آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89806
تاریخ انتشار : 1 دی 1394 13:29
تعداد بازدید : 785

هر تراکنش از 500 تا 2500 ریال محاسبه می‌شود

بانک ها از امروز بابت تراکنش کارتخوان ها باید کارمزد بدهند

بعد از مدت ها رفت و آمد و بحث و حرف و حدیث تکلیف نحوه دریافت از تراکنش های کارتخوان روشن شد. بر اساس اطلاعیه ای که روز گذشته بانک مرکزی منتشر از امروز اول دی ماه بانک هایی که دستگاه های پوز در اختیار مشتریان قرار داده اند باید کارمزد خدمات این دستگاه ها را بپردازند. به نظر می رسد بانک مرکزی با در نظر گرفتن جمیع شرایط آسان ترین و بی دردسرترین راه را انتخاب کرده است و توپ را در زمین بانک ها قرار داده است.


 فناوران-بر این اساس بانک مرکزی در چارچوب اصلاح قوانین حوزه پرداخت الکترونیکی، از اول دی ماه از بانک های پذیرنده، کارمزد تراکنش های خرید دریافت خواهد کرد.بنا بر دستورالعملی که بانک مرکزی دهم آذر به بانک ها ابلاغ کرده است از اول دی، بانکی که حساب دستگاه کارتخوان به آن متصل است باید در ازای هر تراکنش خرید از 500 تا 2500 ریال کارمزد پرداخت کند.در این بخشنامه آمده است، «به استحضار می رساند به عنایت به بند 2 از چهاردهمین صورتجلسه مورخ 1394/06/11 هیأت عامل محترم بانک و بند «ج» از یکصد و سی و سومین صورتجلسه کمیته پولی و بانکی در خصوص نحوه تأمین کارمزد یک درصدی تراکنش های خرید و تخصیص به شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت و با توجه به انتفاع بانک پذیرنده از رسوب وجوه حساب پذیرندگان مقرر شد از تاریخ 94/10/01 (امروز) مبلغ کارمزد مزبور (حداقل 500 ریال و حداکثر 2500 ریال) از بانک های پذیرنده دریافت گردد.»اما بلافاصله بعد از صدرو این اطلاعیه شایعاتی مبنی بر دریافت کارمزد این خدمات از مردم با واسطه و از طریق بانک ها به راه افتاد که روابط عمومی بانک مرکزی و همچنین  مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی به آن واکنش نشان دادند و اعلام شد که این کارمزد از مردم دریافت نمی شود. ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی  گفت: بخشنامه دریافت کارمزد ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ ریالی بابت تراکنش خرید، داخلی است و فقط جهت کارمزد را در بانک ها عوض می کند.حکیمی افزود: پیش از این بابت برداشت وجه نقد، بانک صادر کننده کارت مبلغی را پرداخت می کرد که این مبلغ به عنوان یارانه به شرکت ارائه کننده خدمات، پرداخت می شد اما اکنون این یارانه حذف و هزینه از طرف بانک صادر کننده کارت کمتر شده و این مبلغ به هزینه بانک ها با حساب های متصل به کارتخوان همان بانک ها افزوده شده است.
وی با بیان اینکه این اقدام فقط تغییر جهت در بانک هاست گفت: این بخشنامه به کارمزد دریافتی از مردم یا منتقل کردن این کارمزد به مردم هیچ ارتباطی ندارد از این رو اتفاق خاصی در مراودات بانکی مردم با نظام بانکی روی نخواهد داد.
حکیمی در پاسخ به این پرسش که آیا تضمینی وجود دارد که بانک ها این هزینه را با عنوان سایر خدمات از مردم دریافت نکنند؟ گفت: دریافت هرگونه کارمزد نیازمند مصوبه است که در این مصوبه هم هیچ اشاره به دریافت کارمزد از مردم نشده است از این رو هیچ کارمزدی نمی توان از مردم گرفت ضمن اینکه این بخشنامه داخلی است و ارتباطی با مراودات مردم با بانک ها ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :