آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90805
تاریخ انتشار : 16 دی 1394 11:49
تعداد بازدید : 1112

رییس پژوهشکده پولی و بانکی اعلام کرد:

روزانه بیش از ۱۰۰میلیون تراکنش بانکی در کشور انجام می شود

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه بانک های ما فاصله زیادی با بانکداری الکترونیکی دنیا دارند، گفت: روزانه بیش از یکصد میلیون تراکنش بانکی در کشور انجام می شود و بخش عمده ای از این کار در حوزه الکترونیکی است.

فناوران - علی دیواندری در نشست خبری برگزاری پنجمین همایش سالانه بانکداری الکترونیکی و نظام های پرداخت گفت افزود: در حاشیه این همایش، نمایشگاه نرم افزارهای الکترونیکی در حوزه بانکی با حضور شرکت های داخلی و خارجی برگزار می شود.
وی با بیان اینکه طرح مباحث بانکداری الکترونیکی از ویژگی های این همایش است گفت: بخش زیادی از خدمات بانکی در حوزه IT و ICT ارائه می شود و نظام بانکی کشور با حجم بالای تراکنش، راهی جز اجرای بانکداری الکترونیک ندارد.
دبیر پنجمین همایش بانکداری الکترونیکی و نظام های پرداخت افزود: اتفاقات حوزه IT در صنعت بانکداری اثرگذار است، پول های مجازی در اثر گسترش IT و شکل گیری بازار الکترونیکی و محصولات مجازی شکل گرفته است و در این راستا این موضوع از نگاه بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار، بانک ها و فعالان حوزه IT مهم است.
دیواندری با تاکید بر اینکه صنعت بانکداری می تواند در IT کشور اثرگذار باشد، گفت: روزانه بیش از یکصد میلیون تراکنش بانکی در کشور انجام می شود و بخش عمده ای از این کار در حوزه الکترونیکی است که البته تهدیدهایی از نظر امنیت نیز دارد.
وی افزود: تقاضاهای نظام بانکی از بازار و شرکت های IT، پیشرفت ها و آسیب های حوزه بانکدرای الکترونیکی و میزان شکاف بین بانک های ما و بانکداری الکترونیکی دنیا از مباحثی است که در این همایش بررسی می شود.دبیر پنجمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت اظهار داشت: فرصت ها و چالش های نظام بانکی در شرایط جدید بین المللی از محورهای اصلی این همایش است.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: امسال 2854 ساعت دوره آموزشی در حوزه بانکداری الکترونیک در پژوهشکده پولی - بانکی برگزار شد.دیواندری به ظرفیت ها و موقعیت های نظام بانکی در شرایط پساتحریم پرداخت و گفت: این فرصتی است که باید نظام بانکی از آن استفاده کند؛ به دلیل وقفه 7 ساله در تعاملات بین المللی بانکی، بانک های ما از الزامات روز دنیا فاصله گرفته اند، مقررات و نیازمندی ها در این حوزه تغییر کرده است که باید به روز شود.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: بانک های دنیا برای تعامل با بانک های ما الزامات دیگری نیز دارند و مباحثی نظیر پولشویی در دنیا متفاوت است. بنابراین در حوزه تغییر تحول بانکی برای تعامل با بانک های دنیا نیازمند به روز شدن هستیم.
دیوان دری با تأکید بر اینکه در پساتحریم گشایش هایی نظیر سوئیفت برقرار می شود گفت: روابط کارگزاری با بانک ها در دوره جدید از سر گرفته می شود و مقدمه آن سوئیفت است.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: سوئیفت شرکت اروپایی محسوب می شود و تحریم های سوئیفت روی شرکت هایی که تحریم اروپا را داشته اند بسته شده است، اما برخی از بانک های قدیمی تر خصوصی تحریم اتحادیه اروپا را نداشتند و بنابراین تحریم سوئیفت هم نبودند؛ البته برخی بانک های تازه تاسیس خصوصی نیز داشتیم که سوئیفت در مدت تحریم برای آنها راه نیفتاد.
دیواندری تاکید کرد: برقراری سوئیفت در پساتحریم به خودی خود مشکل را حل نمی کند بلکه موضوع اساسی ایجاد فضای مثبت برای تعاملات بانکی ایران است که باید از این ظرفیت استفاده شود و همه در بستر IT است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :