آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90698
تاریخ انتشار : 15 دی 1394 12:52
تعداد بازدید : 1175

چهارمین همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات آغار بکار کرد

سعادت: توسعه اقتصادی بدون مدیریت IT تحقق نمی‎یابد

چهارمین همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات با موضوع سنجش، پایش و کنترل راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات دیروز با حضور مدیران و فعالان بخش‎خصوصی و دولتی فاوا در سالن مرکز مطالعات و بهره‏وری منابع انسانی سازمان مدیریت صنعتی آغاز به کار کرد و امروز نیز با برگزاری پنلی تخصصی در خصوص چالش‎ها و راهکارهای مدیریت فناوری اطلاعات ادامه می یابد.

هرچند قرار بود که نصرالله جهانگرد، رییس سازمان فناوری اطلاعات نیز در این همایش حضور داشته باشد و در مورد راهبری سازمانی IT به سخنرانی بپردازد، اما گویا شب قبل از برگزاری همایش اعلام کرده است که قادر به حضور نیست.
گزارشی از روز اول همایش را در ادامه می خوانید.
توسعه اقتصادی با بکارگیری مدیریت ICT 
چهارمین همایش راهبری و مدیریت IT با سخنرانی رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور آغاز بکار کرد.
ناصرعلی سعادت گفت: پس از برگزاری سه دوره همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات در 3 سال گذشته، تلاش شده تا چهارمین دوره با تمرکز بر موضوع سنجش، پایش و تاثیرات آن بر بهبود عملکرد سازمان‎ها و به دور از تکرار برگزار شود.
سعادت  در خصوص ارایه الگوهای بین المللی در زمینه مدیریت فناوری اطلاعات در این همایش گفت: 
علاوه بر تشریح و تبیین مفاهیم سنجش، پایش و کنترل در حوزه راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات، قصد داریم در این همایش، تجارب موفق و آسیب شناسی تجارب ناموفق سازمان ها و نهادهای مختلف در بخش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات را ارایه کنیم.
او با تاکید براینکه خروجی این همایش باید منتهی به تاثیرات مثبت اقتصادی در کسب و کار فناوری اطلاعات شود ادامه داد: با توجه به این موضوع که سال پیش رو، نخستین سال از برنامه ششم توسعه است قطعا برای رشد اقتصادی در تمام زمینه‎ها نیازمند بکارگیری مدیریت فناوری اطلاعات در تمام دستگاه‎ها و ارگان‎ها هستیم و قطعا این توسعه اقتصادی بدون ICT و راهبری هدفمند آن امکان‎پذیر نیست.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای در مورد ابلاغ  آیین نامه توسعه و گسترش کاربری ICT از سوی معاون اول رییس جمهور در پاییز جاری گفت: ابلاغ این آیین نامه  که در 19 ماده  و به منظور تسهیل تحول در نظام اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور بر محور دانش و فناوری با  استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات تدوین شده نشان می‎دهد کشور ما برای بالندگی و توسعه نیازمند اجرای صحیح مدیریت و فناوری اطلاعات است و قطعا اجرایی شدن این آیین نامه می‎تواند ثمرات مثبتی بر کسب و کار ICT داشته باشد.
وی با یادآوری اینکه این آیین نامه اهمیت بکارگیری فناوری اطلاعات در سازمان‎ها و دستگاه های دولتی را نشان می‎دهد، افزود: در ماده 16 این آیین نامه نیز جایزه‎ای برای سازمان‎ها و دستگاه‎های دولتی که این فناوری را به درستی بکار گرفته اند، درنظرگرفته شده است.
 استفاده صحیح از فاوا برای تحقق کسب و کار 
علی آذرکار عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران و رییس دبیرخانه چهارمین همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات نیز در این همایش گفت: در همایش راهبردی و مدیریت فناوری اطلاعات تلاش می‎شود تا ابعاد مختلف راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات در سازمان ها تبیین و تجارب داخلی در این زمینه در سطح گسترده اطلاع‎رسانی شود.
 آذرکار موضوع»بررسی مشکلات مشاوران فاوا در طراحی و اجرای پروژه‎های سنجش، پایش و کنترل» را از دیگر محورهای این همایش خواند و تاکید کرد: مخاطبین این سلسله همایش ها، اعضای هیات مدیره و مدیران عامل نهادهای حاکمیتی حوزه فناوری اطلاعات در کشور، مدیران ارشد سازمان های دولتی، عمومی و خصوصی، متخصصین و دانشجویان حوزه فناوری اطلاعات هستند. 
او در این رابطه ادامه داد: این همایش به نحوه استفاده صحیح و مناسب از فناوری اطلاعات توسط سازمان ها در راستای تحقق اهداف کسب و کار آنها می‎پردازد.
رییس دبیرخانه دایمی همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات با بیان اینکه در این همایش سعی شده تجارب برتر در حوزه کسب و کار سازمان‎ها ارایه شود، افزود: سنجش، پایش و کنترل در حوزه راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات با هدف نظارت مستمر بر روند ایجاد و تثبیت ساختارها و روش‎هایی در سازمان‎ها یا بنگاه‎ها بنا شده است. 
آذرکار با بیان اینکه راهبری فناوری اطلاعات درصدد توزیع قابلیت‎های آن در مسیر اهداف سازمانی است،  توضیح داد: راهبری فناوری اطلاعات در سازمان با مفاهیمی مانند اهداف، ماموریت، چشم انداز و راهبرد در ارتباط است و طیف گسترده‎ای را در برمی‎گیرد.
آذرکار درخصوص وب سایت این همایش گفت: اطلاعات مربوط به سوابق همایش طی سه سال گذشته ، در وبگاه آن به نشانی www.itcg.ir قابل دسترسی است و اطلاعات مربوط به این همایش نیز به زودی در وب سایت بارگزاری خواهد شد.
در ادامه این همایش نیز سید علی حسینی نژاد در مورد ضرورت راهبری بنگاه ها در آستانه پیوند با اقتصاد جهانی توضیحاتی را ارایه داد. 
همچنین در این دوره از همایش ادوارد کاربات، مدیرعامل یکی از 5 شرکت برتر تولیدکننده نرم افزار مدیریت خدمات فاوا در جهان از کشور آفریقای جنوبی نیز حضور داشت که به معرفی و ارایه جدیدترین راه کارهای مدیریت و راهبری فناوری اطلاعات پرداخت.
همچنین تفاهم‎نامه‎ای با عنوان «انس» در راستای ترویج مدل‎های مرجع و استانداردهای راهبری و مدیریت فاوا بین انجمن انفورماتیک ایران، سازمان نظام صنفی رایانه‎ای و سازمان مدیریت صنعتی امضا شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :