آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90795
تاریخ انتشار : 16 دی 1394 11:23
تعداد بازدید : 1127

سیم پیچی مغز خوره های بازی متفاوت است

اسکن مغز 200 پسر بالغ خوره بازی، نشان داد که سیم پیچی مغز آنها کاملا متفاوت از مغزهای دیگر است.

ScienceAlert- محققان با بررسی عملکرد مغز معتادان به بازی های ویدیویی دریافته اند که در بعضی از قسمت های مغز این افراد ارتباطات عصبی فوق العاده زیادی وجود دارد و این افراد بیشتر از بقیه در معرض آشفتگی های ذهنی قرار دارند. 
این تحقیق روی پسران بالغ ۱۰ تا ۱۹ ساله ای انجام شده است که به دلیل اختلالات ذهنی مجبور به مراجعه به پزشک و درمان شده اند. گفتنی است که این افراد مبتلا به این بیماری هستند که به تازگی در لیست اختلالات ذهنی وارد شده و در کتاب Diagnostic and statistical manual of Mental Disorders به چاپ رسیده است. یکی از ویژگی های این اختلال می توان این است که فرد برای اینکه به بازی اینترنتی خود ادامه دهد، دیگر خورد و خوراک ندارد و دیگر یاد خوردن و خوابیدن نمی افتد. 
در این راستا، محققان با اسکن مغز افراد شیفته بازی های ویدیویی، سعی در مقایسه آنها با مغز افراد عادی کردند. در بررسی اسکن MRI از مغز این گروه مشخص شد که در افراد معتاد به بازی های ویدیویی در منطقه salience network مغز، هماهنگی و انسجام بیشتری وجود دارد.
salience network یا شبکه چابکی در جست وخیز، خشی از قشر مخ است که عملکردی مشابه با سوئیچ شبکه و یا برج مراقبت پرواز را برعهده دارد. نقش این بخش از مغز انسان این است که تشخیص می دهد چه چیزی در آن لحظه مهم است و باعث می شود که اندام های بدن روی انجام آن فعالیت خاص متمرکز شوند. به طور مثال در زندگی عادی و روزمره ما، این بخش از مغز باعث می شود زمانی که اتومبیلی به ما نزدیک می شود، بتوانیم سریع عکس العمل نشان دهیم و خودمان را از سر راه آن کنار بکشیم و نهایتا جان خود را نجات دهیم. البته در بازی های ویدیویی فعالیت این بخش از مغز باعث می شود که بتوانیم در مقابل رگبار گلوله هایی که به سمت ما شلیک می شود، جا خالی بدهیم و احتمالا بازی را ببریم. 
محققان معتقدند که ارتباط بیش از حد بین سلول های عصبی این بخش از مغز در انسان منجر به این می شود که فرد برای تمرکز روی هدف، توانایی خیلی بیشتری داشته باشد و همچنین باعث می شود که فرد بتواند خیلی سریع اطلاعات جدیدی را در مورد محیطی که در آن قرار می گیرد، به دست بیاورد.
محققان همچنین دریافته اند که در این افراد، بین این بخش از قشر مغز یعنی شبکه چابکی که پشت پیشانی قرار دارد و بخش دیگری از قشر مخ که بین لوب آهیانه ای و لوب گیجگاهی واقع شده است هماهنگی خیلی بیشتری وجود دارد که در مغز افراد عادی بین این دو بخش از قشر مخ، تا این اندازه ارتباط و هماهنگی وجود ندارد. این مساله از آنجا نگران کننده است که چنین ارتباطاتی بین این دو بخش از قشر مخ در اختلالاتی مانند اسکیزوفرن، سندروم داون و اوتیسم نیز دیده می شود و به همین دلیل می توان احتمال داد که شیفته های بازی بیشتر از افراد دیگر دچار بیماری های اختلال ذهنی می شوند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :