آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90947
تاریخ انتشار : 19 دی 1394 11:37
تعداد بازدید : 1042

بر اساس گزارش رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

تشعشعات آنتن های BTS بی خطر است

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، آخرین آمار شکایات مردمی از تشعشعات آنتن های موبایل را که مربوط به ۸ ماه ابتدایی سال ۹۴ است اعلام کرد.

فناوران- درحالی که تنش میان شورای شهر تهران با اپراتورهای تلفن همراه در چند ماه گذشته پیرامون مضرات آنتن های تلفن همراه وارد فاز جدیدی شده است برای دومین بار در یک ماه گذشته گزارش عملکرد بررسی تشعشعات رادیویی مربوط به آنتن های موبایل که از سوی رگولاتوری و دفتر امور حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی ایران در ۸ ماه ابتدایی سال جاری، مورد بررسی قرار گرفته است، منتشر شد.
چندی پیش و بعد از نطق حافظی یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران که عنوان کرد بود نمی گذاریم تهران به مزرعه آنتن های تلفن همراه تبدیل شود، گزارشی پیرامون استانداردهای آنتن های تلفن همراه در کشور در صحن شورای شهر تهران قراعت شد که اتفاقا باز هم رییس کمیسیون سلامت شورای شهر این گزارش را از آن جهت که توسط یکی از اعضای هیات مدیره همراه اول تهیه شده، شبهه برانگیز نامیده بود. 
اکنون اما معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که یک نهاد دولتی و زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این باره می گوید: بر اساس آخرین گزارش، تشعشعات آنتن های BTS درکشور، پایین تراز حد استاندارد است.
غلامرضا داداش زاده، درباره گزارش عملکرد بررسی تشعشعات درهشت ماه ابتدایی سال 94 گفت: با توجه به نتایج اندازه گیری های انجام شده و اعلام نظر دفتر امور حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی ایران در سال جاری، موردی مبنی بر غیر استاندارد بودن حدود پرتوگیری آنتن ها گزارش نشده و نتایج تمامی اندازه گیری ها پایین تر از حد مجاز بوده اند.
وی ادامه داد: در 6 مورد، نتایج علیرغم پایین تر بودن از میزان استاندارد و قابل قبول در کشور، نسبت به نتایج اندازه گیری دیگر سایت ها بالاتر بود که با هماهنگی اپراتورهای مربوطه موضوع جهت بهینه کردن شرایط دکل مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.
 داداش زاده بابیان اینکه آمار شکایات دریافتی این معاونت در حوزه تشعشعات از ابتدای سال تاکنون 34 مورد بوده است گفت: با توجه به آمار ثبت شده و بررسی های صورت گرفته، شکایات در حوزه تشعشعات آنتن های تلفن همراه، معادل 62 درصد و در حوزه سازه و فاصله دکل های آنتن تلفن همراه 38 درصد بوده است.
 وی خاطرنشان کرد: مطابق آمار ثبت شده، شکایت از آنتن های شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل به میزان 20 مورد، معادل 59 درصد، شرکت رایتل به میزان 12 مورد، معادل 35 درصد و شرکت ارتباطات مبین نت 2 مورد، معادل 6 درصد بوده است.
 داداش زاده به راه اندازی سامانه جامع شکایات 195 در مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات پرداخت و ادامه داد: با راه اندازی این سامانه، دسترسی آسان مردم به منظور طرح شکایات، اطلاع رسانی مناسب از طریق رسانه های جمعی، پاسخگویی به موقع و صادقانه به متقاضیان و به دنبال آن افزایش اعتماد عمومی به نتایج ارایه شده و نیز شکایت رسیده از شاکیان نیز کاهش یافته است.
 وی تصریح کرد: به منظور نظارت هر چه بهتر بر تشعشعات آنتن ها و فرهنگ سازی در این خصوص، علاوه بر موارد از قبیل شناسنامه دار کردن دکل ها که تاکنون کاربردی شده اند، قراردادی در فروردین ماه گذشته جهت طراحی، خرید، نصب و راه اندازی شبکه اندازه گیری شدت امواج مغناطیسی دربازه فرکانسی18GHZ- 1MHZ   در مناطق 22 گانه شهر تهران به عنوان پایلوت منعقد شده است.
معاون نظارت واعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات خاطرنشان کرد: در این خصوص طراحی شبکه، مکان یابی سایت ها و تحویل و آزمایش بخش اول تجهیزات انجام شده است.
در عین حال چندی پیش هیات دولت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را نیز ملزم به تدوین و تصویب طرحی کرده بود که بر اساس آن نصب آنتن های تلفن همراه قانونمند شود تا به این ترتیب نهادهای مختلف نتوانند جلوی توسعه ارتباطات را با گمانه زنی های غیر علمی بگیرند. همچنین چندی پیش طرحی دیگر در هیات دولت به تصویب رسید که بر اساس آن اپراتورهای تلفن همراه می توانند از فضاهای ساختمان های دولتی به منظور نصب تجهیزات ارتباطی خود استفاده کنند. 
شورای شهر تهران به همراه شهرداری تهران و چند استان بزرگ دیگر در کشور درحالی اقدام به جمع آوری آنتن های تلفن همراه به بهانه زیباسازی فضای عمومی شهرها کرده اند که اکنون در پشت بام بیشتر منازل و شرکت های خصوصی دکل های بسیار بلند اتصال نقطه ای اینترنت نصب شده که همین امر به باور بسیاری از کارشناسان زیبای شهری را مختل کرده است. با این حال اما گویا این دکل ها به باور مدیران شهری اشکالی برای زیبای بصری شهری به وجود نیاورده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :