آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89733
تاریخ انتشار : 30 آذر 1394 13:17
تعداد بازدید : 1070

در دستور کار وزارت راه قرار گرفت

طرح جدید وام مسکن با بازپرداخت ۴۰ و ۶۰ساله

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن با بیان اینکه برنامه بازپرداخت ۴۰ و ۶۰ساله تسهیلات خرید مسکن در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد، گفت: در برنامه ششم توسعه پیشنهاد ایجاد صندوقی مخصوص پرداخت تسهیلات مسکن را داده ایم.

تسنیم- علی چگینی افزود: در دولت قبل سیاست حمایت از عرضه مسکن مطرح شد که مسکن مهر یک نمونه از آن بود. امروز بحث این است که برای گروه های کم درآمد خیلی پایین سراغ مسکن اجتماعی برویم که بیشتر متکی به کمک های دولتی است و حتی بیشتر از طرح مسکن مهر کمک نیاز دارد.
 وی تصریح کرد: ولی برای گروه های میان درآمد جامعه امکان خرید و دریافت وام ارزان قیمت باید مهیا شود تا بتوانند از تسهیلات بخش مسکن استفاده کنند.دولت باید شرایطی را فراهم کند تا گروه های میان درآمد بتوانند با دریافت یک وام حداقل 50 درصد قیمت یک واحد مسکونی صاحب خانه شود.چگینی با بیان اینکه برای آن که مردم توانمند شده و بتوانند وارد بازار مسکن شوند شرط اول این است که وامی وجود داشته باشد، شرط دوم این است که در راستای بازپرداخت تسهیلات وام مقداری ارزان قیمت باشد.
چگینی گفت: فکر می کنم مسکن بخشی است که به دلیل استراتژیک بودن نیازمند یک برنامه بلندمدت است. در برخی جاها وام 40 و 60ساله برای خرید مسکن پرداخت می شود، در جلسه ای که با فرانسوی ها داشتیم آنها وام های 60ساله هم دارند.با این بازپرداخت طرف با 20 درصد درآمد تسهیلات را پرداخت می کند و در خانه خودش زندگی می کند.وی با  بیان اینکه باید فراتر از دولت ها بحث کنترل تورم، انباشت مالی بانک ها و غیره را در برنامه ریزی ها مورد توجه قرار دهیم، تأکید کرد: صندوقی در فرانسه است که 80 تا 90 درصد مردم فرانسه در آن حساب دارند و 60 درصد از منابع مالی این صندوق به مسکن گروه های کم درآمد اختصاص می یابد. ما می خواهیم بذر چنین بنیان هایی را بکاریم.وی در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت راه و شهرسازی چنین برنامه ای دارد، گفت: بله، حتی در برنامه ششم توسعه هم پیشنهاد ایجاد یک صندوق را داده ایم تا کمک کند چنین فضایی را در کشور فراهم کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :