آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89900
تاریخ انتشار : 2 دی 1394 11:45
تعداد بازدید : 871

دكل های مخابراتی و برخی ملاحظات

نگرانی از نصب گسترده دكل های مخابراتی در اماكن مسكونی و نقاط شهری، دغدغه تازه ای نیست و سال هاست شهروندان و حتی برخی از كارشناسان از تاثیرات آن بر سلامت شهروندان ابراز نگرانی می كنند. البته این با وجودی است كه ناچار به استفاده از این آنتن ها در سطح شهرها هستیم.

جمشید قضاتی
اما مكان نصب این آنتن ها باید به گونه ای باشد كه اثرات سوء احتمالی آنها به حداقل برسد. البته طبق اعلام و اطمینان مسوولان اپراتور های مخابراتی، آنتن های موبایل با رعایت استاندارد جهانی در كشور نصب می شوند و خطرساز بودن این آنتن های تلفن همراه هیچ گاه تایید نشده است.به نظر می رسد سازمان تنظیم مقررات باید در رابطه با نصب آنتن های تلفن همراه توسط اپراتورها با تبیین استاندارد های كمی و كیفی و استفاده از ظرفیت های موجود اپراتور ها در جهت كاهش كمی دكل ها تعیین تکلیف کند و همزمان استانداردهای تدوین شده را برای نظارت و آگاهی مردم منتشر كند.
آنچه مسلم است اینكه به هر حال علاوه بر پوشش دهی خدمات توسط اپراتورها، موضوع ایمنی، نظم و زیبایی مناطق مسكونی و شهری از موضوعاتی است که باید در زمان نصب آنتن ها به صورت جدی مورد توجه اپراتورها قرار گیرد.در حال حاضر در بین اپراتورها، بحث رقابت پررنگ تر است تا موضوع همکاری برای استفاده ظرفیت های مشترک و استفاده همزمان از آنتن های یکدیگر و ایده آل این است كه حتی این هم افزایی با شركت های برق منطقه ای و... نیز باشد.در کشورهای مختلف نیز برای ارایه سرویس های تلفن همراه نیاز به نصب و كاربرد این ابزار و آنتن ها وجود دارد. ولی قطعا در هر كشوری توجه به رعایت الزامات ایمنی و اطمینان خاطر شهروندان در جهت استفاده از این آنتن ها در اولویت قرار دارد و اطلاع رسانی لازم نیز در این زمینه باید انجام شود تا مردم اطمینان کاملی نسبت به آن پیدا کنند.به بیان دیگر اینکه این آنتن ها نباید بدون ضابطه در سطح شهر و به صورت بی رویه روی بام های منازل نصب شوند. ضرورت همکاری و همفكری شهرداری ها و بخشداری ها در رابطه با نصب آنتن های تلفن همراه بسیار حایز اهمیت است و کارگروه های شهرداری باید با عوامل فنی نصب اپراتورها همکاری کنند تا در مسیر این همكاری هم خدمات ارتباطی مردم به نحو احسن برقرار شود و هم زیباسازی مطلوب شهری از این حیث مورد توجه قرار گیرد.
به نظر نگارنده سیاست فعلی شهرداری در پلمب و جمع آوری برخی آنتن های شهری بدون ارایه راه حل و مكان یابی جایگزین روش مناسبی نیست. چون وظیفه دستگاه شهرداری خدمت به مردم است و تجهیز و تسهیل خدمات ارتباطی نیز یك نوع خدمت شهرداری به حساب می آید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :