آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90808
تاریخ انتشار : 16 دی 1394 11:54
تعداد بازدید : 1190

فرق ما با آنها

عـلی اصلان شهلا- دکتر محمد حسین پاپلی یزدی از جغرافی دانان به نام کشور در شماره 519 ماهنامه اقتصاد آسیا، خاطرات جالبی را از زمان تحصیلش در فرانسه نقل کرده است. او روایت می کند که در سال 1981 با یکی از افراد موثر حزب راست فرانسه به نام پیر دسپاکس رفت و آمد داشت. دسپاکس مبلغ قابل توجهی برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه از طریق خود و دوستانش هزینه کرده بود، اما حزب وی انتخابات را به فرانسوا میتران سوسیالیست باخت.

چند ماه بعد میتران به خاطر افزایش ناگهانی قیمت نفت به دلیل آغاز جنگ ایران و عراق، از مردم خواست جهت صرفه جویی در مصرف سوخت، دمای اتاق خود را به 18 درجه کاهش دهند. پاپلی یزدی حکایت می کند که موسیو دسپاکس یکی از نخستین افرادی بود که این خواسته را اجابت کرد چرا که معتقد بود میتران اکنون رییس جمهور تمام فرانسه است و کمک به او، حمایت از یک کشور است.
این روایت به صورت جامع تر بارها در شبکه های اجتماعی دست به دست شده و هر کدام مان به این سطح از شعور و شرافت، به به و چه چه کنان،  آفرین گفته ایم. 
چند روز پیش معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست چالش مشابهی را در صفحات خود در شبکه های اجتماعی اعلام کرد با این مضمون که برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای و در نتیجه کاهش آلودگی هوا، دمای خانه هایمان را روی 18 درجه تنظیم کنیم.
برخلاف خواسته میتران، این چالش به نظر می رسد سرنوشت غم انگیزی دارد. در شبکه های اجتماعی بسیاری به جای استقبال از این چالش شروع به بهانه گیری کرده اند که 18 درجه سرد است یا تجهیزات کافی برای کاهش درجه هوای خانه را نداریم!غم انگیزتر این که برخی از جمله رسانه های منتقد دولت، به جای حمایت از چالش، خلط مبحث کرده اند و می گویند چون ابتکار فلان کار را نکرده، می خواهد توپ را به زمین مردم شوت کند.
از سوی دیگر انگار تعریف کنندگان این چالش هم یا امید چندانی به طرح خود ندارند و یا اصول اولیه تعریف یک کمپین را بلد نیستند. چرا که با یک بار اعلام چالش در شبکه های اجتماعی، همه چیز به فراموشی سپرده شد و گویی دیگر نه ابتکار و نه روابط عمومی سازمان محیط زیست، دنباله کار را نگرفتند.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :