آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89810
تاریخ انتشار : 1 دی 1394 14:4
تعداد بازدید : 922

مشکلات دانش بنیان ها

تحقیق و توسعه که لازمه آن سرمایه در گردش، آزمایشگاه های مجهز و پیشرفته و نیروی انسانی دانشمند و فرهیخته به شمار می رود، مهم ترین عاملی است که شرکت های دانش بنیان را از دیگر شرکت ها جدا می کند.

لاله حجازی
مدیر عامل شرکت باریج اسانس
راه اندازی و فعال سازی واحد تحقیق و توسعه در یک سازمان، سرمایه گذاری قابل توجهی را می طلبد که متاسفانه در کشور ما برخی از مدیران شرکت ها این گونه سرمایه گذاری ها را امری بیهوده، اضافی و غیرقابل برگشت می دانند. این در حالی است که در شرکت های موفق دنیا یکی از تضمین های اصلی در ردیف بودجه، هزینه های واحد تحقیق و توسعه است.
خوشبختانه این دولت در دو سال اخیر بیش از گذشته به این مهم پرداخته و اقدامات مناسبی از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام داده است.
شناسایی شرکت های دانش بنیان و قرار دادن آنها در بانک اطلاعاتی، در نظر گرفتن تخفیفات ویژه گمرکی، مالیاتی، ارائه مشاوره های متفاوت در راستای پیشبرد اهداف شرکت ها، معرفی شرکت ها به صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت و ... از اقدامات معاونت علمی در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان به شمار می رود.
ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی یکی از مهم ترین اقدامات مهم این دولت بوده که به عنوان اولین صندوق در کشور با دیدگاه اقتصادی و نگرش مثبت تشکیل شده است. اگر این روش ادامه پیدا کند، آینده امیدبخشی پیش رو خواهیم داشت.
اکنون به برخی مشکلات پیش روی شرکت های دانش بنیان اشاره و راهکارهای پیشنهادی خود برای رفع این مشکلات را ارائه می کنم.
 محصولات دانش بنیان به دلیل ابتکاری بودن، علاوه بر آنکه زمان زیادی را برای تدوین روش ساخت می طلبند، هزینه قابل توجهی برای شرکت ها ایجاد می کنند؛ لذا تولیدکنندگان این نگرانی را دارند که بعد از تولید، رقبا محصول شان را کپی کنند.
بکارگیری قانون کپی رایت و حمایت از تولیدکننده می تواند راهکار پیشنهادی باشد تا بدین وسیله مشکل کپی برداری برطرف شود.
با توجه به رویکرد فعلی دانشگاه ها و اینکه هیچ گونه الزامی برای همکاری دانشگاه با صنعت وجود ندارد، به همین دلیل اینها انگیزه ای برای همکاری با یکدیگر ندارند؛ در حالی که در راستای کاهش هزینه های تحقیقاتی شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها می توانند نقش اساسی داشته باشند تا با انجام طرح های تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه و صنعت، هزینه تحقیقات هر دو ادغام و از هزینه های موازی جلوگیری شود. بدین وسیله نه تنها تولیدات، علمی شده اند بلکه علم هم کاربردی خواهد شد.
راهکار پیشنهادی در این زمینه می تواند همکاری استادان با صنایع، امتیازاتی از قبیل ارتقای گروه و پایه شغلی یا افزایش حقوق و دستمزد متغیر و پاداش باشد. اگر صنایع از طرح های دانشگاهی استفاده کنند، امتیازاتی برای صنایع در نظر گرفته می شود؛ مثل حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی.
از سوی دیگر، فروش محصولات ابتکاری دانش بنیان همیشه سخت تر از محصولات عادی است و برای شناساندن آن به جامعه، زمان و هزینه زیادی صرف می شود و این هزینه ها برای شرکت های دانش بنیان بسیار سنگین است. اگر  وامی مخصوص بازاریابی معرفی محصول، معرفی و توصیه محصولات دانش بنیان از طریق ستادهای مربوطه به کلیه مراجع ذیربط در نظر گرفته شود و صدا و سیما نیز برای معرفی محصولات دانش بنیان در این راستا فعالیت کند مشکل فروش محصولات دانش بنیان بر طرف خواهد 
شد.
همچنین شرکت هایی که با گذشتن از فیلترهای بسیار سختگیرانه نهایتا در لیست دانش بنیان قرار گرفته اند، هیچ مدرکی در دست ندارند که به وسیله آن بتوانند خودشان را به عنوان شرکت دانش بنیان معرفی کنند. صدور کارت ویژه دانش بنیان با مهر معتبر می تواند راهکار پیشنهادی برای رفع این مشکل باشد.
شرکت های دانش بنیان در برخی از سازمان ها و ارگان های مرتبط با حرفه شان هم نیاز به حمایت های ویژه دارند که باید برای رفع این مشکل قوانینی وضع شود تا در بقیه وزارتخانه ها نیز اولویت هایی برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شود.
یکی دیگر از مشکلات شرکت های دانش بنیان این است که بعضی از آنها، در مناطق دور از پایتخت و در مناطق محروم واقع شده اند؛ به همین دلیل دسترسی به نیروهای متخصص ندارند.
باید مسوولان در لیست انتظار شرکت های متقاضی که درخواست دانش بنیان شدن دارند، دقت کنند، چون شرکت هایی در میان این شرکت ها وجود دارد که تا چندی پیش به کار بر پایه دانش اعتقادی نداشته اند اما با توجه به حمایت های ویژه ای که از آنها شده است، علاقه مند به فعالیت بر پایه دانش شده اند.
امیدواریم در راستای دیگر مواردی که برای شرکت های ایرانی، نقاط ضعف محسوب می شود، چنین اقداماتی صورت پذیرد تا شاهد ارتقای همه جانبه شرکت های تولیدی کشور باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :