آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90818
تاریخ انتشار : 16 دی 1394 12:21
تعداد بازدید : 1052

در دومین روز از همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات مطرح شد:

معرفی تجارب موفق مدیریت IT در سازمان های دولتی و خصوصی

دومین روز از چهارمین همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات با معرفی تجارب موفق مدیریت IT در سازمان‎ های مختلف دولتی و خصوصی دیروز برگزار شد.


نصر تهران- در ابتدای این مراسم داود کریم زادگان مدیرکل دفتر کنترل پروژه‎های فناوری اطلاعات سازمان  فناوری اطلاعات به تشریح موضوع تدوین نظام شاخص‎های ملی فناوری اطلاعات و تاثیر دستاوردهای این نظام بر ارتقا رتبه ایران در ITU  پرداخت.
کریم زادگان همچنین به سابقه پایش فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور اشاره کرد و 33 شاخص فرابخشی در این زمینه را برشمرد.او دراین رابطه گفت: سازمان فناوری اطلاعات ایران تلاش های بسیاری برای استخراج شاخص‎های کمی فاوا در کشور انجام داده و آمارگیری های تخصصی در این زمینه بر جوامع گوناگون آماری صورت گرفته است.
کریم زادگان دراین رابطه تاکید کرد: قطعا مجموعه کارشناسی شده این آمارها با تمرکز بر موضوع سنجش و پایش می تواند جایگاه واقعی IT را در کشور مشخص کند.
مدیرکل دفتر کنترل پروژه های فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد:  سازمان فاوا نظام شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات را در سال 90 به منظور تدوین و اجرا مورد بررسی قرار داد تا در نهایت پس از اجرای فاز صفر، این نظام در سال 92 ابلاغ شد. در سال 93 شاهد اجرای فاز اول نظام پایش شاخص‎های فاوا در کشور بودیم.
کریم زادگان درخصوص اجرای فاز دوم نظام پایش شاخص های فاوا در کشور گفت: سازمان فناوری اطلاعات این فاز را سال94 در کشور اجرایی کرده و امیدواریم شاخص‎های به دست آمده از طریق مشارکت بیشتر بخش خصوصی به توسعه بیشتر فاوا در کشور کمک کند. 
در بخش دیگری از چهارمین همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات، مجتبی لشکربلوکی، مشاور وزیر امور اقتصاد و دارایی تجارب موفق این وزارتخانه در زمینه مدیریت استراتژیک مبتنی بر فناوری اطلاعات را معرفی کرد.
لشکربلوکی تدوین برنامه های راهبردی وزارت امور اقتصاد و دارایی در 100 روز اول دولت تدبیر و امید را یکی از دستاوردهای مهم این وزارتخانه خواند و گفت: از ابتدای کار وزیرامور اقتصاد و دارایی در دولت تدبیر و امید، برنامه ای مبتنی بر برون رفت از اقتصاد نفتی درنظر گرفته شد و درهمین راستا 8پروژه کلیدی که نقش فناوری اطلاعات در آنها توانمندسازی و یا محرک بوده، تعریف و تبیین شد. او طرح پنجره واحد گمرکی را یکی از این طرح ها خواند و تاکید کرد: ایجاد سامانه مدیریت استراتژیک و تعیین اولویت های راهبردی در وزارت امور اقتصاد و دارایی، قطعا اقدام موثر و راهکار عملیاتی این وزارتخانه در پیشبرد اهداف اقتصادی و مردمی کردن اقتصاد طی مدت اخیر بوده است.
در بخش بعدی این همایش، حمیدرضا احمدیان، مدیرفناوری اطلاعات وزارت امور اقتصاد و دارایی به تعریف چشم انداز ماموریت و برنامه راهبردی این وزارتخانه پرداخت و مجموعه راهکارهای عملیاتی وزارت اموراقتصاد و دارایی مبتنی بر فناوری اطلاعات را تشریح کرد.
احمدیان با تاکید براینکه فناوری اطلاعات ابزار قدرتمند وزارت امور اقتصاد و دارایی در دولت تدبیر و امید بوده، گفت:این وزارتخانه با همسو کردن استراتژی های کسب و کار و استراتژی های فاوا موفق شد از این ابزار تکونولوژیک به منظور توانمندسازی اقتصاد کشور بهره بگیرد.
او در تشریح اقدامات وزارت امور اقتصاد و دارایی به استانداردسازی حوزه های تصمیم گیری فناوری اطلاعات با راهبرد حاکمیت فناوری اطلاعات پرداخت و گفت: در این راستا می توان به تعریف پروژه IX اقتصادی با هدف رگولاتوری اقتصاد کشور و تعیین چارچوبی برای استانداردسازی تبادل اطلاعات اقتصادی اشاره  کرد.در ادامه این همایش مقالات مدل ارزیابی اثربخشی عملکرد فناوری اطلاعات در شهرداری اصفهان، بحث  و بررسی چارچوب های قانونی و مقرراتی ملی و بین‎المللی سنجش و کنترل شاخص‎های فاوا  و همچنین مقاله سنجش، پایش، کنترل و مدیریت پروژه های فناوری اطلاعات شرکت فناپ ارایه شدند.
آخرین بخش از دومین روز همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات به برگزاری نشست مشاوره مدیریت فناوری اطلاعات؛ چالش ها و راه کارها اختصاص یافت و بر نقش خدمات مشاوره مدیریت بر بهبود عملکرد سازمان ها تاکید شد. این نشست با طرح  پرسش و پاسخ های مختلف چالش های مشاوره و مدیریت فناوری اطلاعات از سوی راهبران نشست و حاضرین سالن پایان یافت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :