این گوشی را در برخی از بازارها از جمله غرب به فروش برساند. بنابراین این طور به نظر می رسید که اپل گوشی آیفون 6s را برای بازارهای نوظهور به ویژه شرق آسیا و به منظور افزایش میزان فروش و دست یافتن به یک ثبات کلی طراحی کرده است. 
تابستان امسال قیمت سهام اپل با افزایش چشمگیری روبه رو شد اما رفته رفته قیمت سهام این شرکت روند نزولی به خود گرفت و کارشناسان این موضوع را عرضه آیفون 6s می دانند.
بنابراین به نظر می رسد اپل در شرایط سختی به سر می برد. اگرچه در طول چند سال گذشته این شرکت همواره رو به جلو حرکت کرده و موفقیت های بسیاری کسب کرده و همواره رکوردهای زیادی در بازار کسب کرده و جزو اولین ها بوده، اما این شرکت آمریکایی باید هم اکنون با واقعیت روبه رو شود که نیاز به بازسازی تجارتش در سال های پیش رو دارد و درآمد جدیدی از خط تولید محصولات آینده اش کسب کند.
بنابراین لازم است آیفون 7 گوشی جدیدی باشد. اپل برای هر کدام از گوشی هایش پیشنهاد فروش بسیاری داشت، اما اگر اپل بخواهد همچنان فروشی مثل سال های گذشته داشته باشد لازم است تغییراتی در سیاست خود ایجاد کند.
بسیاری بر این باورند که اپل با آیفون 6s شکست خورده، حتی آگهی های تبلیغاتی اپل هم حاکی از نگرانی این غول آمریکایی درباره نسل بعدی آیفون هایش بود.
مثلا همه آگهی های تلویزیونی آیفون 6s روی قضیه اختلاف بخش های مختلف آن با نسل قبلی حکایت داشت.بنابراین به نوعی می توان نگرانی اپل را از تکراری بودن محصولاتش درک کرد.
البته سری های S گوشی های آیفون معمولا با ارتقای نرم افزاری نسبت نسخه قبلی به بازار عرضه می شوند و تغییرات سخت افزاری مشهودی در آنها دیده نمی شود. اما ظاهرا این تغییرات نرم افزاری و آپدیت ها روی بازار غرب تاثیری نداشت و به نظر می رسد که این موضوع حاکی از عملکرد ضعیف اپل در بازارهای کلیدی حتی ایالت متحده امریکا است. اما ظاهرا در طول 12 ماه گذشته بیشترین میزان فروش اپل در بازار چین صورت گرفته که به نظر می رسد اپل این نوع بازارها را هدف قرار داده بود.
البته نمی توان نوآوری اپل در زمینه نمایشگر و ارایه نمایشگر فورس تاچ و تاثیری که روی بازار در سال 2015 داشت را نادیده گرفت.
در حال حاضر بازار های توسعه یافته دنیا اشباع شده اند و تقریبا اکثر تولیدکنندگان به بازارهای نوظهور و جهان سوم می اندیشند. بنابراین تغییر رویکرد اپل به بازارهای نوظهوری همچون چین خیلی عجیب نیست.
با این حال گوشی های اپل هم ارزان نیستند و برای بسیاری از کاربران در بازارهای نوظهور قابل دسترس و خریداری نیستند.
اما از سوی دیگر باید به این موضوع هم توجه داشت که شعار اپل انحصار طلبی است و به بازارهای توسعه یافته توجه می کند و هنگامی که درک عمومی در بازارهای غربی و آمریکا به این نقطه معطوف می شود که اپل بازارهای در حال توسعه را هدف قرار داده، آشکار است که مردم برای خرید آیفون همان شور و شوق گذشته را ندارند. بنابراین یکی از بزرگ ترین چالش های برای آیفون 7 ارایه چیزی واقعا منحصر به فرد است تا شور و اشتیاق خرید را در کاربران زنده کند.
 رقابت با سامسونگ
تاکنون تولیدکنندگانی همچون سامسونگ گوشی هایشان را برای رقابت با اپل عرضه می کردند، اما در میزان فروش این دو شرکت با هم برابر نبودند. اپل همچنان با فاصله بسیار زیاد از سامسونگ در رده دوم قرار دارد. با این حال سود فروش اپل از گوشی هایش بسیار بالاتر از سامسونگ است.
سامسونگ در طول چند سال گذشته سعی کرده با عرضه گوشی هایش با ویژگی های بسیار پیشرفته که در گوشی های آیفون موجود است بازار را هدایت کند و در تعداد فروش توانسته تاکنون جایگاه بالاتری از اپل قرار گیرد.
بنابراین سال 2016 اپل باید گوشی هوشمندی راهی بازار کند که به درخواست کاربران پاسخ دهد و شامل ویژگی های متعدد و جدیدی باشد از جمله نمایشگر با وضوح تصویر بسیار پیشرفته که نسبت به سایر رقبا از جمله سامسونگ مزیت رقابتی محسوب شود.
مثلا از نمایشگر full HD یا حتی quad HD بهره ببرد. از سوی دیگر امکان شارژ بی سیم را برای آیفون 7 فراهم کند و فناوری دوربینش را ارتقا دهد.
قابلیت ضد آب و گرد و غبار و انعطاف پذیری از دیگر ویژگی هایی است که اپل باید در آیفون 7 مد نظر قرار دهد و نیز نسخه کوچک تری از این آیفون را بسازد که مشتریان زیادی را جذب کند.
عرضه نسخه آیفون 7 چهار اینچی نقش بسیار مهمی در بازارهای شرق آسیا بازی خواهد کرد چرا که این مدل گوشی مشتریان زیادی در بازار غرب و آسیا نیز دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :