آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90806
تاریخ انتشار : 16 دی 1394 11:51
تعداد بازدید : 1129

زبان انگلیسی جایگاه خود را در اینترنت از دست می دهد

بیش از نیمی از اینترنت به زبان انگلیسی است، اما این میزان در آینده کاهش خواهد یافت.


BusinessInsider- محققان بنیاد غیرانتفاعی Funredes که روی کاربری فناوری ها در کشورهای در حال توسعه تحقیق می کنند، اعلام کردند که در سال 1996، حدود 80 درصد محتوای اینترنت به زبان انگلیسی بود. اما با گذشت کمتر از یک دهه این میزان به 45 درصد کاهش یافته است. البته این میزان، شامل فعالیت کاربران شبکه های اجتماعی همانند فیس بوک و توئیتر نمی شود و علاوه بر این، باید درنظر داشت که موتورهای جست وجو فقط 30 درصد وب را فهرست بندی و در نتایج جست وجوی خود نشان می دهند. 
اما در حالی که میزان سلطه زبان انگلیسی در وب در حال کاهش است، هنوز وجود نداشتن تنوع زبانی در فضای مجازی همچنان یک معضل به شمار می رود. گفتنی است که زبان های رایج دنیا همانند اسپانیایی که در رتبه دوم پس از انگلیسی قرار دارد فقط 4/8 درصد یا زبان چینی 2/1 درصد از صفحه های وب را به خود اختصاص داده اند. همچنین زبانی همانند هندو که حدود 260 میلیون نفر در دنیا به آن تسط دارند فقط 1 دهم درصد از مطالب اینترنتی را تشکیل داده اند.
در همین راستا، سازمان هایی همانند یونسکو ابراز نگرانی گرده اند که تسلط زبان انگلیسی در اینترنت موجب کم رنگ شدن زبان های محلی شده است. فعالان جهانی نیز می گویند که حکمرانی انگلیسی روی وب موجب می شود که صدای بسیاری از مردم به بقیه نرسد. 
ابزارهای ترجمه در این مسیر می توانند راهگشا باشند و برخی محققان معتقدند که یادگیری ماشینی نیز می تواند خدمات ترجمه آنلاین را در آینده ای نزدیک بهبود بخشند. ری کورزویل، آینده گرا در زمینه فناوری در این مورد می گوید که تا یک یا دو دهه آینده تمامی کامپیوترها «مبدل های زبانی» خواهند داشت تا متون را به درستی به زبان کاربر خود تبدیل کنند. 
این فناوری در کنار کاهش محتوای آنلاین به زبان انگلیسی می تواند دموکراسی بیشتری را در فضای وب در آینده ایجاد کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :