آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9134
تاریخ انتشار : 27 خرداد 1391 3:38
تعداد بازدید : 836

مایکروسافت دنیای آینده را ترسیم کرد

زندگی در یک حباب کامپیوتری

مایکروسافت در حالی که برای ارایه ویندوز 8 به بازار خود را آماده می کند و معتقد است که این سیستم عامل جدید به نوعی می تواند تحولی در صنعت فناوری به وجود آورد، به ابزارهایی که قرار است در آینده ظهور کنند و احتمالا هم مبتنی بر این ویندوز باشند، فکر می کند.

گزارش :نسترن صائبی

این شرکت هر از گاهی تصاویر ویدیویی در سایت رسمی خود منتشر می‌کند و چشم‌اندازی را برای این صنعت به تصویر می‌کشد که بعضی اوقات در تخیلات‌مان هم نمی‌گنجد، اما بعد از مدتی با همان فناوری‌ها یا مشابه آنها در عالم واقع روبه‌رو می‌شویم. در واقع، این ویدیوها نه تنها تصاویری از کامپیوترهای آینده را به ما نشان می‌دهد، بلکه گاهی گوشزد می‌کند که به برنامه‌های راهبردی این شرکت بیشتر اهمیت بدهیم. چند ماه پیش نیز مایکروسافت ویدیویی را به اشتراک گذاشته بود که نکته اصلی در آن، کاهش استفاده از صفحه نمایش‌های لمسی در کامپیوترها یا ابزارهای ارتباطی و اطلاعاتی آینده است. البته به این معنا نیست که فناوری‌های لمسی به کل از این صنعت حذف می‌شوند، بلکه در آینده شاهد خواهیم بود که سطوح اشیای اطرافمان نظیر دیوارها و میزها نیز به صفحه‌نمایش‌های لمسی تبدیل می‌شوند. در این ویدیو، حتی کیبوردی که کاربر در حال استفاده از آن است، عملکرد یک صفحه‌نمایش لمسی را دارد و به او امکان می‌دهد که ارتباط آینده‌اش را به مانیتور ابتدایی منتقل کند.

آینده‌نگری مایکروسافت
در حقیقت، نگرش مایکروسافت برای آینده کامپیوتر خیلی شبیه به چیزی است که استیون اسپیلبرگ، کارگردان معروف آمریکایی در فیلم «گزارش اقلیت» به تصویر کشید.
در این فیلم، کاربران محتواهایی که به نمایش درمی‌آیند را کنترل کرده و با آنها تعامل برقرار می‌کنند. کورت دل‌بنه (Kurt DelBene)، مدیر بخش اداری مایکروسافت پستی در وبلاگ رسمی مایکروسافت در مورد این ویدیو گذاشته که در آن نوشته: «تمامی ایده‌هایی که در این ویدیو به کار رفته، براساس فناوری‌های واقعی هستند.
برخی از این قابلیت‌ها نظیر تشخیص گفتار، همکاری بلادرنگ و مجازی‌سازی دیتا همگی قابلیت‌هایی هستند که هم‌اکنون نیز وجود دارند. بعضی از این قابلیت‌ها هم هنوز وجود ندارند، اما مطمئنا به زودی با تحقیقات و طراحی که در مایکروسافت یا شرکت‌های دیگر انجام می‌شود، آنها هم ظهور پیدا خواهند کرد». در این ویدیو که «چشم‌انداز آینده بهره‌وری» نام دارد، دنیایی از فناوری‌های واقعیت افزوده و به‌اشتراک گذاری یکپارچه اطلاعات میان صفحه نمایش‌ها و تمامی وسایل خانگی را نشان می‌دهد. تیم تحقیقاتی مایکروسافت در مورد این ویدیو گفتند: «این ویدیو نشان می‌دهد که در آینده چگونه محتوا تولید می‌کنیم و یا به‌اشتراک می‌‌گذاریم و تیم‌ها، سازمان‌ها و شبکه‌ها چگونه با هم تعامل می‌کنند». مایکروسافت پیش‌بینی می‌کند که در پنج تا 10 سال آینده با این روش‌ها با یکدیگر تعامل خواهیم کرد. مایکروسافت سال 2009 نیز چنین ویدیویی را منتشر کرده بود که در آن صفحه نمایش‌هایی به نازکی یک ورق کاغذ و توانایی نوشتن روی هوا به نمایش درآمده بود.
چند فناوری که در این ویدیو وجود داشت، هم‌اکنون به منصه ظهور رسیده‌اند. البته ناگفته نماند که بخشی از پیش‌بینی‌های مایکروسافت براساس نمونه مفهومی گوشی هوشمند کینکت نوکیا شکل گرفته است. این گوشی، یک ابزار پلاستیکی انعطاف‌پذیر است که کلی هیاهو در انگلستان به پا کرده است.  
مایکروسافت آینده را چطور می‌بیند؟
همه چیز به کامپیوتر تبدیل خواهد شد: مایکروسافت معتقد است که همه چیز از کتاب‌ها و میزهای آشپزخانه گرفته تا تبلیغات و تاکسی‌ها می‌توانند به اینترنت متصل شوند. به طور مثال، زمانی که کسی سوار یکی از این تاکسی‌ها شود، در مسیر می‌تواند از طریق واقعیت افزوده، ساختمان‌ها و مکان‌های مهم را شناسایی کرده و اطلاعات مربوط به آنها را بخواند. حتی به او می‌گوید که فردا در چه ساعتی در کدام ساختمان قرار ملاقات دارد. به نظر مایکروسافت، نه تنها تمامی اشیا می‌توانند قابلیت‌های یک کامپیوتر را داشته باشند، بلکه می‌توانند به سرورهای ابری نیز متصل شوند. در واقع، مایکروسافت دنیا را اینگونه می‌بیند که همه مردم در یک حباب عظیم کامپیوتری زندگی می‌کنند.
صفحه‌نمایش‌های لمسی جان تازه‌ای خواهند گرفت
کار کردن با انگشت و لمس صفحه نمایش در آینده نیز وجود خواهد داشت، اما با روشی جالب‌تر! یکی از این روش‌ها «لمس شناوری» است. به طور مثال، کاربر در حین کار با گوشی موبایلش، می‌تواند در هوا شکل یک قلب را بکشد و این شکل به گوشی منتقل می‌شود. مایکروسافت همچنین معتقد است که در آینده‌ای نزدیک صفحه‌نمایش‌های لمسی و شیشه‌ای مانند طراحی می‌شوند که می‌توان با آنها انیمیشن درست کرد؛ به گونه‌ای که انگار در هوا یک نقاشی را به حرکت در می‌آورید.
سه‌بعدی‌ها در همه جا
در حال حاضر، فناوری سه‌بعدی تازه شکل گرفته و هنوز نتوانسته جایگاه خود را آنطور که باید و شاید پیدا کند. در حالی که در آینده، تمامی کامپیوترها و گوشی‌های موبایل و حتی میزهای آشپزخانه قابلیت سه‌بعدی خواهند داشت و حتی کاربران می‌توانند محتوا و تصاویر سه‌بعدی را لمس کرده و تغییراتی روی آن انجام دهند.
زبان خارجی دیگر مرزی نخواهد داشت
 با کامپیوتری شدن اشیا و قابلیت ترجمه از زبان‌های مختلف به زبان ما، دیگر نگرانی برای رفتن به کشور خارجی و دانستن زبان مردم آن کشور معنایی نخواهد داشت. شاید عینک‌هایی طراحی شوند که همه صحبت‌ها را برای شما ترجمه می‌کنند و روی صفحه عینک‌تان نشان می‌دهند. در سرزمین مایکروسافت، این ابزارهای اعجاب‌آمیز مترجم نه تنها می‌توانند به مسافران کمک کنند، بلکه فرهنگ کشورها را به همدیگر نزدیک‌تر می‌کنند.
ابزارهای جالب و بامزه‌ای ظهور خواهند کرد:
تصاویر تبلیغاتی که در هوا حرکت می‌کنند، گوشی‌های بسیار بسیار نازک که فقط صفحه نمایشند و دیگر هیچ و همچنین کامپیوترهایی که همه کارهای شما را انجام می‌دهند، ابزارهایی هستند که مایکروسافت برای راحت‌تر کردن زندگی ما پیش‌بینی می‌کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :