آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89885
تاریخ انتشار : 2 دی 1394 11:19
تعداد بازدید : 896

شورای شهر: امواج BTS ضرر ندارد

تهران از نظر تشعشع امواج مغناطیسی در شرایط سالم است

براساس اظهارات معصومه آباد عضو شورای شهر و سیدموسوی مشاور شرکت ارتباطات سیار ایران، تهران از نظر چگالی تشعشع امواج در شرایط سالم قرار دارد.


ایسنا- معصومه آباد رییس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران در جریان دویست و هجدهمین جلسه علنی شورای شهر تهران با بیان اینکه گزارش های مختلفی از نگرانی شهروندان نسبت به آنتن های مخابراتی به شورا واصل شد، اظهار کرد: برای شورای شهر روشن نبود که آیا این آنتن ها می تواند عامل تهدید کننده سلامت باشد یا خیر. به همین خاطر تحقیقاتی انجام شد که 4 سال به طول انجامید و نتایج آن در قالب گزارشی ارایه خواهد شد.
وی تاکید کرد: هدف این مطالعات بررسی پیامدهای آنتن های مخابراتی و تشعش و امواج الکترومغناطیس در سراسر شهر بود و مواردی مانند سقط جنین، مرده زایی و کمبود وزن فرزندان تازه متولد شده در نسبت با این پدیده مورد بررسی قرار گرفت.
رییس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: نتایج این مطالعات بر اساس استاندارد اعلام شده توسط سازمان بین المللی حفاظت در برابر اشعه مشخص شده است.
در ادامه جلسه سیدحسن سیدموسوی مشاور مدیرعامل همراه اول در تریبون شورای شهر حاضر شد و در حالی که دستگاه اندازه گیری تشعشعات را به خود به جایگاه برده بود توضیحاتی درباره نحوه عملکرد آن ارایه کرد.
براساس نتایج این مطالعات و آنگونه که سیدموسوی اعلام کرد بیشترین میزان انرژی الکترومغناطیسی از رادیو و تلویزیون آنالوگ و کمترین میزان از اینترنت بی سیم بوده است.وی تاکید کرد: میزان انرژی ساطع شده از دستگاه های موبایل در حد میانه این دو وسیله بوده است.هنگام ارایه این گزارش شایعاتی مبنی بر اینکه مطالعات مذکور با هزینه شورای شهر توسط همراه اول انجام شده است، منتشر شد.در روالی خلاف اظهارات و بررسی های رییس کمیته ایمنی شورای شهر، اما رحمت الله حافظی رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در میان خبرنگاران حاضر شد و تاکید کرد که این گزارش از نظر علمی دارای انحراف بوده و غیرقابل استناد است چرا که مجموعه همراه اول که خود در این جریان ذی نفع است آن را انجام داده است.
در نهایت با انتشار این شایعات به صورت دهان به دهان در صحن مهدی چمران خاطرنشان کرد: چنین مطالعاتی پیش از این نیز توسط دانشگاه امیرکبیر انجام شده بود و در شورای عالی امنیت ملی ارایه شد که نتایجی مشابه همین مطالعه را داشته است.
معصومه آباد نیز درباره جایگاه  سیدموسوی توضیح داد: وی عضو هیات علمی دانشگاه بوده و در بخش تشعشات شرکت همراه اول نیز مشغول به کار است.
وی همچنین یادآور شد: همراه اول از اعتبارات بخش مسوولیت اجتماعی خود این پروژه را انجام داده و هیچ هزینه ای توسط شورا و شهرداری برای این منظور پرداخت نشده است.
پیش از این رحمت الله حافظی در اظهاراتی غیرکارشناسی گفته بود اپراتورهای تلفن همراه می توانند به جای تبدیل کردن شهر تهران به جنگل BTS ها از راه فیبر نوری خدمات خود را ارایه دهند. این درحالی است تلفن همراه به عنوان یک دستگار سیار از طریق امواج بی سیم کار می کند حال آنکه استفاده از فیبر نوری برای تلفن ثابت و یا اینترنت قابل استفاده است. 
خبرگزاری فارس در این باره گزارش داد که رحمت الله حافظی صبح دیروز با گذاشتن پستی در اینستاگرام خود نوشته است که امروز در صحن شورا، یکی از مدیران همراه اول فرصت یافت تا با استناد یک پروژه تحقیقاتی دفاع جانانه ای از بی ضرر بودن امواج و تشعشات رادیویی در سطح شهر تهران داشته باشد. یکی از بدیهیات اولیه در انجام پروژه های علمی این است که هیچ تداخل منافع بین محقق و موضوع مورد مطالعه وجود نداشته باشد که این امر بدیهی در این طرح تحقیقاتی رعایت نشده و لذا گزارش ارایه شده فاقد ارزش علمی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :